Lale Gül Fascinatie voor terminale ziektes Dierenmens Ontsnappingskunstenaar Een klein overhellend takje en ze zijn vertrokken 10 Welk ander volk scheldt er ook met ziektes? G vertelde mij geen enkel et was voor mij de zoveelste week met een inbox vol ziekte-, dood- en overige verwensingen naar mijn hoofd, vanwege mijn religiekritische debuutroman Ik ga leven. En dat zette me aan het denken: welk ander volk scheldt ook met ziektes? Google vertelde mij: geen enkel. Dit is kennelijk een stukje Nederlandse identiteit die me is ontgaan. Ik zou zeggen, voeg het toe aan ons Unesco werelderfgoed en gebruik het als weerwoord tegen mensen die zeggen dat dé Nederlandse identiteit niet bestaat, bijvoorbeeld de koningin, ware het niet dat het niet per se iets is om trots op te zijn. Toen ik me over dit vraagstuk boog, ben ik tot de conclusie geko men dat het moet komen omdat er in Nederland relatief weinig taboes meer zijn. En schelden moet pijn doen, dus iemand een hoerenjong noemen, waarvoor je in veel landen met elkaar op de vuist gaat, doet in Nederland niemand meer pijn. Kortom, ziekte verwensingen is het enige waarmee je iemand nog kunt raken in ons land. Eigenlijk is dat dus een teken van emancipatie; het doet ons niet zo veel dat vrouwelijke familieleden voor snol worden uit gemaakt. Pandakenner Janno Weer man is niet verrast door de stunt van Jang net over de Duitse grens. ,,Rode panda's staan bekend als de beste uitbrekers van de dierentuin", zegt hij. ,,Er hoeft maar een klein takje over te hellen, en ze zijn vertrokken.'' Weerman werkt met de dieren in Diergaarde Blij- dorp. Een van 'zijn' Rotter damse rode panda's werd eens teruggevonden in een boom bij het Centraal Sta tion. Wel handig voor de verzorgers: rode panda's (ook wel kleine panda's ge noemd) gaan nooit ver weg. Ze zijn gehecht aan hun voedsel. Hoe vang je een rode panda? Met een soort vis net. De laatste keer ging Weerman samen met de brandweer in een hoog werker richting boomtak. Met dier en al zoefde het bakje weer naar beneden. Twee jaar geleden reisde Weerman naar Nepal om daar rode panda's te van gen in het wild. Dat gaat anders: onderaan de boom waarin het beestje zich bevindt, wordt een kraal (omheining) gebouwd. Er zit maar één opening in, en die komt uit in een vang- kooi. Je wacht net zo lang tot hij naar beneden klau tert - dat kan meer dan een dag duren. Dan heb je dus een panda in een kooi. Janno Weerman is een bekende naam in panda- land. Hij beheert het stam boek van alle rode panda's in dierentuinen wereld wijd. In die hoedanigheid doet hij ook onderzoek naar de soort. De panda's die hij in Nepal uit de boom haalde, voorzag hij van een gps-halsband. ,,We weten heel weinig van de JANG dieren. Door ze een zender te geven, kunnen we ze precies volgen. Dat helpt bij het bedenken van ma nieren om de soort te be schermen.'' Rode panda's komen alleen voor in de Himalaya. Met name door houtkap is daar in rap tempo een groot deel van hun leefgebied verdwenen. De gps-halsband werd ontwikkeld in Rotterdam. Twee Blijdorp-panda's fungeerden als proefko nijn. Weerman kon dage lijks kijken hoe zij reageer- den op het riempje om hun nek (ze vonden het best). Het lokken van de eigen rode panda's was een mak kie vergeleken bij de wilde exemplaren aan de andere kant van de wereld. De beestjes zijn getraind om zich te melden als er fruit in het verblijf wordt gezet. ,,Dat krijgen ze bijna nooit omdat zoet slecht is voor hun tanden. We gebruiken alleen een druif of stukje appel om ze te belonen.'' Vrouwtjes vallen voor fruit, weten we al sinds de Bijbel. Die in Rotterdam gaan meteen netjes op een speciaal krukje zitten zo dra de appel in beeld komt. ,,Op die manier kunnen we onderzoeken of ze drachtig zijn. Ze zijn gewend aan het echo-apparaat waar mee we over hun buikje