Het kabinet werkt aan 'opkoopbescherming' om populaire 'Er is een gebrek aan betaalbare huizen en beleggers dragen er aan bij' Wordt mijn straat een Amsterdamse nachtmerrie met exorbitant geprijsde huurwoningen voor expats en worden anderen weggejaagd? 12 VERVOLG VAN PAGINA 11 puree uitwisselen, eikaars kliko buiten zetten, op Koningsdag ge zamenlijk heel vals Dancing Queen zingen? De mededeling van Koopman dat hij panden 'ten behoeve van de eigen portefeuille' en 'diverse buitenlandse institutionele be leggers' verzamelt, stelt me verre van gerust. Wordt mijn straat een Amsterdamse nachtmerrie met exorbitant geprijsde huurwonin gen voor expats en worden ande ren weggejaagd? Mijn puberzo nen kunnen de aanschaf van een huis hier sowieso wel vergeten, nu miljonairs prins Bernhard- style met flappen komen wappe ren. En het rijst hier al de pan uit. Ons huis kostte zo'n 3,5 ton en nu doen vergelijkbare woningen 6 ton. Zes - krachtterm - ton! Bijspijkeren Voor ik die ing. Koopman aan de tand voel, laat ik me bijspijkeren door mensen die alles van de hui zenmarkt weten. Mijn eerste vraag, wat die Koopman met mijn pand moet, blijkt van het dommige soort. Natuurlijk wil Damvest maar één ding. De pan den kopen om zo duur mogelijk te verhuren. Zo verdien je het meest aan onroerend goed. Of, zoals Marja Elsinga, hoogleraar woonbeleid en woningmarkt (TU Delft), het stelt: ,,Zo'n investeer der wil het maximale uit de markt.'' Maar of al mijn zorgen ergens op slaan? Daar zijn de experts het niet over eens. Volgens Johan Conijn, emeritus hoogleraar woningmarkt (UvA), moet ik er zeker rekening mee houden dat mijn buurt onder invloed van dit soort beleggers verandert. ,,Meer huur betekent meer verhuisbe- wegingen, dus mensen blijven minder lang in je straat wonen.'' En, ja, die nieuwkomers hebben mogelijk minder binding met de buurt, zegt Edwin Buitelaar, bij zonder hoogleraar Land and Real Estate Development (Universiteit Utrecht). ,,Het zijn misschien niet meer mensen die aan de buurtbarbecue meedoen en ze behoren waarschijnlijk tot een andere sociale klasse. De huren zullen immers fors zijn.'' Elsinga vindt het vooral op de lange termijn zorgelijk. ,,Er is al een gebrek aan betaalbare wonin gen en deze beleggers dragen daar verder aan bij. De overheid moet zich zeker afvragen of er zo wel genoeg woningen blijven voor bijvoorbeeld onderwijs-, zorg-, en horecapersoneel; men sen die in de stad juist zo nodig zijn.'' Conijn ziet een ander ge vaar. „Starters worden gedwon gen veel geld uit te geven aan huur, kunnen niet sparen voor een eigen huis en hebben weldra nóg meer moeite een woning te kopen.'' Buitelaar vindt het dan ook niet gek dat de overheid inmid dels al ver is met zo'n maatregel als opkoopbescherming: ge meenten kunnen mogelijk al per 1 januari 2022 buurten aanwijzen waar kopers hun woningen niet meer mogen verhuren. ,,Als je het gevoel hebt dat bepaalde wijken onbetaalbaar worden voor de middengroepen kan je zo'n maat- Prijsindex bestaande koopwoningen Nederland regel in uitzonderlijke gevallen inzetten.'' Elsinga vindt zo'n maatregel juist weer te ver gaan. ,,We heb ben het steeds over 'sprinkhanen' die een woekerwinst willen, maar er zijn ook goede investeer ders die een redelijk rendement voldoende vinden. En die inves teerders hebben we juist nodig om bepaalde buurten fijn en leef baar te houden.'' Zij ziet liever dat de overheid er alles aan doet om extreme prijzen te voorko men. ,,Ik geloof in maximale huurprijzen en -stijgingen in het segment tot 2000 euro.'' Nils Kok, hoogleraar Real Estate Finance (Universiteit Maastricht), vindt de hele discus sie veel te emotioneel. Waarom heb ik eigenlijk iets tegen huur ders? ,,In Nederland wonen ko pers en huurders zelden samen in een straat en bovendien is huur bijna altijd sociale huur. Daar door hebben huurders hier een stigma dat in andere landen to taal ontbreekt. In Duitsland wo nen huurders en kopers zonder enige problemen door elkaar. Waarom zou een gezin dat een huis huurt minder betrokken zijn dan jij?'' Buitelaar vindt het nogal raar dat ik Damvest en andere beleg gers automatisch wantrouw. ,,Er bestaat zo'n beeld van graaiers die zonder gêne van prijsstijgin gen en woningtekort profiteren, maar we moeten ons realiseren dat beleggers niet de oorzaak van dit alles zijn. Het ligt aan de lage rente, het feit dat er sinds de crisis van 2008 veel te weinig gebouwd is én de stedelijke ZATERDAG 10 JULI 2021 GO - Hoogleraar Marja Elsinga Index 2015 100 180 2015 2016 2017 2019 2020 '21 h 100721 Bron: Kadaster

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 56