Heel nederig op audiëntie Eerste finale sinds1966maakt ongekende gekte los in 2 EK VOETBAL Morgen, 21.00 uur De eerste finale in 55 jaar brengt heel Engeland in een staat van ongekende verwachting, grenzend aan waanzin. Hoe gaat de ploeg van coach Gareth Southgate daarmee om? ,,Dit team is zo kalm, zo vastberaden." Onderling duel Column SJOERD MOSSOU Wat zeker is: de directie van de KNVB stapte deze week over zijn eigen schaduw heen. Nederig ging het op audiëntie bij Koning Louis. 'In het be lang van het Nederlandse voetbal', zoals dat heet. Op bezoek gaan bij Louis doe je doorgaans niet voor je lol, en al helemaal niet als je Eric Gudde of Nico-Jan Hoogma heet. Het is amper tien maan den geleden dat ze met een grote boog om Van Gaal heen liepen, bewust, destijds ook al op zoek naar een nieuwe bondscoach. Als Frank de Boer destijds onverhoopt had afgezegd, hadden ze ver moedelijk nog eerder naar Fons Groenendijk gebeld dan naar Louis. Je hoeft geen psychologie gestudeerd te hebben om te snappen dat zo'n voorge schiedenis bij Van Gaal nooit ongemerkt voorbij gaat. Louis maakt sociale onderonsjes nooit bij voor baat gemakkelijk, eerder moeilijker. Het schuurt en het foltert. Hij laat niet graag ruimte voor noncha lance, voor de mantel der liefde, voor een vleugje lichtheid. De kostganger moet éérst door de knieën. Daarna pist Louis eerst zwijgend over je schoenen, kijkt je dwingend in de ogen en haalt zijn neus op. Louis maakt sociale onderonsjes nooit bij voorbaat gemakkelijk Ze konden ook moeilijk anders na dit totaal mis lukte EK, maar toch. De tocht naar Portugal was óók een vorm van boetedoening, van eerlijk toegeven dat je het fout hebt gezien. Gelukkig was Truus erbij, want met Truus wordt het - uitein delijk - vanzelf weer wat aangena mer. De eerste drempel bij Van Gaal is het hoogst, comfortabel wordt het nooit, maar stilaan gaat het wel. Volgens de betrokkenen was het - heerlijk cliché - 'een constructief gesprek'. Dat zal vast, maar het be langrijkste was dat Gudde Hoogma hun ego thuis lieten, op weg naar een deurbel waar ze liever nooit op had den gedrukt. Soms moet dat even. Wie groot wil zijn, moet zich FINALE Engeland Italië De Engelse nale ploeg van trainer Gareth fans op Wem- Southgate meteen gigantisch. Te- bley zijn door genstander Italië speelde al tal van het dolle na de grote finales in de afgelopen decen- zege op Dene- nia, bij Engeland is het zoals Frank marken in de Skinner en David Baddiel het zin- halve finale. gen in hun klassieker Three Lions: Aanvoerder 'Thirty years of hurt - Never stopped Harry Kane me dreaming - So many jokes, so many viert het sneers -Butall those oh-so-nears.Het feestje mee. lied stamt uit 1996: inmiddels duurt foto epa de nationale obsessie al 55 jaar. „We hebben in dit toernooi laten zien dat we heel goed met druk om kunnen gaan'', zegt Southgate. De bondscoach doorbrak de laatste ja ren al een serie van diepgewortelde frustraties met zijn elftal. Op het WK van 2018 in Rusland won En geland eindelijk weer eens een pe naltyserie, tegen Colombia in de achtste finale. Twee weken geleden werd zowaar aartsrivaal Duitsland verslagen in de knock-outronde op een eindtoernooi. En woensdag avond doorbrak het land een serie van vijf verloren halve finales op rij. Dat is geen toeval. Southgate maakt al sinds zijn aanstelling in 2016 werk van een uitgekiende stra- Net toen je dacht dat