I EUR02020 4 Sterke band van Kuipers met assistenten zie je terug op het veld EK VOETBAL Met het fluiten van de EK-finale onderstreept Bjorn Kuipers (48) morgenavond zijn internationale status. En dat laatste kan, stellen betrokkenen, niet los worden gezien van zijn team. Over vertrouwen, vriendschap en verbondenheid in voor- en tegenspoed. Té close worden is ook niet goed. Je moet elkaar de waarheid kunnen zeggen als iets je tegenstaat Engelsen zien af van premie Berg stopt als international 'Italië weet hoe je finale wint' Een internationale wedstrijd flui ten kende zo zijn rituelen voor Bas Nijhuis en zijn team. Zijn ene assis tent, Charles Schaap, regelde stan daard de vliegtickets voor het trio. Collega Rob van de Ven struinde steevast de weekmarkt van Bladel af voor een setje zeepjes, zodat de drie ook in de hotelsauna's van Tbi lisi of Chisinau hun favoriete aro ma's konden inademen. En Nijhuis zelf zorgde er altijd voor dat hij een paar lekkere Twentse dijenkletsers paraat had voor tijdens de reis. ,,Het is net een huwelijk, zo'n scheids- rechtersteam'', zegt de arbiter uit Enschede. „Iedereen heeft zo zijn eigen taken en als je te veel op el- kaars lip zit, krijg je knallende ru zie.'' De tijd dat scheidsrechters een lingen waren, is voorbij. Met hun assistenten vormen ze nu teams. Morgenavond, wanneer Bjorn Kui pers de EK-finale Italië - Engeland leidt, is het niet anders. Met zijn kompanen Sander van Roekel (sinds 2008 vast gezicht in 'Team Kuipers') en Erwin Zeinstra (vanaf 2011) moet de Tukker ervoor zorgen dat de wedstrijd zonder arbitrale dwalingen verloopt. Grote vraag: wat is precies de waarde van een vaste formatie leidsmannen, in dit geval een kruidenier, boekhouder en een economiedocent? ,,De waarde ervan is dat je elkaar door en door kent'', legt oud-arbiter Jaap Uilenberg uit. ,,In essentie is een scheidsrechtersteam niet anders dan een voetbalelftal. Je moet van elkaar op aan kunnen om tot pres taties te komen. En, dat vooral, el kaar vertrouwen. Dat is de basis van succes.'' Verjaardagen In de Nederlandse competities zijn Kuipers en Danny Makkelie de eni gen met een vast team. In interna tionale wedstrijden, zoals op het EK, is dit daarentegen al lang ge bruikelijk. Uilenberg signaleert on dubbelzinnig het effect ervan. ,,Je moet je voorstellen dat die mannen heel veel bij elkaar zijn'', zegt hij. ,,Ze bespreken elke wedstrijd na, zien elkaar op elkaars verjaardagen, en vaak ook op die van elkaars part ners en hun kinderen. Ze eten sa men. Die band zie je terug. In de wijze waarop ze met elkaar una niem tot beslissingen komen in een wedstrijd én in de manier waarop ze met elkaar het veld op komen lo pen. Ze zijn in alle opzichten een eenheid. Een team, ja.'' Het lijkt geen hogere wiskunde, een vlag de lucht in steken als een speler buitenspel staat. En al hele maal niet per se teamgebonden. Maar zelfs de eigengereide en kleurrijke Nijhuis zegt onmisken baar voordelen te zien van werken met een vaste formatie. Juist omdat verschillende karakters elkaar kun- nen versterken. ,,Als persoon kan ik bijvoorbeeld best een beetje laks zijn'', duidt hij zijn eigen gebruiks aanwijzing. ,,Charles Schaap daar entegen is een pietje-precies. Hij is zo iemand die, naast dat hij heel snel vliegtickets kan boeken, pre cies weet of speler X zijn corners in- of uitdraaiend neemt. Of hoeveel overtredingen een bepaalde speler gemiddeld maakt. „Doordat je elkaar vaak ziet of el kaar anders toch wel heel geregeld in de groepsapp van je telefoon hebt, wissel je dat soort informatie met elkaar uit. En daar profiteer je van. Anderzijds moet je ook weer niet té close worden. Je moet elkaar ook de waarheid durven zeggen als iets je tegenstaat. Daarin moet je de juiste balans vinden.'' Interpretatie Het ingewikkelde daarvan werd misschien nog wel het beste geïllu streerd tijdens de halve finale Enge land - Denemarken, geleid door 'Team Makkelie'. Bij de twijfelach tige penalty voor de Engelsen had Makkelie mogelijk gecorrigeerd moeten worden door VAR Pol van Boekel. Anderzijds bewijst zo'n moment ook feilloos dat de team- players die scheidsrechters zijn ge worden, vooral gewoon mens zijn gebleven. ,,Je kunt nog zo vaak bar- becueën of mountainbiken als team; ruimte voor interpretatie houd je altijd'', zegt Nijhuis. ,,En dat mag ook natuurlijk.'' Topscorers Assists zaterdag 10 juli 2021 GO 'Zo'n vast team, het is net een huwelijk' @dennisvanbergen DENNIS VAN BERGEN LondeR* Mrnm Bjorn Kuipers in actie tijdens het EK. Morgen fluit hij de finale. foto ap - Bas Nijhuis Kuipers vormt al jaren lang een team met Erwin Zeinstra (l) en Sander van Roekel. De spelers van Engeland doneren bij winst van het EK hun prijzengeld aan de gezondheidsautoriteit NHS. Engeland krijgt bij toer nooiwinst 24 miljoen pond, omgerekend bijna 28 mil joen euro. Zo'n 40 procent van dat bedrag gaat naar de selectie van bonds coach Gareth Southgate. NHS zou dus ruim 11 mil joen euro ontvangen. De Zweed Marcus Berg neemt na 90 interlands af scheid van de nationale ploeg. De 34-jarige spits heeft bondscoach Janne Andersson laten weten niet langer beschikbaar te zijn. Zweden vloog er in de achtste finales na verlen ging uit tegen Oekraïne (1-2). Berg kwam in vier duels op de Europese eind ronde niet tot scoren. Voormalig Italiaans bonds coach Antonio Conte ge looft morgen in een Itali aanse zege op Wembley. ,,We hebben minder fans op de tribunes, maar meer ervaring op het veld'', aldus de 51-jarige trainer in La Gazzetta dello Sport. ,,Wij weten ook wat het bete kent om een finale te spe len. En wat er nodig is om die te winnen. De Engelsen wachten al hun hele leven op deze wedstrijd.'' 1. Schick (Tsjechië) Ronaldo (Portugal) 5 3. Kane (Engeland) Benzema (Frankrijk) Lukaku (België) Forsberg (Zweden) 1. Zuber (Zwitserland) 4 2. Shaw (Engeland) H0jbjerg (Denemarken) 3 Olmo (Spanje)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 72