'Soms beginnen ze in het Engels tegen me. Doe maar in het Duits, zeg ik dan' 5 ken we elkaar aan: ga jij of ga ik eerst naar binnen?" Ze trekt er een vies gezicht bij. ,,Soms is het echt niet leuk meer. Zeker niet op de Brouwersdam, daar is de wc altijd vies." Duitse predikanten Van alles wat opgefrist wordt in Renesse, is de Kerkring als laatste aan de beurt. Dat gebeurt dit na jaar. Midden op de Kerkring staat de gotische Jacobuskerk, waar de protestantse gemeente haar dien sten houdt. 's Zomers worden normaal gesproken Duitse voor gangers uit de omgeving van Hannover ingevlogen, speciaal om diensten in het Duits te hou den. Vorig jaar kwamen ze niet vanwege corona. Ook dit jaar ko men ze niet. ,,Je moet zoiets op tijd organiseren", legt scriba Letty Simons uit. ,,De situatie met be trekking tot corona was lang on duidelijk. Daardoor meldden te weinig Duitse predikanten zich aan." Een pluspuntje dan: sinds kort wordt er weer gezongen in de diensten, iets dat lang niet gedaan werd. Wel moeten kerkgangers die naar een dienst willen, ook als zij toerist zijn, zich van tevoren aanmelden. Dat levert volgens Si mons geen problemen op. ,,De mensen die op hun vakantieadres naar de kerk gaan, zijn mensen die dat thuis ook doen. En dus zijn ze op de hoogte van de geldende maatregelen. Gelukkig hebben we dus nog niet op het punt gestaan om mensen te moeten weigeren." Bij manege Grol klinkt wél Duits binnen. Vloeiend. Toen Pe ter den Braanker nog een kleine jongen was en al op de manege rondliep, hoorde hij het alleen mSSr. ,,Als ik in het hoogseizoen één keer Nederlands kon praten, was het veel", herinnert hij zich. Den Braanker is crewmember. Hij duikt overal op: staat achter de bar, bekommert zich om de paar den en regelt de buitenritten. Die zijn bijzonder populair. ,,In het hoogseizoen hebben we zes bui- tenritten per dag. Meestal houden we daar tien, elf personen bij aan. En dan hebben we veel minder paarden dan vroeger. Ging je met 35 man en één begeleider naar buiten. Toen kon dat nog. Tegen woordig moet je verzekerings- technisch heel goed opletten wat je doet." Bij de stallen liggen twee zadels klaar, wachtend op twee mensen die een buitenrit gereserveerd hebben. Opdagen komen ze ech ter niet. Gek wordt-ie er bijna van, zegt Den Braanker. ,,Dat kost me duizenden euro's per jaar." Het is één van de redenen dat ze de paarden niet meer zelf van tevo ren opzadelen. Zo wordt eventu ele moeite voor niets bespaard. De andere oorzaak is meer een slim migheidje: als iemand van bui tenaf een ritje wil maken, moet die het paard zelf opzadelen. ,,Dan kun je al een beetje zien wie er verstand van heeft en wie niet", zegt Den Braanker. ,,Als we dan nog twijfelen, zien we gauw ge noeg bij een proefgalopje op het Transferium of iemand het kan. En zo niet, dan mogen ze niet mee, maar bieden we een vervan gende rit aan op een lager niveau." Reservering Vanuit Duitsland komt een reser vering binnen voor een buitenrit op 14 juli. Van een moeder, voor haar jarige dochter. Den Braanker handelt het belletje soepel af. De taal van onze oosterburen is net zoals Nederlands voor hem. ,,Soms beginnen ze in het Engels tegen me. Doe maar in het Duits, zeg ik dan gauw." GO ZATERDAG 10 JULI 2021 De etalages zien er aantrekkelijk uit voor jong en oud Peter den Braanker van manege Grol met Meredith Mondrowski (links) en Senna Bremer. Duitse toeristen in Renesse. Peter den Braanker, manege Grol Toeristen in het centrum van Re- nesse. Welkom bij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49