buurten te beschermen tegen beleggers die geld ruiken W 13 'Van de winst kan je dingen doen die je misschien altijd hebt uitgesteld' Die ing. Koopman dist mijn huis als 'geen ideaal beleggingsobject' en is lang niet zo gretig als ik dacht woonvoorkeur. In de jaren 60, 70 en 80 wilden mensen niet in de stad wonen, nu weer wel.'' Beleggers zorgen er op een be paalde manier juist voor dat er méér mogelijkheden zijn dan minder, stelt Kok. ,,Als je een huurwoning boven de sociale huurgrens zoekt, is het kommer en kwel. Ja, er zijn best apparte menten met twee kamers in het vrije segment en die zijn perfect voor starters of huishoudens zonder kinderen, maar gezinnen hebben er niks aan.'' Wat Kok betreft kunnen er dus best wat huurwoningen bij. Ja, ook in mijn wijk. Ik zou, oppert Conijn, zelfs zélf kunnen huren. Waarom verkoop ik mijn huis niet op de toppen van de markt, huur het terug en parkeer de winst schaterend op mijn bankrekening? ,,Als je al wat ouder bent, kan het best een optie zijn om je eigen huis 'op te eten'. Van de winst kan je dingen doen die je misschien altijd hebt uitgesteld: een eigen zaak, stop pen met werken, reizen.'' Maar het nu aan Damvest ver patsen tegen 'de hoogste prijs'? Sowieso geen goede deal. Conijn: ,,Dit bedrijf hint erop dat de hui zenprijzen dalen maar daar lijkt het helemaal niet op. Profiteer vooral zelf van de waardestijging en verkoop later.'' Kok meent zelfs dat ik een betere prijs kan krijgen van een particulier dan van een belegger. ,,De kosten van een hypotheek zijn op dit mo ment lager dan de kosten van ka pitaal voor een belegger.'' En het telefoontje met Dam- vest dat ik na al deze informatie aandurf? Dat verloopt verras send. Die ing. Koopman dist mijn huis als 'geen ideaal beleg gingsobject' en is lang niet zo gretig als ik dacht. ,,Wij hebben liever huurpanden met meer dere etages op goede plekken in de stad dan gezinswoningen in jouw buurt.'' Kwestie van een eenvoudige rekensom. De ge zinswoningen zijn zo in waarde gestegen dat het te lang duurt om de aankoop er met huur uit te halen. ,,Dus. Het rendement is voor ons gewoon te laag.'' Koopman heeft ook een vraag voor mij. Of het weer zo'n nega tief verhaal wordt? Hij is wel klaar met al die vooroordelen over vastgoedhaaien. ,,Wij drij ven de prijzen niet op. Het is ge woon een kwestie van vraag en aanbod en het aanbod is heel klein.'' Damvest vraagt geen belachelijke huren, bezweert hij, en ja, het woord 'passie' valt. ,,We kopen zowel panden op toplocaties als oude verwaar loosde panden: het is ons passie die in originele staat te herstel len, en er een redelijk rendement aan over te houden.'' En dat beleggers zoals Damvest voor Amsterdamse toestanden zorgen? ,,Die angst is onterecht. Amsterdam is van oudsher aan trekkelijk voor beleggers omdat je daar onder meer kleinere en meer rendabele woningen aan kan bieden: dat mag al vanaf 40 m2. In Rotterdam moet dat bijvoorbeeld minimaal 85 m2 zijn.'' En passant vertelt hij me dat hij nog best wat reacties uit mijn buurt heeft gehad en dat ook ik mijn huis best bij hem kwijt kan. ,,Als je het wilt verkopen en er als huurder in wilt, zijn er na tuurlijk opties. Of een lage koop som en lage huur of een hoge koopsom en een hoge huur.'' Als hij het gesprek afbreekt ('ik zit op de fiets in Amsterdam en ben bij mijn volgende afspraak'), blijft vooral dat 'best wat reacties uit de buurt' bij me hangen. Ik heb het er met een paar bu ren over gehad en weet dat zij net zo verontwaardigd waren over Damvests dwingende epis tel als ik, maar of de hele straat er zo in zit? Misschien zitten ande ren al heimelijk met Amsterdam om tafel, pakken zij de cham pagne en de dikke winst, en blijf ik met al mijn zorgen achter in een wijk waar ik me steeds min der thuis voel. Hoogleraar Elsinga waar schuwt me niet naïef te zijn. Want, ja, veel huiseigenaren heb ben principieel iets tegen beleg gers, maar wie blijft er principieel als beleggers 'de hoogste prijs' bieden? ,,Principes zijn mensen zelden één of twee ton waard.'' GO ZATERDAG 10 JULI 2021 ILLUSTRATIE FLOS VINGERHOETS «wwméiéV In de afgelopen tien jaar kochten particuliere inves teerders in de grote steden zo'n 13 procent van de door eigenaar-bewoners ver kochte woningen. In heel Nederland lag dat aandeel op ongeveer 7 procent. Het gaat om beleggers die de woningen kopen om ze te verhuren. V In Rotterdam was het aantal huurwoningen in de vrije sector in 2002 slechts 6,4 procent van het totaal. In 2018 was dat aantal op gelopen tot 13,02 procent. (brori: Woononderzoek ABF Research) - Emeritus hoogle raar Johan Conijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 57