Make-over Renesse: van partydorp naar gezinsplaats 4 dorp van vijftien jaar geleden. Wat ook meehelpt, is dat veel onderne mers de make-over aangrepen om hun eigen zaak op te kalefateren. Renesses hart mag dan afgelo pen tijd flink veranderd zijn, het voelt voor Koen Florijn als oud en vertrouwd. De Dordtenaar komt er immers al jSren, vertelt hij als hij zijn fiets parkeert. Eerst met le gio Rotterdammers en stadsgeno ten om naar de kroeg te gaan, in zijn jongere jaren. Maar, hij knikt naar zijn zoontje Sep in het kin derzitje, tegenwoordig komt hij daar niet meer voor. Met zijn fami lie verblijft hij drie weken op cam ping Julianahoeve. ,,Ik ben blij dat Renesse een gezinsdorp is gewor den. Hoewel dat ook wel komt door de groei die je doormaakt als persoon." Koen Boekelo kan er over mee praten. De eigenaar van fietsen- zaak Fixabike werkte tien jaar lang in de voormalige discotheek Tri nity, die al een paar jaar gesloten is, en kwam als kind al bij zijn opa en oma in Renesse. Op zijn 18de verhuisde hij er zelf naartoe. Van partydorp naar gezinsplaats; Boe kelo zag de transitie voor zijn ogen gebeuren. En is er blij mee. ,,Ik waardeer het erg dat het zo rustig is geworden. Er kwamen vooral jongeren, en die gaan niet zo net jes met spullen om. Nu zie je meer gezinnen en ouderen. Dat is heel erg omgeslagen." Verkauf Fahrradverleih, verkauf en repara- tur: uit de tekst op de gevel kun je al opmaken wat de voornaamste doelgroep is van Boekelo, die de zaak runt met zijn broer. Op drukke dagen zijn alle zeshonderd fietsen verhuurd. Het vormt de hoofdmoot van de inkomsten. Verkoop van fietsen en accessoires loopt ook wel aardig, op reparatie spelen ze quitte. ,,We doen dat er bij als service", zegt Boekelo. ,,We hebben in coronatijd echt wel ge merkt dat Duitsers niet mochten komen. Het was veel rustiger. In de winter hebben we dingen ver anderd. Een nieuwe vloer erin en het online verhuursysteem is ver nieuwd. Voorheen stond er nog dorp ondergaan heeft. Zeker met de nieuwe winkelpanden naast hem. Die zorgen immers voor een grotere aantrekkingskracht. Ertegenover is ook bedrijvig heid. Werknemers van De Zuid hoek, de sociale werkvoorziening in de gemeente, zijn bezig met hun schoonmaak-ochtendronde. De wc's zijn nu gelukkig niet zo vies, dus dat valt mee, zegt Christa. Dagelijks worden de openbare toiletten in de gemeente twee keer nagelopen door personeel van De Zuidhoek. Hoe lang ze dan bezig zijn? ,,De ene keer is het zo ge beurd", zegt Peter, ,,maar het kan ook langer duren, als er vandalen bezig zijn geweest ofzo." Een tijdje geleden woedde er brand in het toiletgebouw bij het Transferium. Dan is het aan hen om de boel roetvrij te maken, legt Peter uit, en dat duurt dus wel even. En dan zijn er nog de smerige klussen na tuurlijk. ,,Soms moet je bijna kot sen", zegt Peter. Christa: ,,Dan kij- wel eens een rij wachtenden tot buiten die pas om 14.00 uur opge lost was. Die rij heeft er dit jaar nog niet gestaan. Misschien heb ben we het online zo goed aange pakt dat het beter gaat", zeg hij met een lach. Nog zo'n Duits linkje zit 'm in de samenwerking met de politie aldaar. Ook deze zomer komen Duitse agenten naar Renesse. Het begon in 1996 als experiment, maar is in 25 seizoenen uitge groeid tot een succesformule. Het ziet er naar uit dat ze maar één weekend komen, het laatste week end van juli. Door hun inzet wor den mogelijke taalproblemen on dervangen en kunnen ze makke lijker uitleg geven over verschillen tussen de Duitse en Nederlandse wetgeving. Trouw publiek In delen van Duitsland is de zo mervakantie net begonnen. Vooral gasten uit Nordrhein-Westfalen komen graag deze kant op. Trouw publiek, schetst Marco Jonker van Jonker Funsports. Het is één van de redenen waarom hij niet is gaan zweten in coronatijd. ,,Ik wist dat de mensen terug zouden ko men." Hij en zijn team hebben ook niet stilgezeten in de stille maan den. ,,We zijn ons meer op het wandelen gaan richten", legt hij uit. ,,Dat was al populair, maar door corona is dat nog veel meer in trek geraakt. Dus hebben we ons assortiment veranderd en de uit straling verbeterd. Op de pui heb ben we naast een surfplank een grote wandelaar geplakt." Jonker huist al sinds '94 in Re- nesse nadat de winkel verhuisde uit Burgh-Haamstede. Ook hij is blij met de veranderingen die het ZATERDAG 10 JULI 2021 GO VERVOLG VAN PAGINA 3 Olivia en Richard Rieger uit Duitsland komen slippers kopen bij Jon- Christa en Peter zorgen ervoor dat de toiletten schoon en verzorgd ker Sport. zijn. Koen Florijn en zijn zoontje Sep. FOTO'S KATJA VAN NOORT Koen Boekelo van fietsenverhuur Fixabike: ,,Nu zie je meer gezinnen en ouderen." Remon Pijpstra in zijn winkel Het Hoekje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 48