Nu in de winkel of bestel op DonaldDuck.nl/Zomer Met vijgen en citroen een vleugje Toscane in je daktuin EIGEN TUIN EERST 17 ROMKE VAN DER KAA 'Vrouwen zijn vaak gevoeliger voor kou, dan is een warmere mat een aanrader' mat of door frictie tussen mat en het grondzeil van de tent. Test de mat met je tent voor je weggaat. Een handdoek onder de mat helpt. 9. Vorm Slaapmatten zijn er in twee vormen: rechthoekig en mummie. De recht hoekige mat spreekt voor zich. Een mummiemodel is het breedst bij de schouders en loopt taps toe naar de voeten en is bij gelijke lengte en dikte lichter en compacter. En daarvan pas- sen er net wat beter twee naast elkaar, in een kleine tweepersoons tent. Rechthoekige matten kun je dan wel weer koppelen met een kop pelhoes of koppelband. Kun je toch lekker tegen elkaar aan kruipen. 10. Levensduur Hoe lang een matje mee gaat, hangt vooral af van hoe je ermee omgaat. Er zijn merken die garantie geven op hun matten, dan kun je er wel van uitgaan dat-ie niet zomaar lek gaat. En soms repareren de fabrikanten de mat zelfs voor je als hij lek is. Wel zo duurzaam! Heb je een matje van een onbekend merk, dan kun je de pech hebben dat j e die al na een week kunt weg gooien. Berg een mat bij voorkeur uitgerold op met een geopend ven tiel. Dat verlengt de levensduur aan zienlijk. Alles begint met de keuze van een pot. Mooi - en duur - is Italiaans ter racotta. Met zo'n pot, liefst met een bloeiend citroenboompje erin, waan je je in Toscane. Maar boompjes kun nen omwaaien en potten kunnen breken. En als je citroenboompjes 's winters buiten laat staan kunnen ze bevriezen. Daktuiniers hebben geen schuur om hun kwetsbare plan ten in de koude maanden op te ber gen. Kies dus voor winterharde plan ten en een stabiele pot, eentje met een brede basis. Hoe breder van on deren, hoe minder snel hij omwaait. Vierkante potten zijn ideaal. Kuipen van eikenhout, zoals je die in kasteeltuinen ziet, zijn ook voor de gewone man/vrouw te koop. Ze zijn nog duurder dan Italiaans terra cotta, maar kunnen niet breken. Ook hebben ze hengsels of handvatten, dat maakt ze makkelijk te verplaatsen. heb je in soorten en kwaliteiten. Het klinkt misschien gek, maar de keuze doet er niet veel toe. Planten die in een tuin staan halen hun voedsel uit de grond, in een pot krijgen ze op- losmest. Daardoor is de kwaliteit van de grond van minder belang; denk maar aan kas- tomaten die op steen wol worden gekweekt. soorten potgrond voor delen. AÏs je potgrond met klei gebruikt, wordt water langer vastgehouden en hoef je minder vaak te gieten. Potgrond die grotendeels uit turf bestaat kan snel uitdrogen en is daarna alleen nog met veel moeite nat te krijgen. Kies daarom kleihou- dende potgrond, met onderin de pot een laagje grind, om te voorkomen dat het drainagegat verstopt raakt. Als gewicht van cruciaal belang is, en dat is het op een dakterras en een balkon, zou je een flinke laag korrels van gepofte klei onderin de pot kun nen doen. Ben je op een dakterras aangewezen op begonia's en petunia's, of zou je ook een boom in een pot kunnen kweken? Dat kan, maar het is wel handig als je die rigoureus kunt snoeien. Allerlei klein blijvende fruitboompjes zijn tegenwoordig als patiofruit te koop en een Japans tintje schep je met de Japanse es doorn. Met vijgenboompjes creëer je een mediterrane sfeer en zelfs de dwergpalm Cha- mearops humilis doet het prima in een flinke kuip. Het aantal snoei- bare bomen is groot: kastanjes, lin den, mispels en kweeperen laten zich uitstekend snoeien als ze groot worden. Je zou ze zelfs als kapstok voor de clematis kunnen gebruiken: boom en klim plant samen in één pot. Maar: hoe meer planten in dezelfde pot, des te nauwer luis tert de ver zorging. Een daktuin is een tuin met eigen regels en eisen. En met beperkingen. Zo is het bouwen van een rotstuin op een dakterras geen goed idee. De constructie laat het niet toe. Om dezelfde reden is het niet handig om er een paar kuub tuingrond te storten. In een daktuin tuinier je in potten en bakken. GO ZATERDAG 10 JULI 2021 - GIJS LONING 1/ier de zomer met de vakantieboeken! Dan de potgrond. Die Toch hebben sommige V Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje. Vijgenboom Japanse esdoorn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 61