Leeuwinnen komen de deur amper uit succes werd dat niet: 'Hij liep liever in een indianenpak' 11 nooit dat hij er was." Spanhaak knikt: ,,Je kwam nau welijks met hem in contact. In al die jaren dat ik bij hem in de klas zat, ben ik misschien één keer met hem naar huis gegaan.'' Zo herkenbaar, zegt de 80-jarige Adri Jansen, die van 1961 tot 1965 in het eerste van PEC speelde. Hij is een paar jaar ouder en zit niet bij Brood in de ploeg. Maar vanwege zijn relatie met Elly, de zus van Herman, met wie hij inmiddels ja ren is getrouwd, komt hij wel re gelmatig bij de familie Brood over de vloer. „Daar viel me meteen op hoe teruggetrokken hij was.'' Van voetbal moest Brood aan vankelijk niks weten, herinnert de oud-verdediger zich. ,,We voetbal den weleens buiten, voor zijn huis, op een groot stuk asfalt. Hadden we wat pionnen neergezet die we eraf probeerden te schieten. Of we deden flessenvoetbal. Maar ja, dat was meer op mijn aandringen. Het liefst liep Herman in een cowboy- pak. Of nee, in een indianenpak.'' Klopt, zegt Diersmann grinni kend. ,,Mijn vader was regisseur van de operettevereniging. Die had weleens van die namaakge- weertjes. Herman vond dat gewel dig. Daarom zat hij ook elke zon dag in de bioscoop, om daar een wildwestfilm te kijken.'' En tóch valt hij op zijn 12de voor voetbal, nota bene een sport in teamverband. ,,Ja'', zegt Jansen, ,,dat kwam door mij.'' Dat zit zo: toen Jansen in de A1 van de Zwol lenaren speelde, vertelde hij daar elke keer zo enthousiast over de club, dat het Brood ook wel wat leek, spelen voor PEC. ,,En dat kon ook gewoon. Anders dan nu werd je in die tijd nog niet gescout.'' Er was alleen één probleem, meent Jansen. ,,Zijn vader was een echte Zwolsche Boys-man. En die relatie was niet al te best.'' Hoe ge voelig ook, Brood - die met zijn ouders aan de Ceintuurbaan woont, schuin tegenover het sta dion - krijgt zijn zin. Hij mag naar PEC, waar hij wordt opgenomen in het selectieteam van trainer De Vries, met tegenstanders als Wijthmen, Dalfsen en Hoonhorst. Het wordt alleen geen groot suc ces. ,,Herman kon er niks van'', zegt Jansen over zijn zwager, die op de rechtsbuitenpositie terecht kwam. ,,Hij was wel heel erg en thousiast en kon verschrikkelijk hard lopen. Echt razendsnel. Dan zei-ie: leg de bal maar achter die back neer. En dan ging-ie. Maar ja, daarna hield het ook wel op. Laat ik het zo zeggen: zijn voetballend vermogen was een minnetje.'' Brouwer, die niet verder kwam dan het tweede van PEC, weet daar alles van. ,,Wat wel goed was: als hij een passeerbeweging in zette, wist je als tegenstander nooit welke kant hij opging. Maar ja, je wist ook nooit waar die bal kwam, als hij opstoomde aan de rechterkant. Dan liep ik naar de eerste paal, gaf hij een voorzet bij de tweede. Dan denk je: de vol gende keer ga ik maar bij de tweede paal staan. Knalde hij 'm bij de eerste paal, zo van: zoek het maar uit. Dat was typisch Her man.'' Spanhaak: ,,Nee, Herman was niet echt een technisch begaafde speler.'' Jansen: ,,Daarom kun je wel zeg gen: als popidool was hij geweldig voor Zwolle, maar als speler heeft de stad niet zoveel aan hem ge had.'' Afzwaaiers Al hadden die afzwaaiers er niet alleen mee te maken dat Brood geen balgevoel had. Wat ook mee speelde: hij was zo scheel als wat. Al noemen zijn oud-ploeggenoten dat liever loensen. ,,Dat was een grote handicap voor hem, hele maal op het veld.'' Het is dan ook geen enorme ver rassing dat Brood - die later nog wel een zeefdruk van FC Zwolle maakt, die hij ondertekent met Carel Willink - vrij snel in de C2 terechtkomt en later zelfs in de C3. Jansen: ,,Nee, daar hoef je niet heel ingewikkeld over te doen. Herman kon het niveau gewoon niet aan. Daarom gaf hij er ook vrij snel de brui aan. Ik geloof al na twee sei zoenen.'' Wat rest zijn de herinneringen. Diersmann. ,,Ja, wie kan nu zeg gen dat hij met Herman Brood heeft gespeeld?'' Vandaar ook