'Bij twijfel gaat een jacht niet mee' Drie weken na de vreugde bindt kabinet alweer in NIEUWS 3 Mensensmokkel zet Zeeuwse botenverhuurders op scherp Marechaussee waarschuwt en informeert Drie mislukte gevallen van men sensmokkel via de Zeeuwse wate ren hebben de verhuurders extra waakzaam gemaakt. Het begon vo rige maand met de Morgana II, een zeilboot die vanuit Kortgene on derweg was naar Engeland en waarop negen illegalen werden aangetroffen. In dezelfde week stuitte de marechaussee in de Roompotsluis bij Neeltje Jans weer op een zeilboot met illegale perso nen aan boord: wederom negen mensen. En op 21 juni was het op nieuw raak: voor de Zeeuwse kust hielden opsporingsdiensten een boot aan met in totaal 21 illegalen. Graag naar Engeland In drie weken tijd drie onderschep pingen, steeds met illegale Albane zen aan boord en telkens op een ge huurde zeilboot. Van Albanezen is bekend dat ze graag naar Engeland trekken omdat ze daar makkelijker in de illegaliteit kunnen leven. ,,Je weet dat dit soort dingen gebeu ren'', zegt Danny van Solm van Wa terfront Jachtcharter in Kortgene. ,,Maar dan ineens drie gevallen in Zeeland, in zo'n korte tijd. Dan komt het heel dichtbij.'' Lennart Rijksen van Venturi Sailing in Yer- seke: „Blijkbaar is het een makke lijke manier om te smokkelen en Ineens drie gevallen in Zeeland, in zo'n korte tijd. Dan komt het heel dichtbij wordt daarmee ook nog eens veel geld verdiend. Op andere plekken gebeurt het met rubberbootjes." Doorlichten Rijksen en zijn collega-verhuurders lichten huurders helemaal door. Meer dan ze al deden. ,,Afgaan op uiterlijk is niet voldoende, want ze sturen vaak een keurig persoon om een boot te huren'', vertelt Rijksen. ,,Als iemand geen 'standaardhuur der' is, stellen we veel extra vragen. We hadden laatst iemand die infor meerde naar een jacht en zich niet aan de afspraken hield. Vervolgens kwam hij toch opdagen om die boot te halen. Dan weet j e eigenlijk al genoeg. We waren er op tijd bij.'' De jachten van Rijksen zijn uit gerust met trackers zodat hij op af stand kan zien waar de boten pre- cies varen. ,,Door af en toe te kijken heb je er nog enigszins zicht op'', zegt hij. ,,Maar als dat systeem op het water wordt uitgeschakeld, ben je die boot kwijt en weet je niks meer'', vult Van Solm aan. De eige naar van de onderschepte zeilboot in de Roompotsluis, met daarop ne gen Albanezen, wil niet met naam genoemd worden. Hij trekt de ver- gelijking met de verhuur van auto's. ,,Als je die meegeeft aan een huur der, weet je ook nooit exact wat die ermee gaat doen. Het is gewoon heel moeilijk om te controleren.'' Nee, demissionair premier Mark Rutte vindt niet dat het kabinet drie weken geleden te hard van stapel is gelopen. Het was volgens hem 'lo gisch' om de lockdown toen ver sneld af te schaffen. ,,Als je op dat moment naar het teruglopende aantal besmettingen keek, was dat een logische stap.'' Maar er is nu 'na- dere informatie'. En die heet: de Deltavariant. De mutatie van het coronavirus is aan een razendsnelle opmars bezig. Vorige week nog 500 nieuwe besmettingen per dag, gis teren al zo'n 7000. Vooral jongeren die besmet raken bij het uitgaan. Het gaat zelfs zó snel, dat de model len het volgens Rutte niet kunnen bijhouden. En dus trapt het kabinet weer op de rem. Het contrast tussen de persconfe rentie van gisteravond en die van 22 dagen geleden is groot. Toen had den Rutte en minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid) het over 'een moment om te vieren'. Nu over 'wolken voor de zon'. ,,Het leek een mooie zomer te worden'', zei Rutte. En dat kan nog steeds, maar dan wel zonder festivals, zonder live muziek, met kroegen die om 12 uur dicht moeten, met nachtclubs die weer moeten sluiten en vakanties naar het buitenland die mogelijk