Vakantiedorp verwelkomt weer stroom toeristen V' fv 3 Renesse maakt zich op voor drukke toeristische weken nu de zomervakantie in delen van Nederland en Duitsland is begonnen. Winkeliers, campings, kerk en politie: na de afgelopen rustige coronamaanden zijn ze er helemaal klaar voor. Hoogzomer op de Hogezoom. 'Ik spreek mensen ook altijd in het Duits aan' Nog voordat Remon Pijpstra zijn waren buiten heeft gezet, schieten de eerste klanten al naar bin nen in souvenirwinkel Het Hoekje in Renesse. Officieel is de zaak dan nog niet eens open. Maar langs de rekken met houten tul pen en Amsterdam-aanstekers slalommen ze zich een weg naar binnen. Een ritueel dat zich haast dagelijks herhaalt, zegt Pijpstra. Hem wacht een drukke zomer: een kwart van het personeelsbe stand is langdurig ziek. Niet van wege corona, benadrukt hij, maar ander lichamelijk ongemak. ,,Dat kunnen we niet opvangen. Daar door kunnen we 's avonds, in te genstelling tot andere jaren, niet open." Het Hoekje is, net als kleding winkel Street Wear en een bijou terie-zaak verderop, in handen van Pijpstra's ouders. Er is in Re- nesse niet aan personeel te ko men, zegt Remon. „Straks wordt het stervensdruk en sta ik dus in m'n eentje. Behalve de kassa draaien, moet ik ook de voorraad aanvullen en de boel netjes hou den." In vloeiend Duits helpt hij ondertussen een moeder en dochter aan de toonbank. Zo'n 95 procent van zijn klanten komt uit Duitsland, schat hij. ,,Ik spreek mensen ook altijd in het Duits aan. Als daar dan eens een Neder lander tussen zit, is die vaak bele digd." Als we de deur uit lopen, staat de volgende klant al voor zijn neus. Gutentag! Het centrum van Renesse is de afgelopen jaren flink op de schop gegaan. Auto's mogen alleen nog in de wintermaanden over de Ho- gezoom rijden, bedoeld om fiet sers en voetgangers alle ruimte te geven en op het gemakje door het dorp te laten struinen. Er kwa men brede voetgangersstroken en een versmalde weg voor auto's. Groen kreeg een plaats in grote ronde bakken en de fontein is een hit bij spelende kinderen. Dit Re- nesse lijkt in weinig meer op het GO ZATERDAG 10 JULI 2021 Renesse is klaar voor deze zomer Isabel en Nelie Baeumer uit Duitsland bij souvenirwinkel Het Hoekje in Renesse. foto katja van noort MICHIEL BOUWMAN Remon Pijpstra, souvenirwinkel Het Hoekje LEES VERDER OP PAGINA 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 47