8 CORONA ZOMERVAKANTIE Biertje. Stappen. Door Europa crossen. Eindelijk leek voor jongeren na de lange coronasleur een zorgeloze zomervakantie aan te breken, maar toen begonnen de besmettingen als een razende op te lopen. 'Lekker op een ligbed' 'Uur geleden vertrok vliegtuig' Jongerencoach Tea Adema moest er eigenlijk wel een beetje om gniffelen. Overal waar ze afgelopen weken kwam: uitbundige, uitgelaten, vrolijke jongeren die niet kon den wachten om weer te fees ten, te stappen, te flirten. En, ja, dat brengt Adema met haar Friese wortels altijd terug naar dat ene moment in haar jeugd dat de boeren de koeien na een lange winter weer naar buiten lieten. ,,Heb je dat wel eens gezien? Die beesten, die buite len zowat de wei in. Nou, dat doen jongeren nu ook.'' En, ja, dan gaan jongeren in al hun enthousiasme soms ook wat te ver, stelt ze vast. ,,We lezen nu natuurlijk allerlei berichten over jongeren die in Maastricht of op Mallorca of waar dan ook helemaal losgaan en elkaar dan soms ook weer besmetten. En, nee, dat keur ik niet goed, maar ik be grijp wel dat het juist voor hen heel moeilijk is zich nog aan de regels te houden, nu alles wat beter lijkt te gaan.'' Berichten met koppen als 'Politie beëindigt massaal jongerenfeest' en 'Avondje clubben in disco leidt tot corona-uitbraak' geven volgens peda goog Ingeborg Dijkstra een vertekend beeld. ,,Ik begrijp dat deze excessen het nieuws halen, maar mijn indruk is dat veel jongeren juist nog wel met corona rekening houden en liever met een tentje naar Zeeland of Fries land gaan dan naar Albufeira of Llo- ret de Mar.'' Prikrijen Dat jongeren géén lak hebben aan de pandemie die hier en daar weer wat oplaait, blijkt volgens Adema alleen al uit de lange prikrijen. ,,Een tijd te rug was de gedachte dat veel jonge ren het nut van zo'n vaccinatie niet in zouden zien, maar kijk: ze staan te popelen." Een soort sneeuwbaleffect, vermoedt ze, en een scheut jeugdig opportunisme. „Als jonge ren zien dat anderen van hun leeftijd zo'n prik ook nemen, groeit het ge voel: dat moet ik ook. Bo vendien is er een prachtige beloning: je krijgt je vrij heid terug." Jolien Dopmeijer, docent en onderzoe ker studentenwel zijn (Hogeschool Windesheim en Trimbos-insti tuut). vindt dat BRECHTJE de corona-impact op jongeren nogal eens is onderschat. ,,We moeten niet vergeten hoe belangrijk de periode na de middelbare school is. Hoe jon geren juist in de jaren dat ze uitvlie gen leren fouten te maken en weer op te staan. Leren wat hun grenzen zijn, leren samen te werken, en leren wie ze zelf zijn. En dat leren ze allemaal door het contact met leeftijdgenoten, en dat contact was er dus niet of nau welijks. Hoeveel jongeren zijn maar weer terug naar het ouderlijk huis gegaan, omdat het studentenleven stilviel? Dat was dus letterlijk een stap terug in hun ontwikkeling naar zelfstandigheid.'' Dat de coronasleur jongeren zwaarder viel dan volwassenen, is volgens Dopmeijer volledig verklaar baar. ,,Het brein van jongeren is opti maal ingesteld om veel nieuwe prik kels op te zoeken en te ontvangen en dan is zo'n lockdown, waarin bijna het hele leven stilvalt, echt heftig.'' Dopmeijer zag haar studenten tij dens de lockdown dan ook worstelen. ,,Ze voelden zich onzekerder, eenza mer en minder gemotiveerd. Want hoe moeilijk is het niet om in je een tje op je zolderkamertje enthousiast aan de gang te blijven?'' Somber Dat alles betekent volgens Adema niet dat jongeren door corona voor het leven getekend zijn. ,,Hou me ten goede: er zijn zeker jongeren die erg onder de lockdown hebben geleden, jongeren die al wat angstig en som ber waren, en bij wie dat versterkt is. Die zullen we goed in de gaten moe ten houden. Maar de meesten? Die zullen snel terugstuiteren." Dijkstra: ,,Het gaat nu vaak over de 'verloren generatie' maar ik geloof daar niet zo in. Jongeren zijn namelijk óók enorm veerkrachtig, flexibel en creatief. Dat zie je alleen al aan hoe ze nu binnen alle beperkingen toch vakanties re gelen. Zo hoorde ik al van hele studentenhuizen die met el kaar van stad ruilen." Jongeren zijn óókenorm veerkrachtig, flexibel en creatief y STIJN op een ligbed aan het zwembad, Malibu Cola erbij, en dan slap ouwehoeren met mijn vrienden Jacco, Sven en Koen. Over poli tiek, voetbal, school of helemaal niets. Ja, ik heb er ontzettend veel zin in. Ik hoop dat alles daar dan nog open is, we naar een disco kunnen, met jongeren uit allerlei andere landen.'' Zielig heeft Stijn zich niet gevoeld tij dens de coronacrisis. ,,Ik had gelukkig nog best wat te doen: ik werk in de Albert Heijn en ben badmeester. School ging ook nog wel omdat ik recent met an dere studenten aan projecten werkte. Dat was een stuk beter dan die saaie digitale lessen aan het begin van de pandemie.'' JULIA zaterdag 10 juli 2021 Anticlimax voor jeugd w Eefje Oomen en Sami Kappé Rotterdam FOTO STUniO 7WARTI ICHT - Ingeborg Dijkstra, pedagoog Stijn (21) uit Werkendam, tweedejaars student be drijfskunde, heeft ontzet tend veel zin in zijn vakan tie eind augustus in een hotel op Gran Cana- ria. „Lekker Julia (19) uit Tiel zou gisteren naar Ibiza gaan met een vrien din, maar dat ging dus op het allerlaatste moment niet door. ,,Een uur geleden is onze vlucht vertrokken van Schiphol naar Ibiza. Maar wij zijn dus niet mee. Woensdag kwam mijn PCR- test positief terug. Anderhalf jaar heb ik geen corona opgelopen. Ik dacht: dat virus pakt mij niet. Toch ben ik ergens besmet ge raakt. Ik denk tijdens het festival Ploegendienst in Breda, vorige week zaterdag. Van mijn PCR- uitslag schrok ik zo erg. Ik heb afgelopen zeven dagen twee ne gatieve sneltests en een prik gehad. Dit had ik echt niet ver wacht." Van het studen tenfeestje waar Julia dinsdag avond was, zijn inmiddels vijftien mensen besmet. „Terwijl je er niet binnenkwam zonder QR- code en een identi- teitscheck. Gek toch?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8