4000 witte rozen als steunbetuiging van 'bezorgde burgers' OM: Promes vervolgen vanwege steekpartij Geldprobleem door beleid van Toeslagen 4 ""•I mm AANSLAG PETER R. DE VRIES Het slachtoffer was in juli uitge nodigd op een feest van de voetbal ler in diens bedrijfspand in Ab coude. Bij een steekpartij aan het einde van de avond werd een van zijn pezen doorkliefd. Hij had geen idee wat de aanleiding was", zei zijn raadsman eerder na het ver haal dat Promes zijn cliënt ervan zou hebben beschuldigd geld ge stolen te hebben van een familielid. De neef deed pas in november aangifte. In december werd oud- Ajacied en international Promes gearresteerd. Hij wordt verdacht van mishandeling met zwaar licha melijk letsel tot gevolg. Promes ontkent en liet weten dat hij niet ter plaatse was. ,,Al die mediabe richten en negativiteit om mij heen. Daar ben ik erg van geschrok ken", vertelde hij eerder. ,,Maar de waarheid zal boven water komen." De politie rondde het onderzoek in mei af en stuurde het dossier naar het OM. Dat heeft geleid tot de 'voorgenomen beslissing' tot ver volging over te gaan. Er is nog geen definitieve aanklacht. Het slachtof fer liet eerder in een civiele proce dure beslag leggen op de kapitale villa van de voetballer om voor te sorteren op een schadeclaim. Op mishandeling met zwaar lichame lijk letsel tot gevolg staat maximaal vier jaar gevangenisstraf. Er werd een bedrag ingehouden, waardoor sommige mensen onder het bestaansminimum kwamen. Staatssecretaris Alexandra van Huffelen (Toeslagen) schrijft aan de Tweede Kamer dat ze de te veel in gehouden bedragen alsnog wil be talen. De Nationale Ombudsman en de Landelijke Organisatie van Sociaal Raadslieden wezen haar en kele maanden geleden op de pro blematiek. Het is onduidelijk hoe veel mensen hierdoor geraakt zijn. Mensen die 'toeslagschulden' hebben, kunnen dit laten verreke nen: het bedrag wordt ingehouden op voorschotten van nieuwe toesla gen. Dit beleid wordt soms automa tisch toegepast. Het kan mensen die sterk afhankelijk zijn van toesla gen in problemen brengen. In deze prille fase van het politieon derzoek moet tunnelvisie worden voorkomen, dus loopt het Team Grootschalig Onderzoek ook andere mogelijkheden af. ,,Een kleine groep onderzoekt de mogelijkheid dat Wil lem Holleeder erachter zit, of dat an dere nog onbekende personen de op dracht hebben gegeven. Maar de meeste rechercheurs werken inmid dels op de omgeving van Taghi. Tot nu toe wijst veel erop dat de aanslag uit die hoek komt", zegt een goed inge voerde bron bij de politie die op de hoogte is van de stand van het onder zoek. Zijn verhaal wordt bevestigd door twee andere politiebronnen. ,,Al kunnen we in dit stadium van het on derzoek nog niets met zekerheid zeg gen, alles wijst tot dusverre op Taghi", aldus één van hen. De politie Amsterdam doet geen in houdelijke mededelingen over het on- derzoek. ,,We lopen meerdere scena rio's na en zijn met man en macht be zig uit te zoeken wat de rol van de ver dachten is", zegt politiewoordvoerder Sarah Tillart. ,,En wie er eventueel nog meer verantwoordelijk zijn." Sporen Het onderzoeksteam heeft daarbij ge luk dat verdachten Delano G., de ver moedelijke 21-jarige schutter, en de 35- jarige Pool Kamil E., die de vluchtauto zou hebben bestuurd, mogelijk steken hebben laten vallen. Omdat zij mis daadverslaggever De Vries neerscho ten buiten de studio van RTL Boule vard in hartje Amsterdam, regende het ooggetuigenmeldingen en kon het Real Time Intelligence Center van de politie via camerabeelden snel de vluchtauto achterhalen. Daardoor konden de daders al na een uur wor den klemgereden en gearresteerd. Zo kregen Delano G. en Kamil E. geen tijd om sporen uit te wissen. Een bron rond het onderzoek zegt dat de heren ook voorafgaand aan de aanslag niet erg zorgvuldig zijn geweest. ,,Niet alle sporen zijn uitgewist." De verwachting is daarom dat de politie snel meer duidelijkheid krijgt uit welke hoek de opdracht komt om Peter R. de Vries neer te schieten. Wat bijdraagt aan de denkrichting dat de omgeving van Taghi erachter zit, is dat Delano G. een volle neef is van Taghi's jeugdvriend Jaouad 