Jan Vantoortelboom De bloedende mens In het nieuws Uit het nieuws Musical-Vrienden trots op nominaties Zeescouts halen opgelucht adem DEZE WEEK IN Z. Maandag gaan we feestelijk gekleed naar Utrecht' Het had veel erger kunnen aflopen' 2 6 ANNIE MES WORDT 100: 'IK VIND HET HIER NOG VEEL TE LEUK' 10 DIEREN- MENS: PANDA JANG IS ONTSNAPT 11VASTGOED- HAAIEN: BELEGGERS AZEN OP WONINGEN Het rode vijvertje op de grond naast mijn bed was te mooi voor woorden Bloed: het heeft zo'n aantrekkelijke en fascine rende kleur. Zeker vers bloed. Zo helder rood als het het lichaam verlaat. Er is ook nog wit, groen en blauw bloed, respectievelijk bij ijsvissen, een hagedissensoort en weekdieren. Maar dat is voor een mens minder sensationeel en pakkend. Op een dag toen ik naar school liep, ik was een jaar of 10, kwam ik een plasje bloed op de stoeptegels tegen. Dat ik me dat nog herinner zegt genoeg. Verder was er niets of nie mand te zien, geen ingedeukte auto of verkreukelde fiets, geen ambulance of politie. Alleen dat eenzame plasje. Ik weet nog dat ik ervoor stond en me afvroeg wiens bloed dit was, of het van een kind, misschien een vriendje, of een vol wassene was. En dat ik er een poos gebiologeerd naar stond te kijken. Het was niet zo helder meer, maar donkerrood. De zuurstof was eruit. Maar nog niet zo donker als het bloed dat mijn moeder ophoestte in zo'n kartonnen pindanoot- vormig opvangbakje. Dat bloed was donkerbruin en stonk. En soms wordt bloed zwart. Als het er al heel lang ligt. Zoals het bloed op de mesthoop nadat mijn vader de kippen had geslacht en ik een paar dagen later een emmer met etensres ten moest legen in diezelfde hoop. Er zou een ban op vrijheid van voyeurisme moeten be staan, een keiharde wet die voorschrijft dat een bloedend mens in nood niet gefilmd of gefotografeerd mag worden. Al helpt het de noodlijdende mens zelf niet, het zou wel zijn dierbaren pijn en woede besparen. Projectleider Willian Heesters is trots op de twee nominaties voor de Amateur Musical Awards die musicalvereniging Musical-Vrien den uit Goes kreeg. „Maandag gaan we met z'n vijftienen feeste lijk gekleed naar de Jaarbeurs in Utrecht", vertelt ze. „Nominaties voor Reinier Won- dergem voor 'beste mannelijke hoofdrol' en voor 'beste musical' voor onze uitvoerig van Jekyll Hyde zijn natuurlijk fantastisch", zegt ze. Bij de uitreiking zpn, lijkt belangrijker dan winnen. ,,De no minaties zijn al een dubbele bekro ning voor al het werk voor Musical Vrienden. Zo'n voorstelling maak je met tachtig, negentig mensen. Zangers, zangeressen, orkestleden, de crew en de geluidsmensen, het is een hele organisatie. Het was een pittige musical en Reinier heeft zijn dubbelrol supergoed gespeeld." Heesters kijkt er naar uit andere musical-fanaten te ontmoeten maandag in de Jaarbeurs. ,,Een oud regisseur weer even zien, andere liefhebbers ontmoeten, het lijkt me heel leuk." Wat de volgende voorstelling van Musical-Vrienden wordt, is nog een verrassing. Heesters zou de musical Shrek graag opvoeren in de cember. Maar die voorstelling kun je niet corona-proof uitvoeren. ,,Spelers staan als ze zingen korter dan 1,5 meter bij elkaar." Musical Vrienden heeft een alternatief. Die voorstelling heet The show must go on. Bij die voorstelling is afstand houden veel makkelijker. Zeescouts uit Antwerpen kwa men met de schrik vrij afgelopen