dat de Zwollenaar best wel even moest slikken toen hij op 11 juli 2001 hoorde dat Brood, vier maan den voor zijn 55ste verjaardag, zelfmoord had gepleegd, door vanaf het dak van het Amster damse Hilton-hotel naar beneden te springen. Logisch, zegt Spanhaak. ,,Ook al hebben we hem jaren niet meer gezien, daar schrik je toch wel even van.'' Brouwer, die Brood na zijn peri ode bij PEC ook nooit meer heeft gesproken, merkte het ook. Al ver raste het hem niet dat zijn voor malige ploeggenoot ervoor koos te gaan met een 'bungy zonder elas tiek', zoals in het afscheidsbriefje stond dat Brood pal voor zijn laat ste sprong in zijn binnenzak had gestopt. ,,Misschien raar gezegd, maar hoe Herman is overleden, past ook wel een beetje bij hem. Hij nam zelf de beslissing. Zoals hij dat in het voetbal ook deed. Als eenling.'' Ze had zich ingesteld op vijf, mis schien wel zes uur wachten op de luchthaven van Tokio. Uren van controles, douane, documenten overleggen, speekseltests afnemen en nog meer Japanse bureaucratie. „Uiteindelijk bleek het 'maar' vie renhalf uur te duren, dus dat viel ei genlijk nog wel mee'', grapt Merel van Dongen vanuit Japan, waar de middenvelder van Atlético Madrid samen met de andere Oranje-speel sters voorlopig bivakkeert in Ka- mogawa. Het trainingscomplex, twee uurtjes rijden onder Tokio, biedt de speelsters aan de kust van Chiba rust en ruimte. Maar onder de strikte beperkingen komen ze ook daar niet uit. Twee uurtjes trainen per dag, verder speelt het leven zich binnen af. ,,We hebben een eigen vleugel in het hotel en het geluk dat een klein deel van het zwembad en de tuin daar aan grenzen. Daar mo gen we zitten. Maar verder zie je niet veel daglicht, wat wel een be perking is bij het verwerken van een jetlag'', merkt Van Dongen. ,,Normaal ga je even wandelen, of ergens een bak koffie halen. Een beetje variatie is fijn, maar het is prima zo. We zijn hier om te pres teren, niet om iets van het land te zien. Wat buiten onze controle om gebeurt, kunnen we toch niet beïn vloeden. Het toernooigevoel begint nu te komen, het moment van oog sten in plaats van het zaaien. En ik denk dat niets ons zal weerhouden van de wil om te presteren." Diezelfde verwachting heeft bondscoach Sarina Wiegman. Ze proeft al maanden veel 'flexibiliteit en wendbaarheid' in haar groep, een stoïcijnse grondhouding. Pre cies dat is nodig in Japan, waar niets zeker is. Hartelijk was de ontvangst in het hotel, waar de burgemeester van Kamogawa de Leeuwinnen stond op te wachten. Op het trai- ningscomplex hangen aanmoedi gingen in het Nederlands en Japans. ,,Je voelt je héél welkom, hier. Maar bij de eerste training was ook de Ja panse pers aanwezig en dan merk je wel dat het wat doet met de bevol king. Dat covid hier hét onderwerp van gesprek blijft'', aldus Wiegman. ,,Ze blijven heel streng en heel voorzichtig, wat wij heel goed snappen. We zijn al heel blij dat we hier überhaupt mogen zijn.'' Negatieve reacties van het volk? Van Dongen kreeg ze alleen via apps binnen. ,,Online merk je het wel uit de reacties onder foto's. Ja panners die zeggen: 'Blijf weg, kom niet naar Japan.' Maar in het hotel merken we er zelf niets van. Daar komen we met niemand van buiten de organisatie in aanraking." zaterdag 10 juli 2021 Brood haalde weliswaar niet het eerste van PEC, maar vele jaren later maakte hij nog wel een zeefdruk van FC Zwolle. FOTO HERMAN BROOD MUSEUM EXPERIENCE Als eerste Nederlandse team zijn de Oranjevrouwen gearri veerd in olympisch Japan, een land vol beperkingen. Twee uur trainen per dag, verder zit de se lectie vooral binnen. „Maar niets zal ons weerhouden van de wil om te presteren." Arjan Schouten Kamogawa a M PEC Zwolle C1 van het seizoen 1958/1959, met rechtsonder de 12-jarige Herman Brood. FOTO ARCHIEF PEC ZWOLLE „ibchhk IJHE/ i Merel van Dongen bij het ver trek op Schiphol. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 79