'Het was een last, mijn Marokkaanse achternaam. Mijn vader begreep dat' k kom iedere dag met een w I glimlach thuis,' zegt Vera Bergkamp. 'Dat is ook fijn voor mijn vrouw.' Ze ont vangt niet thuis, want ze houdt werk en privé graag gescheiden. Vera Bergkamp heeft twee dochtertjes, dat is alles wat we weten. Het interview vindt plaats in de zogeheten Eerste Com missiekamer in het Kamergebouw, waar de verhuiscontainers domi neren. Het zomerreces is begonnen, de wittebroodsweken zijn na drieën eenhalve maand voorbij. Het wordt tijd de nieuwe Nicci French te kopen. 'Dan moeten we eerst even uitvechten wie 'm als eerste leest, en niet de clou al verklappen.' En misschien kan ze met haar fossielenverzameling in de weer. 'Oude en jonge fossielen vind ik fascinerend, zeg maar versteende planten en dieren. Zoals een haai- entand. Vroeger ging ik naar beur zen. Ik wil ze nog eens uitstallen in een vitrinekast, maar mijn vrouw vindt dat minder mooi. Ze zitten nu nog in een tas. Daar komen we vast wel uit.' Veel politici stralen uit dat ze politiek Den Haag stormender hand willen veroveren. Vera Berg kamp niet. 'Dat is karakter, ik ben wat beschouwender. Ik neem de tijd om na te denken. Mijn levens motto is de wereld wat mooier te maken. Daar toets ik alles aan wat ik doe. Dat geeft een zekere mate van rust. Het is een soort kompas, een innerlijke balans die ik met me meedraag.' Wie tijdens haar vorige baan als D66-Kamerlid bij het verschijnen van een belangrijk rapport over een medisch onder werp meteen een reactie van haar wilde, viste achter het net. Waar haar collega's vaak als eerste snel reageren, laat Vera Bergkamp zich niet gek maken. Zij leest het rapport eerst en geeft dan een evenwichtige reactie. Ook als de jachtige media alweer met iets anders bezig zijn. Die rust komt haar nu als Kamervoorzitter van pas. Dat heeft ze van haar inmiddels overleden Marokkaanse vader. 'Het bedachtzame en zorgvuldige heb ik van hem. Goed nadenken over wat je doet. Mijn vader was geïnteresseerd in internationale politiek, ik denk dat ik dat van hem heb meegekregen: dat de wereld groter is dan Nederland, dat er een hele wereld omheen zit. 'Mijn vader was wat introverter, mijn moeder wat extroverter. Zij vulden elkaar goed aan. Hij was wat minder van de risico's, mijn moe der wat meer. Ze hadden ook beroepen die bij hen pasten. Mijn moeder werkte in een leder- warenwinkel. Daarvoor was ze etaleuse. Mijn vader werkte in een sanitairzaak en deed 's avonds de receptie van een accountants- bedrijf. Mijn arbeidsethos heb ik ook van hem.' Bergkamp had in haar jeugd last van de moei lijke achternaam van haar Marokkaanse vader. Toen ze begin 20 was, wilde ze een keuken- tafeloverleg met haar ouders. 'Op de middel bare school had ik die moeilijke achternaam, dat ervoer ik als een last. Leraren, de huisarts, niemand kon mijn achternaam uitspreken en schrijven. Ik zei tegen mijn ouders: ik zou een andere naam willen. We kwamen uit op de naam van mijn moeder. Mijn vader begreep het. Mijn ouders waren hun tijd ver vooruit. In de Kamer heb ik me ingezet voor naam recht, voor dubbele achternamen. Het moet je eigen keuze kunnen zijn. Dat is wie je bent.' Voor veel mensen is het een verrassing dat Bergkamp half Marokkaans is. 'Ik ben Neder lands met een vader die geboren is in Marokko. Voor mij is het een vanzelfsprekend onderdeel van wie ik ben. Daarom hoef ik het niet groter of kleiner te maken dan het is. Het verrijkte me in mijn jeugd om in Marokko te zijn: andere cultuur, andere gewoontes en gebruiken, mooie stranden, heerlijk weer. De directe familie van mijn vader leeft niet meer, er is geen focus meer op Marokko. Ik heb hier in Nederland een gezin.' 'Ik heb als Kamervoorzitter ook een voorbeeldfunctie. In die rol vind ik het belangrijk dat mensen zien: hé, je kunt dus ook Kamer voorzitter worden.' 'Het was een eenzaam proces. Ik merkte dat ik meisjes leuk vond, maar kon dat nog geen naam of etiket geven. Dat komt ook omdat ik niemand kende die homoseksu eel was. Ik zag dat nauwelijks op tv, op school werd er bijna geen aandacht aan besteed. Het was een proces om uit te zoeken: wat is dat dan? Uiteindelijk werd ik verliefd en heb ik het er met mijn ouders over gehad. Ik dacht wel bij mijn eerste echte verliefdheid... oké, ik hou dus van vrouwen! In het begin wist ik dat helemaal niet zo zeker. 'Martina Navratilova, de tennis speelster, bless her dat zij ervoor uitkwam. Ze had Wimbledon gewonnen en ging de tribune op, naar haar vrouw toe. Ik vond dat fantastisch, dat had impact. Een 14 U bent de eerste homoseksuele voorzitter van de Tweede Kamer. Wat betekent dat? Was het een eenzame ontdekkings tocht in uw jeugd?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 94