tóf 1 §j lil <!lr' 8 ZEELAND FOORT LOKERSE DIRECTEUR HOLDING ZEEUWSE VISVEILINGEN VERTREKT^ Foort Lokerse neemt afscheid. 'Er zullen twee vismijnorganisaties overblijven en Vlissingen zal dan zeker als aanlandpunt blijven. Uit de mond van Foort Lokerse (70) zijn zelden of nooit grote woorden op te tekenen. De ver trekkende direc teur van de Holding Zeeuwse Vis veilingen (HZV), met vestigingen in Vlissingen en nog in Breskens, houdt het liever bij de feiten. Toch waagt hij zich aan een voorspel ling. ,,In Nederland zullen uitein delijk twee vismijnorganisaties overblijven en Vlissingen zal dan zeker als aanlandpunt blijven." Een al te grote profeet hoefje niet te zijn om dat toekomstbeeld te schetsen. Lokerse trad in 1988 de visserijwereld binnen. Hij was ja renlang actief in de autobranche, op het laatst als bedrijfsdirecteur van een autobedrijf in Vlissingen. ,,Halverwege de jaren tachtig kwam de klad in de autoverkoop en ik was de auto's ook een beetje beu", verklaart hij zijn overstap. ,,Ik wilde wel eens iets anders." Dat andere werd dus de visserij. Wethouder Cees van Damme van de gemeente Kortgene vroeg hem vismijndirecteur te worden in Co- lijnsplaat. Lokerse herinnert zich dat daar bij zijn aantreden ruim dertig jaar geleden nog acht a ne gen kotters lagen met KG van Kortgene op de boeg. ,,Colijnsplaat is begin jaren negentig zelfs nog de grootste garnalenmijn van Ne derland geweest", meldt hij met enige trots. In één oogopslag En nu? De visafslag in Colijns- plaat, onderdeel van vismijnbe- drijf United Fish Auctions (UFA) met ook filialen in Stellendam en Scheveningen, is op sterven na dood. Slechts één KG-kotter is er nog over. ,,Zie daar de teloorgang van de visserij in één oogopslag", stelt Lokerse zonder een spoor van emotie vast. Onderhuids zitten er bij hem wel degelijk emoties. Hij heeft de laatste maanden de handen vol ge had aan de vismijn in Breskens. Opheffing van die afslag en con centratie van alle activiteiten in Vlissingen is volgens Lokerse dé enige manier om in Zeeland een volwaardig aanlandpunt voor vis en garnalen in stand te houden. Het gemeentebestuur van Sluis leek daar eerst mee akkoord, maar het trok vervolgens ten strijde. j, 'jsmfr'O' Dat het pijn doet om Breskens te sluiten, kan Lokerse zich heel goed indenken. Hij was er zelf, na ver trek uit Colijnsplaat in 2000, vis mijndirecteur tot de fusie met Vlissingen in 2005, waarna beide afslagen onder zijn hoede kwa men. ,,Ik heb achttien jaar met veel plezier in Breskens gewoond. En Het ministerie en de visserijorganisaties hebben in het pulskordossier fouten gemaakt ik vind het ook heel jammer dat de afslag er dicht gaat, maar er is nog maar één eigen garnalenvisser, die twee dagen per week vist en dan alleen nog in het garnalenseizoen, van juli tot november." Het getuigt volgens Lokerse van een vooruitziende blik om alle ac tiviteiten in Vlissingen te concen treren. Het viel hem dan ook rauw op het dak dat de advocaat van Sluis in een brief de directie en de raad van commissarissen van de Zeeuwse Visveilingen 'slecht be stuur' verweet. ,,Het tegenoverge stelde is waar", reageert Lokerse. Uit het blote hoofd somt hij wat cijfers op. Vlissingen alleen kende altijd een jaaromzet aan vis van 20 a 30 miljoen euro, vorig jaar was dat slechts 8,5 miljoen euro. De oorzaken liggen buiten de vismijn. En die zijn: het verbod op elek trisch vissen, lage prijzen door de coronacrisis, minder vangsten en vissers die naar het noorden uit weken om daar achter schol aan te gaan. Kurk Vlissingen is vanaf 2005 altijd de kurk geweest waarop de Holding Zeeuwse Visveilingen