strijken.'' Zo kun je de dames dus ook een hals band omdoen. In Nepal hadden de on derzoekers meer geduld nodig. Maar het lukte, en met de laptop op schoot kon team-Weerman ver volgens alle bewegingen van de wilde rode panda's in de Himalaya volgen. De halsbandjes waren zo ont wikkeld dat ze na een jaar vanzelf afvielen. ,,Momen- teel analyseren we de data. We wisten al dat rode pan da's heel solistisch leven, maar nu hebben we gezien dat ze altijd op 120 meter afstand van elkaar blijven en ze nooit in elkaars zone komen. Behalve in de paar tijd, dan bezoeken de man netjes de vrouwtjes.'' De bedoeling is nu sa men met lokale onderzoe kers, boswachters en bur gers een beter pandabeleid te maken. Zo wordt er grond aangekocht om berghellingen opnieuw te beplanten. De rode panda is het beschermen waard, omdat hij de enige in zijn soort is. Er leven geen an ders panda's op de wereld. Mensen die denken dat de reuzenpanda ook een panda is, hebben het fout. De Chinese naamgenoot is eigenlijk maar een ordi naire beer, al kauwt hij ook graag op bamboe, heeft hij soortgelijke grijpduimen aan zijn poot en kan hij net zo schattig kijken. In Duisburg kunnen ze intussen opgelucht adem halen. Vrijdag werd Jang gespot in een boom aan de andere kant van de dieren tuin. Ook hier rukte de brandweer uit om de ont snappingskunstenaar weer met vier poten op de grond te krijgen. Mannen van de groendienst gingen aan de slag om de takken in het pandaverblijf en de bomen eromheen deugdelijk te snoeien. Ik vraag me ook af of we de enige zijn die de goden verzoeken onszelf te verdoemen, in plaats van andere mensen of dingen, zoals in 'godver domme' te lezen valt. Volgens Neerlan dicus Marc van Oostendorp staan Nederlanders al sinds de 17de eeuw wereldwijd bekend om hun grofheid; we werden botmuilen genoemd. Bot- sociale media in 2021 is zo te zien een do- Nederlands gebruik te zijn om je boos heid met nare verwensingen over an dermans gezondheid uit te spreken. Kennelijk integreert men alleen op fa cetten waar het ze uitkomt. teringslet, tyfusmens, schurklijer, pleu- riskop, kolerelijer (van cholera), darm- wandabces, pokkewijf, rechtopstaand kots, wandelende braakemmer, dat wijf geeft me echt ebola, ik krijg echt een tumor van jou en natuurlijk de onmis bare kanker. Kanker zus en kanker zo, het kan niet op met onze kanker, het meestgebruikte scheldwoord van alle maal. We kennen het, we horen het, en u gebruikt het wellicht af en toe zelf. En dat terwijl Nederlanders veel meer te maken krijgen met kanker, meer dan in andere EU-landen. Misschien omdat we het elkaar om de haverklap toewen sen? Wie weet. muilen in combinatie met delijk combinatie. Lale Gül vervangt tijdelijk Saskia Noort. Ze schrijft over nieuws dat haar raakt. Lale Gül (23) is auteur van de bestsellerroman Ik ga leven en studeert af op Multatuli aan de VU. ZATERDAG 10 JULI 2021 GO Meestal gaat de krant over mensen. Annemarie Haverkamp schrijft over dieren met een verhaal. FOTO BLIJDORP Paniek in de zoo van Duis burg: Jang is ontsnapt. Met verrekijkers en warm tecamera's speuren de verzorgers in de omgeving naar de rode panda ter grootte van een kat. Soort: rode (of kleine) panda Woonplaats: Duisburg Bijzonderheid: komt in het wild alleen voor in de Himalaya Heeft u een suggestie voor een dier met een ver haal? Mail annemarie.haver- kamp@persgroep. ne t Voor de duidelijkheid: natuurlijk word ik niet door witte Neder landers uitgescholden of voor van alles uitgemaakt, het zijn uit sluitend allochtone islamitische Nederlanders die op de pik getrapt zijn, jong en oud, maar voor het overgrote deel jongeren, wat eigen lijk nog meer zorgen baart. Desalniettemin schijnt het een uniek Krijg toch de vinkentering, krijg de pestpleuris en de grafkanker tegelijk,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54