het allemaal niet gekker meer kon, klom Sir Geoff Hurst (79 jaar) gisterochtend opeens op een hallucinerend klein trappetje in het centrum van Lon den, op dik 140 meter boven de grond. Met een oude veterbal onder de arm, gehuld in een rood retro-shirt uit 1966 poseerde de bejaarde oud voetballer op het hoogste punt van London Eye, het beroemde reuzen rad. De man die een hattrick maakte in de WK-finale van 55 jaar geleden, keek glimlachend uit over de metropool. Op tientallen meters onder hem stroomde de Theems voorbij. Het is bijna niet te beschrijven wat het allemaal losmaakt in Lon den en in heel Engeland, de eerste grote finale van de Engelse natio nale ploeg sinds de hattrick van Hurst. Woensdagavond, na de 2-1 winst op Denemarken in de halve finale, klommen jongeren al mas saal op de daken van de rode dub beldekkers in het centrum van Londen, rond Trafalgar Square. Anderhalf uur na de wedstrijd was Wembley woensdag nog steeds niet leeg: honderden Engelse fans wilden domweg het stadion niet meer verlaten, starend naar de hemel, huilend van geluk. Tot diep in de nacht dwaalden dronken, dol gelukkige mannen en vrouwen over de straten van Londen. Morgen, op weg naar de finale te gen Italië op Wembley, borrelt en bruist een volksfeest dat zijn gelijke niet kent. Premier Boris Johnson waarschuwt voor onverantwoorde lijk gedrag, met het oog op de oplo pende besmettingen vanwege de deltavariant van het coronavirus. Maar het is maar de vraag wat die oproep straks waard zal blijken. Vaccinaties Het relatieve aantal vaccinaties is in Europa nergens zo hoog als in En geland, heel veel Britten leven de regels netjes na, maar morgen wacht de zwaarste beproeving denkbaar. De pubs mogen drie kwartier langer openblijven dan normaal. Grote fanzones zijn ver boden, maar ongetwijfeld gaan honderdduizenden mensen de finale dicht bij elkaar beleven, na anderhalf jaar van lockdowns. Naar schatting zullen minimaal 30 miljoen Engelsen de finale kij ken op televisie of mobiel. Op Wembley kunnen slechts 66.000 mensen terecht, de minimale prijs van kaartjes op de zwarte markt ligt inmiddels rond de vierduizend pond. Iedere Engelse voetbalfan wil deze historische finale meemaken, beleven, ondergaan en voelen. Dat maakt de druk op de natio- zaterdag 10 juli 2021 GO Stadion: Wembley Op tv: NPO 1 Italië heeft slechts één van de laatste acht duels met Engeland verloren (3x winst, 4x gelijk). Het is erg jammer dat er geen beelden zijn opgedoken van Eric Gudde en Nico-Jan Hoogma in Vale de Lobo deze week, bij de voordeur van Truus en Louis van Gaal, samen zwijgend op de stoep. In de scène schuilt een sketch van Herman Finkers of Diederik Ebbinge, meesters van de ongemakkelijke stilte. Hoogma moet de man zijn geweest die uiteindelijk schoor voetend op de intercom heeft gedrukt, no-non sense als hij is. Gudde heeft van nature de neiging een beetje weg te kijken. Vrolijke waanzin Gudde Hoogma hebben het toch maar ge daan, eerlijk is eerlijk. Met lood in de schoenen naar Portugal. Eerbiedig knikken naar Louis de Grote. Toegeven dat het misschien toch niet zo'n goed idee was vorig jaar: het compromis verkiezen boven ongemak, te veel luisteren naar de spelers. nnt V1p>in Hnr-upm miVpn Arbiter: Bjorn Kuipers (Ned) Morgen, 21.00 uur MPm Wembley Stadium, I nnWnn Sjoerd Mossou Londen Vermoedelijke opstellingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 70