Ga naar Griekenland! 10 ZEELAND BEELDENTUIN HOF VAN OOK Ook dit jaar nodigde Hof van OOK weer vijf in Zeeland wonende kunstenaars uit om in de royale boerentuin te exposeren. Monnikenwerk Het groen van de boom gaard en het blauw van de lucht vormen een aantrekkelijk de cor voor beelden die in drie categorieën zijn te verdelen. Assemblages met dieren als onder werp, sculptuur op basis van de menselijke gestalte en beelden met een meer abstract karakter. Gerda Kramer speelt een spel met de fantasie. Hout dat een heel leven achter de rug heeft en roestig ijzer transformeert zij tot dieren in het algemeen en vogels in het bij zonder. Han is een reiger met een romp van een forse brok hout en vleugels van wat misschien ooit twee stukken spatbord waren. Een parmantig personage, zoals alle fi guren van Kramer raak neergezet. Stierenkop De aanpak van Frank Mabesoone is verwant, maar hij gebruikt vooral oude gereedschappen, gebruiks voorwerpen en stukken van land bouwwerktuigen. Zijn vormentaal is mede daarom wat gevarieerder dan die van Kramer. Maar ook bij hem verschijnen vooral dieren. Met een verroest expansievat van een cv, wat zaagbladen, een haak en een ketting plus twee fittingen zet hij een pronte kalkoen neer. En een verzameling door mij niet specifiek te determineren landbouwwerk tuigen is een raak vormgegeven stierenkop. Frida van Overbeeke en Berita Valk nemen de mensfiguur tot uit gangspunt voor hun bijdragen. Zij tonen vooral het vrouwelijk naakt dat zich op haar gemak voelt en on gestoord van de omgeving geniet. Van Overbeeke drukt zich uit in een expressief naturalisme, Valk werkt meer gestileerd, abstrahe rend. Dat leidt af en toe tot keuzes die wat mij betreft wringen qua vorm en verhouding. Ze weet in de houdingen van haar figuren wel de pretentie waar te maken die ze met de titels wil oproepen: Parmantig, Koket, Openhartig. Zoals ook Lang uit van Frida van Overbeeke, Ik en mezelf en Lekker in de zon precies aangeven wat de door haar gepor tretteerde vrouwen mogelijk erva ren. Valk laat ook Wind zien, een toren van staaldraad met daarin twee bronzen koppen die samen treffend de oerkracht van de natuur symboliseren. Jan Kettelerij toont zowel beel den met een gesloten karakter als sculpturen waar de ruimte door heen speelt. Verdronken dorpen is met de ruimte om zich heen. De bordjes met titel en prijs zijn han dig, maar leiden soms af van de beelden zelf. Alleen vandaag is nog de kortlo pende expositie Nazaten van Simon en Saartje te bezoeken met beel dend werk van elf exposanten, twee generaties Paauwe, met vilt- objecten, grafiek, beelden, aquarel len en werk in andere technieken. een voorbeeld van het eerste. In ro buuste hoekige vormen verbeeldt hij wat verdwenen is door het wa ter. De zwarte sporen van teer aan de zijkant van de steen detoneren helaas. Sterker zijn de sculpturen die hij op Mikado-stokjes geba seerd. Ze vormen een dynamische ruimtelijke constellatie die sterk contrasteert met de omgeving. En tegelijkertijd maakt Kettelerij zo de innerlijke kracht van de natuur zichtbaar. Het mooiste komen de beelden uit als ze los van elkaar staan en echt een relatie aan kunnen gaan Debora Molenaar (24) is thuis in Bruinisse. Ze mag even uitblazen en opladen voor een volgende periode van drie maanden vrijwilligerswerk onder vluchtelingen op Lesbos. Alhoewel een 'break' ook bete kent: druk zijn met interviews en lezingen. De relatie tussen Debora en Zeeuwse kerken is wederzijds en een doorlopend verhaal: Zij vertelt over vluchtelingenproble matiek, kerken steunen het werk met geld en gebed, Debora vertelt bij een volgende gelegenheid weer over de ontwikkelingen die al dan niet teweeg zijn gebracht en ker ken geven blijvend support. „Tijdens mijn studie orthopeda gogiek was ik voor stage op Cura sao. Daar besloot ik voor langere tijd terug te keren naar Lesbos, waar ik tijdens vakanties vrijwilli ger was in Moria. Ik geef nu lei ding aan het social care team on der de vlag van een Griekse orga nisatie EuroRelief. De Griekse overheid steekt sinds de brand van september 2020 ook veel energie in het nieuwe kamp. Het beeld van de tenten waar in oktober het wa ter doorheen stroomde moet echt worden gecorrigeerd. Het kamp is nu beter georganiseerd, al zijn de faciliteiten nog steeds niet opti maal." Luisteren ,,Als social care team richten we ons op de meest kwetsbare men sen onder de vluchtelingen. We brengen hen onder en houden contact. Mensen met afschuwe lijke vluchtverhalen kunnen in een uitzichtloze positie terechtko men, omdat is vastgelegd dat zij moeten worden teruggestuurd naar Turkije, tenzij zij kunnen be wijzen daar niet veilig te zijn. In de praktijk kan dat niet mensen te rugsturen en doorreizen mag niet. In het uiterste geval kun je als vrij williger niet meer doen dan naast iemand gaan zitten, luisteren, con stateren dat de situatie niet oké is, maar iemand wel als mens zien en benaderen. Dat is denk ik ook onze opdracht: omzien naar wie kwetsbaar is. We werken vanuit christelijke waarden en normen en hopen dat hopeloze mensen zich gezien en geliefd voelen." Asiel ,,Op Lesbos zijn nu voor het eerst sinds jaren slechts een kleine vijf duizend vluchtelingen. De nieuwe Griekse regering probeert vorm te geven aan een snelle asielproce dure. Dit betekent binnen twee weken na aankomst een interview en binnen twee tot drie maanden een antwoord. Dan begint het wachten op een identiteitsbewijs en reisdocumenten. Daarmee is het toegestaan Europa in te reizen. In het land van bestemming, bij voorbeeld Nederland, moeten mensen nogmaals asiel aanvragen. Als vrijwilliger kun je boos wor den over hoe met vluchtelingen wordt omgegaan, maar dat lost niks op. De situatie is zoals die is en daarin kun je iets voor een an der betekenen. Gelukkig is er de uitspraak dat Nederland vluchte lingen niet naar Griekenland te rugstuurt als hen daar slechts een bestaan op straat wacht. Het is voor de eilandbewoners trouwens economisch belangrijk weer toe risten te kunnen ontvangen. En heus ellende heb je overal, maar je hoeft het echt niet te zien." Ik check na het gesprek internet op last minute reizen naar de ei landen en zie slechts idyllische plaatjes en bij Buitenlandse Zaken de code 'groen' voor 'geen veilig heidsrisico's'. zaterdag 10 juli 2021 Zomerse ervaring in de ruimte Nico Out Recensie Powervan Jan Kettelerij. FOTO'S NICO OUT A Wind van Berita Valk. T/m 31/7. Hof van OOK, Dekkers- weg 4, Lewedorp. Do., vr., en za. 13.00 - 17.00 uur. Familie-exposi tie alleen nog zaterdag. Uil van Frank Mabe- soone. José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk zie ook deboraopweg.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34