Mevrouw Mes wordt 100 jaar Èr 1 m j] 6 Over twee dagen wordt ze 100. Ze hoopt dat ze het haalt. ,,Ik ben zo bang voor de dood." Daarom staat mevrouw Mes na ruim tachtig jaar ook nog steeds in de handwerkwinkel die haar moeder in 1931 begon. „Mensen komen nu vooral kijken of ik er nog ben." Praten wil ze wel, reageert Annie Mes aan de telefoon. ,,Ik heb ook heel interessante dingen te vertel len hoor. In mijn jeugd heb ik fan tastische reizen gemaakt en inte ressante mensen ontmoet." Maar een afspraak voor een interview maken, nee dat wil ze liever niet. ,,Dan kan ik me ook niet te druk maken. Ik durf nu eigenlijk geen risico's te nemen. Weet je, kom maar gewoon een keer langs." Maandagmiddag. De handwerkwinkel aan de Pottenmarkt in Middelburg is dicht. Na een druk op de bel doet mevrouw Mes open. ,,Nee, je moet mij niet hebben, maar mijn zus. Ze zit boven." Josy Mes - twintig jaar jonger - wijst de weg en kondigt het onverwachte bezoek aan. ,,Ja, ik weet nog dat je zou komen. Ga maar lek ker zitten hoor." ,,Ik ga achteruit. Mijn zus Josy is ontzettend lief voor me. Maar ik denk dat ik gauw dood ga. Een foto? Nee, dat zie ik niet zitten. Twee jaar gele den zijn nog mooie foto's van me gemaakt, pak die maar. En misschien moet je het verhaal ook maar niet vóór maandag in de krant zetten." ,,Dat is vroeger begonnen met die verhalen uit de bijbel over de hel, het vagevuur en de zond vloed. En ik ben ook gewoon graag op aarde, ik vind het hier nog veel te leuk. Dat vagevuur, daar geloof ik niet meer in hoor, maar de angst om hier weg te gaan is groot. Mensen die daar niet bang voor zijn, vind ik zo dapper." ,,Dat weet ik wel, dat is heel mooi geweest. Daarom ben ik er ook altijd mee doorgegaan. Ik vond het prettig om eigen baas te zijn. En het gaf me een stimulans om op te staan. Ik ben geen ochtendmens, 's avonds voel ik me beter. Ik ging ook altijd laat naar bed. Vorige week ben ik voor het eerst om kwart over negen gaan slapen." ,,De laatste jaren is het minder leuk. Dan ko men ze kijken en hoor ik ze zeggen: 'O kijk, ze is er nog.' En dan willen ze ook nog een foto van me maken." „Sommigen. De meeste komen om te kijken en te praten. Maar de verhalen gaan dan zo vaak over ziektes en zo. Daar hou ik niet van. Dan denk ik al snel dat ik zelf ook wat heb. Ik ben nogal een hypochonder." ,,Welnee, bijna nooit. Ik kwam eens bij de dok ter en die zei: 'Nou, komt u over tachtig jaar nog maar eens terug.'" ,,Tja, dat is een apart verhaal. Ik kon toen een aardige baan krijgen bij de V&D hier in Mid delburg. Na de Mulo heb ik het middenstands diploma en het textielbrevet gehaald. Mijn moeder was zwanger van Josy. Toen kwam er een stel dames in de winkel, die zeiden: 'Goh, dat mens is weer in verwachting, het lijkt hier wel een konijnennest.' Mijn moeder was zo van streek dat ze nooit meer in de winkel heeft wil len staan. Ze zei: 'Je kunt die baan bij de V&D niet nemen, ik heb je hier nodig.'" ,,We hebben geluk gehad, in het begin. Op 17 mei bij het bombardement op Middelburg zijn wij gevlucht naar Koudekerke. De dag erna is mijn vader thuis gaan kijken, omdat de stad in brand stond. Mensen uit de buurt waren al spullen uit de winkel en het huis aan het halen om ze te redden. Gelukkig stopte de brand bij de buren." ,,Pech hadden we uitgerekend op de dag dat Middelburg werd bevrijd, op 6 november 1944. De stad werd tijdens de Slag om de Schelde be schoten en twee granaten vielen precies op ons huis. Alleen de gevel stond er nog. We zaten te schuilen in de bierkelder van Verdonk, onze buren. Ik wilde alles zien en ging naar buiten. Juist op dat moment reed er een tank met En gelse soldaten door de Langeviele." ,,Middelburg was bevrijd en iedereen ging blij naar huis. Behalve wij. Ons achterhuis was verwoest. De voorgevel en de winkel waren wel gespaard gebleven. Een bevriende aanne mer heeft ons heel gauw geholpen door in een half jaar het pand weer redelijk te herstellen. Intussen mochten wij bij andere mensen wo nen aan de Rouaansekaai. Dat was niet leuk. We hadden bijvoorbeeld onze piano nog wel, maar daar mochten we niet op spelen, dat maakte te veel geluid." ,,Ja, de Koninklijke Pianofabriek Antoine Mes, in de Gortstraat, hier vlakbij. Die is opgericht door mijn grootvader in 1874. Ik denk dat wij misschien wel de oudste abonnees zijn van de PZC. Ik heb een advertentie gezien die mijn grootvader heeft laten zetten in 18-zoveel. En ik heb net de hele zaterdagkrant uitgelezen." ,,Maar goed, ja, wij hadden dus de pianofa- briek. Mijn vader was eerst vertegenwoordiger en kwam zo ook in Venlo, waar een pianowin- ZATERDAG 10 JULI 2021 GO 'Mensen die niet bang zijn voor de dood, vind ik zo dapper' MAURITS SEP Hoe gaat het met u? Wat maakt u zo bang voor de dood? U bent toch ook dapper. U had al lang gele den kunnen stoppen met werken, maar staat na 81 jaar nog steeds in de winkel! Bevalt het werken nog? Kopen ze ook wel iets? Bent u vaak ziek geweest? U was pas 18 toen u de winkel overnam van uw moeder. Waarom zo jong? Het was 1940 en het werd oorlog. Uw familie had toch een pianofabriek? Annie Mes in haar handwerkwinkel in Middelburg in 2018. Over twee dagen wordt ze 100 en ze voelt zich niet goed genoeg meer om een nieuwe foto te laten maken. archief foto LEX DE MEESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50