tïöC. Qü 6 Supersprinter komt nu al WIELRENNEN TOUR DE FRANCE 2021 Jakobsen langer bij Quick-Step In Carcassonne sprint Mark Cavendish zich volgens verwachting naast Eddy Merckx. Allebei 34 ritzeges in de Tour de France. De Belg denkt dat het hier niet bij blijft. „Hij krijgt nog kansen, want de Tour is nog niet gedaan. Ik zou niet weten waarom het Cavendish niet zal lukken.'' DAAN HAKKENBERG Carcassonne Mark Cavendish ligt op de grond en leunt tegen de dranghekken op de Boulevard Charles de Gaulle als hij omhoog wordt getrokken door ploegmaat Michael M0rk0v. Die heeft hem net voor de vierde keer deze Tour de France een vrijgeleide gegeven naar de ritzege. Maar dit is de grootste, eentje die voor altijd herinnerd zal worden. ,,We hebben geschiedenis geschreven!'', gilt Ca vendish (36) vanonder zijn spiegel- bril. De eerste twee weken in de Tour wilde hij niet praten over het record van Eddy Merckx. Nu schreeuwt hij het uit. Cavendish en Carcassonne zul len vanaf nu altijd in één adem worden genoemd. De sprinttrein van Deceuninck - Quick-Step ont spoort in de laatste kilometers, maar met hulp van M0rk0v, zijn last man standing, sprint Cavendish zich naast Merckx. Veertien jaar na zijn Tourdebuut wint de Brit nog altijd. In 2008 zegevierde hij voor het eerst, in Chateauroux, vorige week deed hij dat voor de derde keer in die stad. Het zijn krankzinnige cij fers die zijn status als beste sprinter aller tijden in de Tour de France on derschrijven. Dat Cavendish de afgelopen we ken niet wilde ingaan op het ritten- record van Merckx, is niet voor niets. In het wielerleven van Cav is de eerstvolgende zege de belang rijkste. Belangrijker dan wat al ge wonnen is. Vooraf praten over de meeste ritoverwinningen in de Tour terwijl het er misschien niet van komt, zou prematuur zijn. Daarvoor heeft Cavendish genoeg verloren en hij weet als geen ander hoe genadeloos de Tour is. Zes keer haalde hij Parijs niet, mede door valpartijen. Maar bovenal zijn de 34 van Cavendish en de 34 van Merckx onvergelijkbare groothe- den. „Ik kan nooit vergeleken wor den met de grote Eddy Merckx", zegt hij er zelf over. „De grootste renner bij de mannen aller tijden. Om gelijk te komen in het aantal etappezeges, is meer iets voor men sen die wielrennen niet volgen. Zo dat zij het kunnen begrijpen.'' De legende van Merckx mag dan groter zijn, maar 34 is 34. Hoe voelt het om voor altijd recordhouder te zijn? ,,Dat is voor mij iets wat ik deel met mijn ploegmaten. Ik wens dat alle ploeggenoten die ik heb gehad sinds 2008, dit met me willen de len. Het probleem is alleen dat we morgen alweer werk te doen heb- Het is op dit moment wel een circus. Ze staan nog net niet in de tuin. ben. Dan wordt het weer zwaar. We hebben nu geen tijd om terug te kijken. Na de Tour rest nog genoeg leven om terug te blikken op wat we hebben gedaan en de geschiede nis die we geschreven hebben." Winnen is belangrijker dan re cords. Dat geldt voor Cavendish, zo als dat ook voor Merckx zelf gold. Thuis in Sint-Brixius-Rode, op bijna 1100 kilometer afstand, zag de Belg hoe Cavendish op gelijke hoogte kwam. ,,Mooi vind ik het. Daar heb ik geen probleem mee. Cavendish verdient het'', aldus de vijfvoudig Tourwinnaar. ,,Als je ziet waarvan hij is teruggekomen en op welk niveau hij nu weer presteert, dat is ongelooflijk. Het is een mooie zaak dat het record geëvenaard is.'' Nu gaat Merckx (76) al niet ano niem door het leven, maar de afge lopen weken staat de Belg meer dan gewoon in de belangstelling. ,,Het is op dit moment wel een circus. Ze staan nog net niet in de tuin. Ik word veel gebeld en ze willen met mij thuis naar de uitzending kijken, maar het liefst kijk ik alleen.'' zaterdag 10 juli 2021 GO De finishplaats van vandaag, Quil- lan, is op wielergebied vooral be kend van het jaarlijkse criterium, dat sinds 1938 wordt georganiseerd en daarmee het oudste van Frankrijk is. Laatste winnaar: Romain Bardet. Fabio Jakobsen heeft zijn contract bij Deceuninck - Quick-Step ver lengd tot en met 2023. ,,Ik kijk uit naar de komende twee jaar, om stap voor stap weer races te winnen met mijn teamgenoten", zei Jakobsen. De 24-jarige sprinter maakte in april zijn rentree na de horrorcrash in augustus 2020. „Op een dag gaat hij zijn handen weer in de lucht ste ken na een mooie overwinning", voorspelt teambaas Patrick Lefevere. Ritzege 34 in de Tour van Mark Cavendish (gisteren) en Eddy Merckx (5 juli 1975). FOTO'S COR VOS, AFP Cavendish achterhaalt iff @daanhakkenberg - Eddy Merckx

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 74