2+1 grkns V op-0* Denk aan een reserveventiel en reparatieset voor je slaapmatje Wil je warme nachten in de tent, let dan op de isolatie- waarde als je een campingmat koopt. Kruip je graag tegen je partner aan? Er zijn ook tweepersoonsmatten. Outdoorexpert Gijs Loning weet waar je op moet letten. 16 maken onderscheid tussen dames en heren. Bij damesmatten wordt meer vulling aangebracht ter hoogte van de schouders en de heupen. En dan zijn er nog tweepersoonsmatten, voor wie ook op vakantie graag dicht tegen de ander wil aankruipen. 5. Opblazen Opblazen kan met de mond of met een (elektrisch) pompje. Beter nog is de pompzak, met in de bodem een tuutje. Dit tuutje koppel je aan het ventiel en door lucht in de pompzak te 'scheppen' of te vangen kun je wel 15 tot 20 liter lucht in één keer in een matje pompen. 6. Ondergrond Veel kampeerders blazen hun slaap matje vanwege de ruimte buiten de tent op. Let er dan wel op dat de on dergrond vrij is van scherp ongerief. Een gaatje van een distel in het gras is zo klein dat je pas in de loop van de nacht merkt dat je luchtbed lek is. Opblazen in de tent voorkomt dit. 7. Reparatie Mocht het toch zijn misgegaan, dan ben je blij als je een reparatieset bij je hebt. Die zit meestal standaard bij een nieuwe mat, check voor vertrek of hij er nog bij zit en compleet is. Denk ook aan een reserveventiel. Mocht je die toch vergeten zijn of al aan je buren hebben uitgeleend: ducttape doet wonderen. Tijdelijk. 8. Geluid Sommige matten kraken en als je hier niet tegen kunt, doe je geen oog dicht. Dit kraken wordt soms veroor zaakt door de isolerende laag in de DE GESLOTEN-CELMAT Matten van gesloten celmateriaal lij ken op die je in de sportschool of bij de yoga gebruikt. Dit matje hoefje niet op te blazen omdat in de geslo ten cellen al lucht zit. Voordelen: Su- perlicht, nagenoeg onverwoestbaar en ze isoleren goed. Nadelen: Grote pakmaat en minder slaapcomfort. Kortom: Prima voor op een festival. 2. Comfort De dikte van de mat en het isolerend vermogen zijn bepalend voor het slaapcomfort. De dikte varieert van 1. Soorten TRADITIONEEL LUCHTBED Het traditionele luchtbed is niet veel meer dan twee zware lappen stof met lucht ertussen. Lucht pomp je erin met een voet- of handpomp of met je mond, stop erop en klaar. Voordelen: Goedkoop en ze liggen best lekker. Nadelen: Zwaar, groot pakket en slecht isolerend. Kortom: Niet meer van deze tijd. LUCHTBED 2.0 Moderne luchtbedden zijn gemaakt van lichtgewicht materialen en dankzij een groot ventiel kun je er makkelijk lucht in blazen. Veel mat jes hebben een isolerende tussenlaag: reflecterende folie, coating of vulling van dons of kunstvezels. Dons is van wege dierenwelzijn niet voor ieder een een optie, en sommige tussenla gen hebben invloed op het gewicht. Let ook op de isolatiewaarde. Voor delen: Kleine pakmaat, lichter en goede isolatie. Nadeel: Soms prijzig, rond de 200 euro is geen uitzonde ring. Kortom: Ideaal voor backpac kers en fietsers die er met een licht gewicht uitrusting op uit trekken. DE 'SELFINFLATABLES' Zelfopblaasbare matten bestaan uit een boven- en onderlaag met daar tussen een laag foam. Rol de mat uit, draai het ventiel open en het foam zuigt het matras vol met lucht. Een beetje bijblazen voor het juiste com fort en klaar. Bij het oprollen pers je de lucht eruit en wordt het foam weer kleiner. Voordelen: Kleine pak- maat, goed isolerend en comfortabel. Nadelen: Wat groter pakvolume en gewicht. Kortom: Een alleskunner voor veel type kampeerders. ADVERTENTIE De R-waarde vertelt hoe goed de mat weerstand biedt tegen kou van on deraf. Als vuistregel geldt dat een R-waarde tussen de 2-4 prima is van voor- tot najaar (drieseizoenenmat). Een mat met een R-waarde van 4-6 kun je het hele jaar door gebruiken. Vrouwen zijn doorgaans gevoeliger voor kou, dan is een wat warme mat een aanrader. Een extra isolatielaag van zilverfolie onder je mat leggen kan, maar je houdt er niet meer warmte mee in je slaapzak. 4. Maat 1 tot 15 centimeter. Welke je moet kiezen hangt vooral afvan hoe je op vakantie gaat; in een auto passen de meeste matten wel, maar in een rug zak niet. Ga proef liggen in een bui tensportwinkel om de juiste balans te vinden tussen comfort en pakvo lume. Dankzij lichtere en sterkere materialen worden matjes steeds groter en dikker, zonder dat het gro tere pakketten worden. 3. Isolatie Koop een mat die past bij je lengte, al is niet elke mat in XL te koop. De meeste matten passen in lichtge wicht trekkerstentjes, maar lange mensen hebben hier nog weleens een uitdaging. De lengte van de bin- nentent is vaak niet langer dan 210 centimeter. De langste matten zijn rond de 203 centimeter. Let wel, lig gend ben je vaak langer. Kies je dan ook nog voor een 10 centimeter dikke mat, dan past hij vaak niet in een kleine koepeltent met schuif aflo pende wanden. Sommige merken ^isï;vl ZATERDAG 10 JULI 2021 GO Vakantieboek Gijs Loning: ,,Ga altijd even proefliggen voor je een camping- mat koopt.'' FOTO KOEN VERHEIJDEN Slaap zacht op foam en lucht ÏOHIE m 'AHBEHDSTE ZAKEB 5TRIPS p«Z"i.S - spelletjes Pompzak. Handpomp. Gijs Loning is een onaf hankelijk outdoorexpert. Hij test buitensportarti kelen en geeft work shops. Meer informatie vind je op zijn site outdoorguru.com en op zijn YouTube-kanaal. Gesloten celmat. Deze actie is geldig t/m 15 augustus 2021Je ontvangt in de Donald Duck Shop 33,34% korting bij aankoop van drie vakantieboeken 2021 Kijk voor alle voorwaarden op Shop.DonaldDuck.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 60