Bij Italië zet Mancini in alles 'het team' op één 3 Engeland, druk op de nationale ploeg is enorm Voorspelling van de dag UEFA vindt EK-format niks Wedstrijden tegie om zijn elftal buiten de greep van tabloids, hysterie en verleidin gen te houden. Hij stelde meteen een zeer gerespecteerde mental coach aan richting het WK in Rus land, Pippa Grange, een vrouw die prompt tot een nationale heldin uitgroeide toen Engeland eindelijk weer eens een strafschoppenserie won. Opblaasbare eenhoorns Symbolisch werden de foto's van de Engelse internationals in het zwembad, schaterend van het la chen op hun opblaasbare een hoorns. Een spelletje dat inmiddels een traditie is in het spelershotel in Burton upon Trent, op de grond van het nationale oefencomplex van de FA. Ontspanning en inspan ning worden elke dag met de groot ste zorgvuldigheid afgewogen. Op dit toernooi beroept de En gelse ploeg zich op psycholoog Dr. Ian Mitchell, maar ook Southgate zelf is een sociaal zeer intelligente peoplemanager. Meesterlijk haalt de oud-voetballer steeds druk weg bij zijn spelers, in zijn speeches en Wij geloven dat we iets unieks kunnen bereiken voor dit land. Dat is niet iets om bang voor te zijn in zijn gesprekken met de pers. Bijna sektarisch spreekt hij over zijn team in 'kansen', 'grenzen doorbreken' en 'uitdagingen'. Of het genoeg is, moet morgen blijken tegen de ervaren en sterke Italianen. Engeland heeft hoe dan ook een groot thuisvoordeel, iets wat woensdag tegen Denemarken ook al voortdurend voelbaar was op Wembley. De sfeer was zo geladen en zo intens, met dik 60.000 opge fokte Engelse fans, dat de adrena line bijkans door het dak spoot. Tal van politici staan in Engeland al klaar om een eventueel succes te kapen voor eigen gewin. Premier Johnson is van huis uit allesbehalve een voetbalfan, maar ook hij hulde zich deze week gretig in een voet balshirt van Engeland. In een sfeer van patriottisme zullen de Brexi- teers ongetwijfeld mee gaan profi teren van het levende sentiment. Onder de Engelse spelers en hun staf leeft dat allemaal veel minder. Southgate sprak zich jaren geleden al uit tegen Brexit, veel spelers toonden zich nadrukkelijk progres sief in hun daden. De Engelse na tionale ploeg blijft consequent knielen voor de aftrap, als steun aan de Black Lives Matter-beweging. Aanvoerder Harry Kane droeg in de achtste finale tegen Duitsland een regenboogband. ,,Ik ben zo ongelooflijk trots op deze groep spelers'', zei Southgate. ,,Hun kalmte, hun eensgezindheid, hun principes, hun geloof in elkaar. Wij geloven dat we iets unieks kun nen bereiken voor dit land, iets om voor altijd te koesteren. Dat is niet iets om bang voor te zijn. Integen deel juist. Deze voetballers hebben zondag een kans die generaties van Engelse spelers nooit eerder heb ben gekregen.'' ANALYSE Stel: Italië zou morgen diep in de blessuretijd van de EK-finale met 2-0 voorstaan tegen Engeland. Dan is het heel goed mogelijk dat het volgende gebeurt: Roberto Mancini wenkt zijn keeper Gian- luigi Donnarumma en wisselt hem op de valreep nog voor Alex Meret. Een handvol seconden speeltijd voor een derde doelman; Mancini zou daarmee doen wat Louis van Gaal in 2014 bij Oranje deed. Van Gaal wisselde in de troost finale van het WK in Brazilië Jas per Cillessen op de valreep nog voor Michel Vorm. Als eerste coach in de geschiedenis van een WK maakte Van Gaal letterlijk alle geselecteerde spelers deelge noot van succes. Mancini zet de teamgedachte ook op één. In alles wat hij doet. Hij zegt altijd dat hij als coach een diepe teleurstelling uit zijn eigen spelerstijd met zich meedraagt. Mancini kende een prachtige loopbaan, maar hij maakte één WK mee en bij dat toernooi in ei gen land speelde hij geen minuut. Daarom wil hij nu voorkomen dat spelers van zijn Azzurri hetzelfde meemaken. Hoe Mancini zijn EK-selectie vorm gaf, laat ook zien hoe hij denkt. Liefst tien verschillende clubs uit de Serie A leveren één of meer spelers. Met Paris Saint-Ger main (Marco Verratti) en Chelsea (Jorginho, Emerson) gaat het in totaal om 12 verschillende clubs. En geen enkele club is echt domi nant. Dit Italië is Lorenzo Insigne. Of Giorgio Chiellini. Individuele topspelers die iedere voetballief hebber kent. Maar er zit geen superster tussen zoals Cristiano Ronaldo, Lionel Messi of Kylian Mbappé. Het bescheiden Sassuolo levert morgen wellicht drie Euro pese kampioenen in Manuel Loca- telli, Domenico Berardi en Gia- como Raspadori. Louis van Gaal prees deze week in een interview met L'Équipe de Italiaanse teamgeest en hekelde tegelijkertijd 'het individualisme' bij regerend wereldkampioen Frankrijk en uittredend Europees kampioen Portugal. ,,Hoe zij zich presenteerden dit toernooi, pfff, voor mij zijn Frankrijk en Portu gal geen teams'', zei hij in de Franse sportkrant. Het is indach- Liefst tien clubs uit de Serie A leveren één of meer spelers voor de EK-selectie tig zijn veelbesproken quote vorig weekeinde bij de training van de Oranjevrouwen. Van Gaal zei toen: ,,Jullie zie ik altijd spelen als team. Bij het heren-EK zag je dat een veredeld stelletje sterren dat niet kon.'' Die quote ging niet spe cifiek over het Oranje van Mem phis Depay, maar was EK-breed bedoeld. In feite stelt ook die andere fina list van morgenavond teamgeest boven de individuele oprisping. En het zijn lang niet de grootste clubs van Europa die basisspelers leveren. Neem het Engelse mid denveld in een halve finale EK, zo als nu tegen de Denen. Dat bestaat uit een defensief blok van Leeds United (Kalvin Phillips) en West Ham (Declan Rice). Kritiek van fijnproevers pareert bondscoach Gareth Southgate met resultaten. Zoals in het voor bije clubseizoen ook een coach als Thomas Tuchel al deed toen hij met Chelsea de Champions League won. zaterdag 10 juli 2021 GO Het is het toernooi van de verlengingen, grote kans dus dat de finale ook geen winnaar oplevert na de reguliere speeltijd. Sterker nog, het worden strafschoppen en de Engel sen krijgen er weer een trauma bij. Engeland is nog nooit verslagen op Wembley met Raheem Sterling in het team (24x winst, 3x gelijk). Het concept van het EK met elf speelsteden in verschillende landen is niet voor herhaling vatbaar, aldus UEFA-voorzitter Aleksander Ceferin. ,,Het brengt te veel uitdagingen met zich mee. Ook het verschil in reistijden voor teams is oneerlijk.'' - Gareth Southgate Italië gebruikte op de derde keeper na al zijn totale selectie bij dit succesvolle EK. Coach Roberto Mancini zet de 'team gedachte' in alles op één. Het is ook de filosofie van 'onze' beoogde bondscoach Louis van Gaal. Maarten Wijffels Rotterdam/Londen Mancini wisselde tegen Wales vlak voor tijd nog Donnarumma voor Sirigu. Krijgt derde keeper Meret ook nog speeltijd? foto afp regeert even

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 71