dreef. En die kurk dreigt door alle ontwik- kelingen in de visserij onder water te gaan, als niet wordt ingegrepen om de kosten in de hand te hou den. De sluiting van Breskens draagt daar flink aan bij. Dat le vert 130.000 a 140.000 euro op, heeft Lokerse berekend, een fors bedrag voor de Holding. Boven dien, het overgrote deel van de garnalen die in Breskens worden verwerkt, komt al per vrachtwa gen van aanvoerders in Vlissingen. Onafhankelijke kijk De tering moet wel naar de nering worden gezet, aldus Lokerse, zeker omdat de visserij in de zuidelijke Noordzee het extra zwaar te ver duren heeft. De pulskor waarmee heel goed op tong kan worden ge vist, is vijf jaar een reddingsboei geweest voor visserijbedrijven. Het Europese verbod op dat elek trisch vistuig heeft er stevig inge hakt. Lokerse heeft op die maatre gel overigens een onafhankelijke kijk op. ,,Het ministerie en de vis serijorganisaties hebben in het pulskordossier fouten gemaakt. Zo hadden ze buitenlandse vissers er direct bij moeten betrekken en af spraken moeten maken over visge- bieden waar wel en niet met de pulskor mocht worden gewerkt. Dat had veel ergernis kunnen voorkomen." Het is niet alleen het pulskor- verbod dat de visserij onder druk zet en daarmee ook de toekomst van vismijnen in Nederland. Lo- kerse somt een inmiddels bekend lijstje op. Grote windturbinepar ken slokken steeds meer visgron den op. De brexit, het vertrek van Groot-Brittannië uit de Europese Unie, heeft geleid tot een verlies van visquota. Lokerse: ,,Dat is nu nog beperkt, maar de afspraken Natuurlijk is het pijnlijk dat vismijn uit Breskens verdwijnt, ik heb er achttien jaar met plezier gewoond daarover lopen in 2025 af. Nie mand verwacht dat de huidige quotaverdeling blijft." De stikstof- problematiek speelt ook in de vis serij. De visvergunningen voor be schermde Natura 2000-gebieden als de Voordelta lopen eind vol gend jaar af. Er komen geen nieuwe vergunningen of de stik- stofuitstoot moet fors omlaag. Lo- kerse ziet dat niet gebeuren. ,,Op zo'n korte termijn als eind 2022 is dat onhaalbaar." Vaste overtuiging Al die ontwikkelingen zullen ge volgen hebben voor de omzet van de Holding Zeeuwse Visveilingen. Het laagterecord van 8,5 miljoen euro over 2020 is wat dat betreft een teken aan de wand. Toch wil Lokerse bij zijn afscheid zeker niet somberen over de toekomst van de vismijn in Vlissingen, met alle bij komende werkgelegenheid bij toeleverings-, constructie- en an dere bedrijven. Een aanlandpunt voor vis en garnalen in zuidwest Nederland blijft nodig naar zijn vaste overtuiging, en dat zal Vlis- singen zijn. Tot in zijn zeventigste levensjaar is Lokerse aan de slag gebleven, de laatste drie jaar drie dagen in de week. Hij had al enkele jaren met pensioen kunnen zijn, maar hij voelde zich - op nadrukkelijk ver zoek - geroepen nog te blijven om het vismijnbedrijf klaar te sto men voor de toekomst. Het is nu wel mooi geweest. Locatiemanagers Henry Mook- hoek en Bennie de Ridder volgen hem tijdelijk op, tot 1 januari. Te gen die tijd moet er meer duide lijkheid zijn over een fusie dan wel samenwerking met een grotere vismijnorganisatie, waarbij Urk en United Fish Auctions (Schevenin- gen, Stellendam en Colijnsplaat) in beeld zijn. Lokerse: ,,Dat is aan mijn opvolgers." zaterdag 10 juli 2021 GO 'Vlissingen moet kunnen blijven' Harmen van der Werf Vlissingen 11 T»"i( jip Foort Lokerse, vertrekkend directeur Holding Zeeuwse Visveilingen, op de kade bij de vismijn in Vlis singen. FOTO LEX DE MEESTER - Foort Lokerse - Foort Lokerse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 32