I 1 Dat propje was een 7 ritoverwinningen in de Tour betreft De voorspelling: Matej Mohoric Bol: 'Na val niet meer de benen' Israëlische primeur Merckx won zoveel - 525 zeges in zijn hele carrière - dat hij Caven dish zonder enige vorm van afgunst of miskenning naast zich duldt. Daarbij is de Brit een sprinter pur sang. Van zijn 34 etappezeges wa ren er 32 massasprints en twee in een sprint van een uitgedunde groep. Begrijp Merckx niet ver keerd. Hij acht de prestatie van Ca vendish groot en bijzonder. Hij is ook niet van de school die neerkijkt op sprinters. ,,Ik kijk graag naar massasprints. Massasprints horen bij Ronde van Frankrijk en de wie lersport. Ik kijk elke keer vol span ning.'' Anders dan Cavendish won 'Kannibaal' Merckx overal. In het hooggebergte, in de tijdrit en op het vlakke. In alle grote ronden, alle klassiekers en kampioenschappen. Merckx: „Daarom is het als appels met peren. Ik heb één keer een mas sasprint gewonnen in de Tour. Dat was in de laatste rit in 1974. En ik heb drie groene truien. Het is niet eens te vergelijken, want er is geen spurter die vijf keer de Tour gewon nen heeft en 96 keer de gele trui heeft gedragen.'' Kortom: Cavendish en Merckx gaan eensgezind de geschiedenis boeken in. Al voorziet de Belg dat 14e etappe hij het record deze Tour definitief kwijtraakt. ,,Hij krijgt nog kansen, want de Tour is nog niet gedaan. Ik zou niet weten waarom het Caven dish niet zal lukken.'' Podium Geel (Si» COLUMN LAURENS TEN DAM Hij klopte die gemene Oostblokkers met drie vingers in zijn neus en won als 21-jarig broekie rit 3 in de 'Course Cycliste de Solidarnosc et des Cham pions Olympiques'. Hij stond per direct op mijn radar. Dat was een speciale. dikke vette prop te veran deren in de wintermaan den. Gevoegd bij de gele verde power waar tegen woordig iedere 16-jarige nieuweling zijn hand niet voor omdraait, is Caven dish in januari een ver schrikkelijk slechte renner. En toch is dat te makke lijk gedacht. Hij kan beter klimmen dan je denkt. Milaan - San Remo wordt dan als sprinterskoers be schouwd, maar ik zie Dylan Groenewegen daar nog niet een-twee-drie winnen. Mark won al in 2009. Als hij zich ergens in vastbijt, laat deze pitbull niet meer los. Vastbijten lukt hem wel in een koers, niet in een fietstest in januari. Alleen in januari is Cavendish een vreselijk slechte wielrenner 15e etappe zaterdag 10 juli 2021 GO 108STE EDITIE TOT EN MET 18 JULI TV NPO 1/SPORZA/EUROSPORT Een typische etappe voor vluchters vandaag. Het halve peloton zal in de ontsnapping willen zitten. Matej Moho ric won al een rit deze Tour, maar we schrijven de Sloveense ploeggenoot van Wout Poels wederom op. Omer Goldstein, de tweede Is raëlische deelnemer na Guy Niv in 2020, schreef in etappe 13 een stukje geschiedenis: voor het eerst maakte een Israëliër deel uit van een kopgroep in de Tour. Cees Bol kwam er niet aan te pas in de finale van de dertiende etappe in Carcassonne. ,,Ik had al behoorlijk af moeten zien om terug te komen en had gewoon de benen niet'', zei de sprinter van Team DSM. Bol was betrokken bij een grote valpartij op zestig kilometer van de fi nish. ,,Uit het niets ligt de hele weg vol met gravel. Het hele gedeelte aan de rechterkant van het peloton schoof de berm in.'' y@laurenstendam ---/.V" -k de Kannibaal 10 juli - 183,7 km FRANKRIJK Belveze-du Razes 24krrw Carcassonne 12km 11 Lavelanet 77 km 183,7km St-Louis 167km Mont ségur 90km Axat 146km A una 130km O hoogteverschil en moeilijkheidsgraad hoogteverschil en moeilijkheidsgraad a Croix des Morts 898m GaÜnagues - I 948m o o Montségur 1059m i St-Louis Bac 622m fb T O 706m S P 183,7km 1 Andorra la Vella1005m Montée de H Mont-Louis 1560m iPort d'Envalira 2408m Beixalis Puymorenst- 1915m 1796m 191,3km 1. Cavendish (GB/DQT) 2. M0rkev (Den/DQT) 3. Philipsen (Bel/AFC) 1. Pogacar (Slv/UAD) 2. Uran (Col/Edu) 3. Vingegaard (Den/TJV) Het was een sprint from hell. Ergens in 2006 in een onooglijke koers in Polen. Grote Oostblokbeulen probeerden ons westerlingen hun wil op te leggen. Grof geweld en intimidatie werden niet geschuwd. De sprinter van mijn ploeg kneep 3 kilometer voor de meet huilend in zijn remmen, mokkend dat het niet eerlijk was. En opeens was hij daar, Cav, een dik propje, maar vooral een lefgozer in een rood shirt van een Duits ploegje. Er zijn rapporten volgeschreven over zijn fy sieke kwaliteiten. Iedere trainer die hem testte in januari, stond met de handen in het haar. In deze staat zou Mark niet eens één bergrit overleven. Wat zeg ik: een viaduct was al te veel geweest. Mark heeft nogal de neiging om van propje in Ik zat in een gastenauto tijdens de monsterlijke rit van woensdag. Twee keer werd de Ventoux be klommen en wij focusten op de 'groep groene trui'. Vol vertrouwen werd door de blauwe Quick- Step-trein, met dat ene groene mannetje in het midden, een strak tempo gereden, precies het tempo dat nodig was om de tijdslimiet te halen. Geen plakbidon, geen plakgelletje, zelfs geen plak- chocola (vroeger mijn persoonlijke favoriet) werd uitgedeeld aan Cav en zijn mannen. Er zat niet eens een auto van de ploeg achter hen, want die was verderop in de koers nodig. Aan de ogen van de lossers uit de groep-Cav zag ik het: shit, nu ko men we serieus in de problemen. Zonder op of om te kijken denderde de trein door, en had Cav nog de tegenwoordigheid van geest om Tommy Simp son op 2 kilometer voor de top te eren. Hij deed zijn helm af bij het passeren van het monument voor zijn onfortuinlijke landgenoot. Toen wist ik het zeker, Cav is on a mission. Dat re cord gaat eraan! 177km OletteN 11 juli - 191,3 km FRANKRIJK Andorra laVella 191,3km 86km SPANJE 120km Beixalis Port d'Envalira 147km

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 75