In tien minuten heb je al vers brood op tafel Zelf brood bakken was al een trend, en nam afgelopen jaar helemaal een vlucht. Culinair journalist Laura de Grave leert je de beginse len voor als je ook eens je handen in het deeg wilt steken. 18 1. Goed kneden Aangezien je brooddeeg vrijwel altijd moet kneden, kan het fungeren als stressbal. Heerlijk - even uit je hoofd, met je handen in het deeg. Basis benodigdheden: meel of bloem, een rijsmiddel, zout en water. Weeg alles goed af op een keukenweegschaal. Onthoud: 1 gram water is gelijk aan 1 milliliter water. 2. Meel of bloem Als basisingrediënt kun je kiezen tussen meel (gemalen graan) en bloem (gemalen graan waar het gries en de zemelen uit zijn gezeefd). Brood gemaakt van meel noemen we volkorenbrood en is vezelrijk. Wil je witbrood? Dan gebruik je bloem. Zowel meel als bloem kan van ver schillende soorten graan worden ge maakt, denk aan tarwe en spelt. Voor glutenvrij brood kies je glutenvrij meel, van bijvoorbeeld haver en boekweit. 3. Rijzen met gist Om een luchtig brood te bakken, heb j e rijsmiddel nodig. Laat je dat eruit, dan krijg je een zware klomp. Het meestgebruikte is bakkersgist. Dat laat het deeg snel rijzen: in 30 minu ten tot 1,5 uur zijn de suikers in het deeg verteerd en is er koolzuurgas bij gekomen. Gluten houden dit gas vast en daardoor rijst het brood. Je kunt kiezen uit drie soorten: instant, verse en gedroogde gist. Instantgist is makkelijk verkrijgbaar (in de supermarkt, zakjes van 7 gram), lang houdbaar en direct te verwerken. Om de gist in het deeg te laten rijzen, werk je met een lauw warme vloeistof (water of zuivel) en in een ruimte die op kamertempera tuur is. Een te hete of koude vloeistof of omgevingstemperatuur werkt het gisten tegen. Gist kun je beter niet direct met zout in contact laten komen, ook dat werkt de gistwerking tegen. TIP Snel brood bakken Wil je snel brood op tafel? Maak dan brood met bakpoeder of baking soda, dan hoefje het deeg niet te laten rij zen of lang te kneden. Flatbread Geen oven in huis? Je kunt brood ook in de pan bakken, dan heet het flatbread. Meng hiervoor 300 gram meel of bloem met 1 theelepel bak poeder. Voeg 300 gram kwark en 1,5 eetlepel olijfolie toe en kneed 1 minuut goed door tot er een soepel deeg ontstaat. Verdeel het deeg in vier bollen. Vorm met je handen vier ronde lappen van het deeg, van circa 2 millimeter dik. Verhit een droge koekenpan zonder olie of boter op middelhoog vuur. Bak hetflatbread met het deksel op de pan in circa 4 minuten goudbruin en gaar. Keer halverwege. Kwarkbollen Vervang water in het basisrecept voor brood eens door bijvoorbeeld kwark of melk. Met kwark maak je heel simpel kwarkbollen. Hiervoor meng je 275 gram kwark (eventueel met een smaakje), 250 gram bloem, 2 theelepels bakpoeder, 5 eetlepels rozijnen, 1 eetlepel olie en wat zout in een kom. Maak met natte handen acht bollen van dit mengsel en leg ze op een met bakpapier beklede bak plaat. Bak in circa 25-30 minuten op 200 graden in een voorverwarmde oven goudbruin. Sodabread ontstaat een reactie waarbij gassen vrijkomen en er lucht in brood ont staat. Je kunt heel eenvoudig een sodabread maken door 500 gram meel, 1 afgestreken eetlepel baking soda en 5 gram zout kort te mengen in een kom. Voeg dan 500 gram kar nemelk toe en meng kort. Bak in een ingevette cakevorm in circa 35 tot 40 minuten op 200 graden in een voor verwarmde oven goudbruin. Desembrood Waarom je dit brood eens zou moe ten maken? Bakker Maarten Lange- slag, van bakkerij Fort Negen in Amsterdam, is duidelijk: ,,Desem- brood heeft veel meer smaak, een betere verteerbaarheid, een langere houdbaarheid en is lekkerder. Het heeft een klein zuurtje en meer diepte en complexiteit." Desembrood maken begint met het voeden van een desemstarter: een papje van meel en warm water. Trek er wel even voor uit, want je moet hier zeven dagen lang, elke dag, meel en warm water aan toevoegen, zo ontstaat er natuurlijke gist. Even tueel kun je deze stap overslaan: bij een lokale desembakker of bakfanaat kun je vaak wat starter meekrijgen. Als je de desemstarter hebt ge maakt of gekregen, kun je volgens Langeslag als volgt verder: ,,Mix eerst meel of bloem en water in een keu- kenmachine met deeghaken (deze techniek heet autolyse). Pas na 30 minuten mix je de desemstarter en het zout erdoor.'' Beginnende desembakkers raadt hij aan te beginnen met witte bloem. ,,Daar zitten veel gluten in en dat geeft een sterk deeg.'' Het rijzen van desembrood gaat langzaam, meestal duurt het zo'n 3 tot 4,5 uur. Tijdens het rijzen is regel matig vouwen en (voor)vormen belangrijk: hiermee trek je spanning op het deeg. Voor technieken raad pleeg je het best YouTube ofvolg je een workshop bij een bakker. Reken niet gelijk op een topresultaat. Veel oefenen is de sleutel tot succes. Lan- geslag tipt: „Gebruik in elk geval vol doende bloem en een deegschraper.'' Desembrood snijd je voor het bak ken in, hierdoor ontstaat tijdens het bakken een 'oor', een uitstekend stuk brood dat knapperig is. De bakkers oven boots je volgens Langeslag thuis het beste na door een gietijzeren pan te gebruiken. TIP Voeg iets extra's toe Je kunt extra ingrediënten aan brood deeg toevoegen, zoals noten, zaden, pitten, rozijnen of specerijen. Ook leuk: versier het brood vlak voordat het in de oven gaat met zaden of pit ten. Hierdoor krijgt het een ambach telijke uitstraling. ZATERDAG 10 JULI 2021 GO Bak eens brood in een pan Als baking soda in aanraking komt met iets zuurs, zoals karnemelk, De meer gevorderde thuisbakker met veel tijd en geduld kan eens desembrood proberen te bakken. Van linksboven, met de klok mee: Laura de Grave bakt flatbread, sodabread en kwarkbollen. foto JEAN-PIERRE JANS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 62