'Ik ben nooit getrouwd. Ik was bang dat ik een gezin niet goed aan zou kunnen. En ik had die behoefte niet. Ik ging liever reizen' 7 PASPOORT Annie Mes heeft vier zussen en twee broers, onder wie de kunstschilder Antoine Mes. kel zat. Die was van de ouders van mijn moe der. Zo hebben zij elkaar leren kennen. Met de fabriek ging het door de economische crisis steeds slechter. Wij zijn altijd een sociale fami lie geweest en mijn vader hield de werknemers zo lang mogelijk in dienst. Te lang. Maar we zijn niet failliet gegaan, iedereen is keurig be taald." De vermoeidheid lijkt na een uur praten vat te krijgen op mevrouw Mes, maar van een pauze wil ze niet weten. ,,O, ik kan nog hon derden verhalen vertellen. Iedereen wil altijd alles weten over de winkel, maar ik vertel graag over mijn reizen. Ik heb alle landen van Europa gezien, behalve Albanië, dat kon destijds niet. Ik ben ook in Istanbul geweest, en in Syrië, Pal myra, wat nu verwoest is. Ik ging altijd met mijn zus Josy. In Roemenië zijn we vanaf Boe karest met een vliegtuigje naar Moldavië gevlo gen. Ja, ik hield van avontuur." ,,Ik ben ook ooit ontvangen in het Schloss van de Esterhazy's in Eisenstadt. Na de oorlog had den wij jarenlang een meisje uit Wenen op va kantie in Middelburg, Elfi. Ondervoede kinde ren uit Oostenrijk mochten dan hierheen ko men om aan te sterken. Ik ben later ook regel matig naar haar geweest. We hebben nog steeds contact. Als ik daar was, maakte ik uit stapjes. Zo belandde ik in dat Schloss. Ik sprak heel goed Duits, dus dat klikte goed. 'Es ist so schön gewesen mit Ihnen. Wir hoffen dass Sie morgen zurück kommen?' vroegen ze me. Maar ja, ik moest weer weg." ,,Ik ging altijd met Pasen. Dan was het hier nog niet zo druk met toeristen. In 1950 wilde ik per se naar Rome. Het was namelijk een heilig jaar. Mijn vader was er niet blij mee, maar ik ben toch gegaan. Met een busreis en een aanhanger waarin we konden slapen. Twee rijen. Daar moest je je in schuiven. Het leken wel graven!" ,,Jazeker. Mijn moeder was dat, en mijn vader ook." ,,Uhm, waar was ik? O ja, Rome. We bezochten allerlei plekken, maar ik wist er meer over te vertellen dan de reisleider. Ik had zelf ook graag reisleidster willen worden. Ze belden wel eens van de VVV als er bijvoorbeeld Franse toeris ten waren in Middelburg. Of ik ze kon rondlei den. Ik heb namelijk een talenknobbel. Ik spreek goed Engels, Frans en Duits. En heb nog een cursus Spaans gedaan." ,,Nee, maar dat vind ik niet erg hoor. Ik was ei gen baas en heb nooit personeel gehad. Daar was ik ook trots op. Soms dachten leveranciers dat ik de winkeljuffrouw was. Ha nee, ik was de eigenaar! Die zelfstandigheid is altijd belang rijk voor me geweest. Ik ben ook nooit ge trouwd. Ik was bang dat ik een gezin niet goed aan zou kunnen. En ik had die behoefte niet. Ik ging liever reizen." De vraag lijkt mevrouw Mes in verlegenheid te brengen. Ze aarzelt even en grijnst dan. ,,Mwah, ik kan wel breien en de gewone din getjes. Maar ik deed het niet zo vaak. Ik was vooral gek op lezen. Als kind al. Ik verslond de boeken van Jules Verne: Reis om de wereld in tachtig dagen. En Alleen op de wereld, van Hec tor Malot. Man, daar genoot ik zo van. Ik ben ook heel geïnteresseerd in de maan, de ster ren, de zon. En nu die reizen naar Mars. Zó ge weldig." ,,Weet je, de webwinkels hebben ons de das omgedaan. Er wordt niet zo veel garen meer ge kocht. Voor patroontjes komen ze nog wel naar mij. 'Nee, geen garen, dat heb ik al', zeggen ze dan. 'Dan kan ik u het patroon ook niet geven', zeg ik dan. Ja zeg, ik heb liever dat ze het garen ook bij mij kopen. Soms komen ze met een tas wol van de Hema binnen. Dat vind ik zo on tactvol. Ik heb op kostschool in Bergen op Zoom nog les Civilité gehad, Beleefdheid. Daar ben ik zeer op gesteld. Ik heb een ontzettende hekel aan onbeleefde mensen." ,,Ik weet het niet. Als ik me nog goed had ge voeld, was ik graag gaan varen. Met een rond vaartboot op de Oosterschelde, met een koud buffet. Net als toen ik 85 werd." GO ZATERDAG 10 JULI 2021 Annie Mes wordt geboren op 12 juli 1921 in de Gortstraat in Middelburg. Haar vader Fran- gois en oom Gomaris leiden daar de Koninklijke Pianofa- briek Antoine Mes, in 1874 op gezet door hun vader Antoine. Door de economische crisis moet de pianofabriek in 1931 sluiten. Datzelfde jaar opent Annie's moeder Louise de handwerkzaak Fa. L. Mes-van Lokven aan de Pottenmarkt. In 1940 neemt Annie die over en tot op heden staat ze in de winkel. Gingen die reizen wel samen met de winkel? Een heilig jaar zegt u. Begrijp ik dat u katho liek bent? Door de winkel is die droom nooit uitgeko men. Kunt u zelf eigenlijk goed handwerken? U wordt maandag 100. Gaat u nog door met de winkel? Hoe gaat u maandag uw verjaardag vieren?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 51