9 Allrounder Matteo Berrettini bereikt als eerste Italiaan ooit finale Wimbledon Voordat de Italiaanse voetballers morgen op Wembley strijden om de Europese titel, kan Matteo Berrettini (25) iets verderop zomaar de eerste Italiaan worden die Wimbledon wint. n mi Al Alleen nog negatieve testen TENNIS WIMBLEDON W T FARDAU WAGENAAR Vader Berrettini durfde bijna de hele partij van zijn zoon Matteo te gen de Pool Hubert Hurkacz niet te kijken. Steeds zakte zijn hoofd tus sen zijn benen en haalde hij diep adem. De spanning werd hem te groot. Midden op het center court had zijn zoon ogenschijnlijk veel minder last van de zenuwen in zijn eerste halve finale op Wimbledon. De Italiaanse nummer 9 van de we reld speelde weergaloos en won met 6-3 6-0 7-6 6-4. „Ik heb een paar uur nodig om te begrijpen wat hier is gebeurd", zei Berrettini net na de partij. Hij had minuten eerder Italiaanse sportge schiedenis geschreven. In 1960 be haalde zijn landgenoot Nicola Pietrangeli als enige Italiaan de halve finale van Wimbledon. Nu stond hij daar, met een finaleplek op zak. „Dit is de mooiste dag tot nu toe, hopelijk wordt zondag nog mooier. Ik heb hier nooit van dur ven dromen, omdat het eigenlijk te groot was." Matteo Berrettini dus, de tennis ser uit Rome die voor Wimbledon vrij onverwacht het grastoernooi van Queens won. „Alles wat ik tot nu toe heb bereikt is al mooi, maar het is ook weer niet helemaal on verwacht voor mij", zei hij na de kwartfinale. In de luwte werkte hij hard aan zijn carrière, met al tien jaar dezelfde coach en mental coach. Geen uitblinker Als kind was hij niet eens een uit blinker en behoorde ook niet tot de top van Italië. Maar Vincenzo Santopadre zag het volledig in hem zitten. De coach nam afstand van het conservatieve Italiaanse gravel- spel en de bijbehorende zware spinballen. Hij maakte van Berret- tini een allround speler, die op meer ondergronden uitstekend uit de voeten kan. Op dit moment is hij de beste tennisser van Italië, met een paar flinke wapens: zijn service, forehand en mentale weerbaarheid. Berrettini speelt met zijn hart, hoofd en arm, beschreef Italy24news.com het deze week tref fend. Stefano Massari kan het we ten, hij is zijn mental coach. „We hebben de laatste tijd de focus ge legd op zijn instinct. Niet te veel na denken, maar vertrouwen hebben in je eigen snelle keuzes op de baan. Dat lukt. Matteo is heel positief. Als het moeilijk wordt, kan hij zichzelf moed inspreken." Terug naar de halve finale tegen Hurkacz, de lange Pool die een ronde eerder Roger Federer naar huis sloeg. De eerste twee sets won Berrettini met speels gemak en heerlijk tennis, maar de derde set verloor hij onverwacht in de tie break. Vader Berrettini dook op de tribune nog verder weg. „Dat was een moeilijk moment. Ik zei tegen mezelf: ik ben de betere speler, ik ga dit winnen", vertelde de zoon na af loop. Vol zelfvertrouwen maakte hij het in de vierde set goed. In Italië is het enthousiasme groot. De mannen doen het be hoorlijk goed in het mondiale ten nis, met een finale op Wimbledon als absolute hoogtepunt. Makkelijk is het dan weer niet om topsporter te zijn in het land. Als het goed gaat, worden spelers toegejuicht. Zo niet, dan wacht een genadeloze afslach ting. Vooral op sociale media gaat het er heftig aan toe. Daar weet Ber- rettini alles van. Massari zei daar over: „Dat vindt hij zwaar, maar het lukt Matteo altijd om uit de as te herrijzen. Hij gebruikt het om beter te worden." UITSLAGEN/PROGRAMMA De hele Nederlandse turnploeg heeft gisteren negatief getest op het coronavirus. NOC*NSF liet weten dat dit ook geldt voor de atleet die een dag eerder wel po sitief was bevonden. Uit voorzorg zullen sporters en staf van het vrouwenteam de ko mende dagen individueel trainen in Heerenveen en worden zij ge durende die periode ook extra getest. Indien de resultaten nega tief blijven, kunnen de vrouwen vanaf woensdag naar Tokio rei zen, om deel te nemen aan de Olympische Spelen. De mannen- ploeg en begeleiding reist mor gen vanaf Schiphol naar Tokio. Bij de mannen was er geen sprake van een 'close contact' met de aanvankelijk positief ge teste sporter. Wiebes wint sprint in Giro Fury besmet, geen gevecht Kyrgios zegt af voor de Spelen Hart Rienstra moet onderzocht zaterdag 10 juli 2021 GO T/M MORGEN IN LONDEN TV ZIGGO SPORT/BBC/EUROSPORT Met hart, hoofd en arm ^0 @FardauW Londen Matteo Ber rettini tijdens de halve finale tegen de Pool Hubert Hur kacz. ,,Dit is de mooiste dag tot nu toe", zei de Italiaan na afloop. „Hope lijk wordt zon dag nog mooier." FOTO EPA Wimbledon. Vrouwen. Halve finale. Barty (Aus/1) - Kerber (Dui/25) 6-3 7-6, Plfskova (Tsj/8) - Sabalenka (WRu/2) 5-7 6-4 6-4. De finale is vandaag. Mannen. Halve finale. Berrettini (Ita/7) - Hurkacz (Pol/14) 6-3 6-0 6-7 6-4, Djokovic (Ser/1) - Shapovalov (Can/10) nnb. De finale is morgen. TURNEN Ook Sanne Wevers testte gisteren negatief. foto anp WIELRENNEN Lorena Wiebes heeft de achtste etappe in de Giro d'Italia Femmi- nile gewonnen. Ze was de snelste in de massasprint na 129,4 kilometer in Mortegli- ano en bleef de Deense Emma Nors- gaard en de Italiaanse Maria Vittoria Spe- rotto voor. Het was haar tweede ritzege in deze Giro. Anna van der Breggen blijft leid ster in het algemeen klassement. BOKSEN Het gevecht tussen Tyson Fury en Deontay Wilder dat binnenkort in Las Vegas zou wor den gehouden is uitge steld. Fury (foto) is be smet met corona. Er wordt gezocht naar een datum in de herfst. TENNIS Nick Kyrgios heeft geen zin om voor lege tribunes te gaan spe len op de Olympische Spelen. De 26-jarige Australiër, nummer 60 van de wereld, besloot zich daarom af te mel den. ,,De gedachte om in lege stadions te gaan spelen, geeft me geen goed gevoel'', aldus Kyrgios. Hij maakte vorige week op Wimbledon zijn rentree, na ee maan denlange pauze. VOETBAL Ben Rienstra (31) mag voorlopig niet voetbal len. De aanvoerder van Fortuna Sittard moet zich verder laten onderzoeken aan zijn hart. Bij medische testdagen, in aanloop naar het nieuwe sei zoen, kwam naar voren dat dat nodig is. „Verder onderzoek is gewenst in het belang van de gezondheid van Ben'', meldt For- tuna, waar Rienstra sinds vorig jaar speelt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 77