dinsdagochtend. De 21 Vlaamse zeescouts voeren met drie gieken, ranke houten roeibootjes, op de Oosterschelde. Ze kwamen in de problemen tussen Wemeldinge en het eiland Tholen toen het stormachtig weer werd. Eén roei boot sloeg om, twee roeibootjes die hulp wilden bieden, liepen vast op een mosselbank. ,,We zijn blij en opgelucht", ver telt woordvoerder Jan Van Reusel van Scouts en Gidsen Vlaanderen. ,,Het had veel erger kunnen aflo pen." Met hulp van redders van de KNRM konden de zeeverkenners aan land worden gebracht. Van Reusel vertelt hoe het kamp van de zeescouts meteen is stop gezet na het incident, alle jongens gingen terug naar huis. Ook de jongen die met onderkoelingsver- schijnselen naar het ziekenhuis was gebracht, is weer thuis. Hij maakt het goed. Van Reusel benadrukt dat nog onderzoek volgt. ,,Hadden we de situatie anders kunnen inschatten en hoe is de beslissing om uit te varen genomen?" Alles leek op zich goed geregeld, volgens Van Reusel. De roeibootjes werden vergezeld door een begeleidings boot, de zeescouts hadden erva ring en er was een marifoon om hulp in te roepen. ,,Weersomstan- digheden kunnen je altijd verras sen en er was geen uitvaarverbod", vertelt Van Reusel. Toch wil de scoutingorganisatie kijken of er lessen te trekken zijn uit de ge beurtenissen van dinsdag. 10 Lale Gül Alleen Nederland scheldt met ziektes Ook naar mijn eigen bloed kon ik gemesmeriseerd kijken. Dat gebeurde eens toen ik als 16-jarige uit narcose kwam, niet goed beseffend waar ik was, en ik een slang uit mijn neus trok en een infuus uit mijn arm. Het heldere mini- fonteintje dat tevoorschijn kwam en waar ik me aan zat te vergapen vond ik van een lugubere schoonheid. Totdat de verpleegster binnen kwam en mij een veeg uit de pan gaf en het er weer in stak. Het rode vijvertje op de grond naast mijn bed was te mooi voor woorden. wat met een mens. Hoe het meanderde tussen de straat klinkers bij Peter R. de Vries. Helder rood. Zuurstofrijk bloed. De magnetiserende kracht van dat bloed en het lijden van een mens in nood. Het zien ervan leidt tot ont reddering bij eenieder die er getuige van is, want bloed hoort in een lichaam. Het is het leven dat letterlijk uit een mens loopt. Maar het leidt ook tot de kwalijke neiging van verdor ven voyeurisme. En dat voy eurisme, dat wordt met de huidige technologie te mak kelijk beoefend en vastge legd. Het is hetzelfde soort voyeurisme dat een tante er toe dreef mijn moeder op haar doodsbed te fotografe ren. Een regelrechte mensonterende inbreuk vond ik dat. Hoe haal je het in je hoofd om mijn dode moeder, wiens bloedeloze gezicht er helemaal anders uitzag dan bij leven, te fotograferen, jij domme, gevoelloze, onnozele trut, dacht ik toen. Maar ik liet het gebeuren, al wist ik met zekerheid dat mijn moeder niet in die toestand vastgelegd had willen worden. Alleen een echte narcist zou zich bij een voortref felijke aflegging nog willen laten kieken. Ik heb daar trou wens enige woorden aan gewijd in mijn debuutroman. Het moest me twintig jaar later aldus nog van het hart. En als ik vandaag de dag toevallig die foto's terugzie omdat ze bij een opruiming of verhuis in mijn handen vallen, dan voel ik nog steeds dezelfde woede. ZATERDAG 10 JULI 2021 GO -.or-;: Schoonzussen KIEK! P8 De kleur van bloed doet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 46