niet door kunnen gaan. Want de kans is groot dat andere landen Ne derland op 'rood' zullen zetten. Lan den kunnen voor Nederlanders een quarantaineplicht instellen, of hen in het uiterste geval zelfs weigeren. Paniek droop er vanaf Zo lijkt het kabinet, net als vorig jaar, overvallen door een toename in het aantal besmettingen. De paniek droop er de afgelopen dagen vanaf. Achtereenvolgens was het: plots ho gere cijfers, een vraag om 'spoedad- vies' van het OMT en gisteren dan: ingrijpen. De Jonge snapt dat er onbegrip is voor de beslissing om de coronare- gels nu alweer aan te scherpen. ,,Eindelijk is er ademruimte voor mensen in de zorg en tijd om uitge stelde behandelingen in te halen. 80 Procent van de volwassenen is in elk geval één keer geprikt en ongeveer helft volledig.'' En jongeren die nu vooral besmet raken hebben veel minder last van het virus. ,,Maar het risico is te groot om het op zijn be loop te laten.'' Want die jongeren hebben ook ouders, grootouders, docenten. En lang niet alle volwassenen hebben zich laten vaccineren. Vooral in de grote steden is de situatie precair. Het risico om niets te doen vindt het kabinet te groot. Dus wordt in gegrepen in sectoren waar nu de meeste besmettingen plaatsvinden. In elk geval tot 13 augustus. Rutte en De Jonge wijzen op de onvoorspelbaarheid van het corona virus. Alle landen worstelen met ra zendsnelle opkomst van de Delta variant, stellen ze. De Jonge: ,,Als we drie weken geleden de maatregelen in afstand hadden gehouden terwijl de ziekenhuizen leegstroomden, had ook niemand het begrepen.'' Rutte: ,,Er gebeuren rare dingen.'' Knauw Maar de geloofwaardigheid van het kabinet heeft wel een knauw te pak ken. Met volle overgave verleidde minister Hugo de J onge j ongeren tot de Jansen-prik. ,,Dan wordt het dansen met Jansen, want dat is een ticket naar een zomer van vrijheid." De minister rekende er echter bui ten dat het twee weken duurt voor dat het vaccin zijn werk doet. En dat vele jongeren überhaupt (nog) geen vaccin waren gaan halen. zaterdag 10 juli 2021 GO Zeeuwse verhuurders van zeil jachten zijn alert op misbruik door mensensmokkelaars. Ze controleren huuraanvragen scherper en waarschuwen el kaar bij verdachte situaties. ,,Bij twijfel geven we een jacht niet mee!'' Eldridge Pentury Vlissingen -Danny van Solm, Waterfront Jachtcharter in Kortgene Korte lijntjes met opsporings diensten en nauw onderling contact geven de Zeeuwse bo tenverhuurders enige houvast. ,,Na de aanhoudingen van vorige maand stond meteen de mare chaussee op de stoep om mij te informeren en te waarschuwen", zegt Jaap Hendrikse van At Sea Yachting in Brouwershaven. Danny van Solm van Waterfront: ,,Bij een verdachte aanvraag, dus als een formulier niet helemaal klopt, bel ik mijn collega's om te waarschuwen en als het foute boel is schakel ik meteen door naar de KLPD (Korps landelijke politiediensten, red). Zo helpen we elkaar.'' ,,Het is met zeiljachten net als met vakantieparken'', ver volgt Van Solm. ,,Je kunt te maken krijgen met mensen die daar verkeerde dingen mee wil len. We proberen de risico's zo klein mogelijk te houden door alles tot in de puntjes te controle ren. Denk aan rijbewijzen, pas poorten, handtekeningen en of er betaald is. En natuurlijk kijken we naar de vaarervaring. Om te zien wat een huurder kan, laten we die soms een paar uur het water op met een instructeur. Pas als alles goed voelt, gaat het licht op groen. Bij twijfel gaat een jacht niet mee.'' De voorspelde Summer of Love lijkt alweer voorbij voordat hij goed en wel begonnen was. Amper drie weken nadat het ka binet met aplomb het einde van de lockdown afkondigde, moet het deels op zijn schreden te rugkeren. Tobias den Hartog Hans van Soest Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3