'Joey' W., een voorname speler in het onderzoek naar de strafzaak 26Koper. Dat bevestigen bronnen na berichtgeving donderdag in De Telegraaf. Volgens justitie heeft Jaouad W. deel uitgemaakt van een zwaarbewapende bende die tot doel zou hebben gehad liquidaties te plegen. De plaatsnamen Maurik (waar de Poolse verdachte Ka mil E. woont) en Tiel (waar Delano G. vandaan komt) komen in het onder zoek 26Koper voor. Als het klopt dat de opdrachtgever in de hoek van Ridouan Taghi moet worden gezocht, is de moordaanslag niet zozeer gericht op de journalistiek, maar op de rechtsstaat. De Vries, die in het ziekenhuis nog steeds vecht voor zijn leven, ontplooide de laatste jaren steeds meer activiteiten buiten de journalistiek. Zo bood hij zich ook aan als adviseur van kroongetuige Nabil B. in het liquidatieproces Marengo. In de omgeving van Nabil B., die be- OPDEDAM De groep zegt zich zorgen te maken over 'de structurele naïeve opstelling vanuit de overheid tegenover de zware criminaliteit'. De organisatoren laten weten anoniem te willen blijven. Op een bord bij de bloe men wordt gesteld dat de moordaanslag op De Vries niets te maken heeft met een aanval op de persvrijheid, maar een ge volg is van zijn rol als vertrou wenspersoon van Nabil B. in het Marengo-proces. Een familielid van Nabil B., kroongetuige in dat liquidatie proces tegen Ridouan Taghi, heeft gisteren in een verklaring steun uitgesproken voor de bloemenactie. 'Na de moord op mijn broer Reduan en de moord op de advocaat Derk Wiersum is wederom een onschuldige betrokkene in het Marengo- proces neergeschoten', zo schrijft het familielid in een verklaring. 'Deze traumatische en intens verdrietige gebeurtenis voelt aan alsof mijn hart uit mijn lijf is gerukt, een niet te beschrij ven pijn blijft achter. Juist deze lieve man die zo onbaatzuchtig voor mij als familielid opkwam richting een onverantwoorde lijke en naïeve overheid, is nu ook slachtoffer geworden.' Het betrokken familielid wil strikt anoniem blijven. Persbureau ANP heeft de identiteit van het familielid geverifieerd. In de verklaring beklaagt het fa milielid zich over de houding van de overheid, die de nadruk legt op de rol van De Vries als journalist. 'Terwijl Peter R. de Vries vecht voor zijn leven, wordt zijn belangrijke en onver vangbare rol als vertrouwens persoon in de eerste persconfe rentie vanuit Mark Rutte al miskend. Peter wilde niet dat ik door de overheid monddood werd gemaakt, ook daarom spreek ik mijn steun uit voor deze actie. Het is tijd voor reflec tie bij justitie en de overheid. Reflectie op hun miskenning van Peter als vertrouwensper soon, hun structurele misken ning voor de gevaren van deze zaterdag 10 juli 2021 Het Openbaar Ministerie in Am sterdam wil voetballer Quincy Promes strafrechtelijk vervol gen voor zijn betrokkenheid bij een steekpartij in Abcoude, in juli vorig jaar. ANP Amsterdam Promes (29) zou een neef in zijn knie hebben gestoken met een mes. DEN HAAG Door het schulden- beleid van de afdeling Toeslagen van de Belastingdienst, kwamen de afgelopen maanden mensen financieel in de knel. GO 'Politie zoekt vooral in Het politieonderzoek naar de mo gelijke opdrachtgever(s) achter de aanslag op Peter R. de Vries focust zich steeds meer op vertrouwelin gen van Ridouan Taghi. ,,Alles wijst zijn kant op", melden meerdere goed ingevoerde bronnen bij de politie. Het Team Grootschalig On derzoek is geholpen door de snelle arrestatie van de uitvoerders, waardoor niet alle sporen gewist zijn. Yelle Tieleman Koen Voskuil Amsterdam Advocaten Peter Schouten (rechts) en Onno de Jong van kroongetuige Nabil B. legden gisteren bloemen neer op de plek van de aanslag in Amsterdam. FOTO ROBIN UTRECHT I -/ Bij het Nationaal Monument op de Dam zijn gisteren vier duizend witte rozen neerge legd als steunbetuiging aan Peter R. de Vries. Het gaat volgens een verklaring om een initiatief vanuit een groep bezorgde en betrokken bur gers. Caspar Naber Amsterdam «Li i Jijjfi:„ji ri AANVAL OP PERSVRIJHEID? Nee, het is een aanval op zijn 10I als vertrouwenspersoon in het Marengo proces* ty. t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4