HOE KOM JE ZO SNEL MOGELIJK IN VAKANTIE MODUS? Meppende Mario doet het goed op de greens Dubbeloplader Gratis app weet of je statiegeld terugkrijgt 19 HEBBEDINGEN Een lange reis met kinderen is een uitdaging. Met deze tips houd je het rustig op de achterbank. ,,Bekijk voor vertrek samen de kaart en wijs de route aan die jullie gaan rijden", zegt Harm Zeven, auto motive-expert bij de ANWB. ,,Als je ze erbij betrekt, houden ze het stil zitten beter vol. Je kunt de route ook opschrijven en er een boekje van maken." Vertel ook hoe lang ze in de auto moeten zitten en waar om: „Vandaag rijden we tot de mid dag, maar morgen liggen we in het zwembad.'' ,,Stap af van het idee dat jij als ouder continu voor entertainment moet zorgen", zegt ontwikkelingspsy choloog Steven Pont. ,,Als je je kin deren steeds bezighoudt, leren ze hun impulsen niet controleren. En jij bent aan het einde van de dag doodmoe.'' Handig is zo'n autotafel met een boek of tekenspullen erop. Pont: ,,Een scherm mag je best in zetten, maar niet de hele dag. Er is samenhang tussen veel schermtijd en ontwikkelingsstoornissen.'' 'Als je kinderen steeds bezighoudt, leren ze hun impulsen niet controleren' Reizen is lang stilzitten en soms spannend en daar mag je kinderen best voor belonen. Maak een verras- singszak met kleine cadeautjes en laat ze elke twee of drie uur iets uit pakken. Tip: lijm een Lego basis bord op de bodem van een kleine opbergbox of lunchbox. Verveeld of klierend kroost is te voorkomen door 's nachts te rijden. Maar Harm Zeven wijst op de nade len. ,,'s Nachts is er extra risico op ongelukken vanwege vermoeidheid bij jou als chauffeur maar ook bij andere weggebruikers. Ook is bijslapen de volgende dag lastig met kinderen die wakker zijn. Boven dien is een nacht slapen in een au tostoeltje niet goed voor de rug van kinderen.'' Reizen met kinderen bete kent vaker stoppen. Neem zeker elke twee uur een pauze van minimaal een kwartier, adviseert Zeven. ,,Met kinderen wordt dat sowieso vaak langer." „Kinderen hebben een enorme bewegings- drang'', vult Pont aan. ,,Dus ga samen een bal letje trappen of rennen. Dan kunnen ze daarna weer langer zitten.'' Nog een laatste tip van ANWB'er Zeven: denk niet dat het 'hoort' om voor je vakantie 1000 kilometer op een dag te rijden. „Verdeel het, zeker met kinderen erbij, over twee dagen, met een overnachting in een leuk hotel erbij.'' Psycholoog en stressexpert Thijs Launspach: „Ontspannen is moeilijk die eerste dagen, plan juist dan je actieve uitjes.'' laptop dichtklappen en meteen in de vakantiemo dus zitten. Ik heb dat niet. Als ik koud uit mijn werk verplicht ga niksen in een strandstoel, word ik gek van onrust. Vandaar dat ik altijd een overbruggings periode inplan. Idealiter houd je de laatste werk- dag(en) vrij om alle losse eindjes af te ronden. Kijk vooruit naar onderwerpen die tijdens jouw afwezig heid kunnen opborrelen, en neem de tijd om alles over te dragen aan een vervanger die je vertrouwt. het nu zaak een tijdelijke, maar stevige barrière op te trekken tussen vakantie en werk. De meeste men sen zetten wel een afwe zigheidsmelder aan, maar laten de poort wagenwijd openstaan. Het lastige aan ons brein is: als een be richt vanaf de werkvloer zich eenmaal in je hoofd heeft genesteld, blijft het om aandacht schreeuwen tot je er iets mee doet. Zet dus ook alle mailnotifica ties uit. En verlaat een tijdje de app met collega's. Dat ontspannen de eerste dagen het moeilijkst is, pleit ervoor om aan het begin van je va kantie actieve uitjes te ondernemen. Het kan helpen vaste routines te doorbre ken, juist wanneer je thuisblijft dit jaar. Maar de zomervakantie is bovenal een periode waarin je best wat liever voor jezelf mag zijn. Ac cepteer dat je een paar da gen nodig hebt om terug te schakelen naar de eer ste versnelling. Herman Finkers grapte ooit: 'Kalm aan en rap een beetje'. Als je er druk op legt, kom je sowieso niet in de vakan tiestemming.'' 1 ZET WERKNOTIFICATIES UIT EN VERLAAT DE GROEPSAPP GO ZATERDAG 10 JULI 2021 Relaxed onderweg CARIN RÖST 1. Bereid je kinderen voor 2. Vermaak je kind niet de hele rit - STEVEN PONT r o 3. Geef kleine cadeautjes 4. Rijd liever overdag 5. Houd vaker pauzes ,,Er zijn mensen die hun Goed afgerond? Dan is - Matthijs Meeuwsen Games, gadgets, apps: techjournalist Anton Damen tipt elke week de leukste voor de zomer. Dat hij kan karten en smashen als de beste was al bekend, maar ook op de golfbaan slaat Mario geen slecht figuur. Dat is maar goed ook, want hij krijgt in Mario Golf: Super Rush stevige concurrentie van de ver trouwde bijrolspelers. Het spel overgiet de serieuze instructies en het jargon van de echte golfsport (Je kunt vanaf hier een bump and run proberen: een lage chip waarbij je de bal uit laat rollen richting de hole') met een doldwaas sausje. Met explode rende bommen en woe dende tornado's is het in ieder geval een stuk gekker dan de mafste minigolfbaan, en dikke pret voor op de achter bank. Mario Golf: Super Rush voor Nintendo Switch €55 Het Neder landse Zens brengt met de ZEPP03M een power- bank op de markt die twee appara ten gelijktijdig draad loos kan opladen. Een aan de voorkant, waar je dankzij MagSafe, de magnetische stan daard van Apple, een recente iPhone tegen kan 'plakken'. Het an dere kun je opladen aan de niet-magneti- sche achterkant. Dit betekent ook dat de accu, met twee laadses- sies simul taan, twee keer zo rap wordt leegge- trokken. Maar zelfs met nul procent heeft deze powerbank nog een functie: gebruik hem dan puur als bureau standaard met uitklap- pootje. Dat kost geen energie, maar jouw telefoon blijft wel net jes (rechtop of lig gend) staan. ZEPP03M Dual Powerbank €70 Ook op kleine plastic flesjes zit sinds 1 juli statiegeld. Alleen niet op elke fles - sappen zijn bijvoorbeeld uitgezonderd - en er zijn nog oude, statiegeldloze exem plaren in omloop. Een minuscuul logo op het etiket moet uitsluitsel geven. Mocht je daar niet je leesbril voor willen pakken, dan is de app Statiegeld heel handig. Die heeft bitter weinig om het lijf: je scant er met de camera van jouw smartphone de streepjes- of QR-code mee en je krijgt direct uitsluitsel hoeveel statiegeld je ervoor kunt beuren. Zo bezien is het dus een app die zijn geld dubbel en dwars terugverdient, al was het maar omdat hij gratis te downloaden is. Statiegeld app gratis voor Android en iOS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 63