Parkeerbeleid beheerst het Veerse debat Speciale munt verbindt de commando's van toen en nu 'Iedereen moet zich thuis voelen in café Wall Street' 6 Analyse zaterdag 10 juli 2021 De verkiezingsstrijd in de ge meente Veere is al vroeg be gonnen. De stemlokalen gaan pas over ruim negen maanden open, maar nu al proberen partijen in de gunst te komen bij de kiezers. Daarbij overheerst één item: parkeren. Emile Calon Domburg Hoewel objectief gezien par- keeruitgaven niet een groot deel uitmaken van de kos ten van het autogebruik, beheerst het nieuwe parkeerbeleid het de bat. Dat is ook weer niet vreemd want parkeertarieven hebben een hoge emotionele lading. Rond de invoering van dat nieuwe parkeerbeleid stroomden mailboxen van politici vol met be richten van inwoners, onderne mers en toeristen die het onrecht vaardig vinden dat er zo veel be taald moet worden voor stilstand. Daarbij lieten sommigen zelfs we ten in het vervolg te kiezen voor een andere regio waar parkeren goedkoper is. DTV steunt motie niet De laatste weken sorteren al heel wat partijen voor op de verkiezin gen. Dat begon met de medede ling van wethouder Pieter Wisse (CDA, verkeer) namens het col lege dat Westkapelle, Oostkapelle en Vrouwenpolder pas in 2023 te maken krijgen met betaald parke ren. Begin dit jaar verzette hij zich nog tegen enkele maanden uitstel van het nieuwe beleid. Maar nu tilt hij, 'wegens zorgvuldigheid', de uitrol in die kernen over de ver kiezingen. Vervolgens meldde Hart voor Veere, de nieuw partij van de ex- DTV'ers Stijn van Kervinck en Marcel Steketee, dat eigen inwo ners niet moeten betalen om te parkeren in de eigen gemeente als HVV het voor het zeggen krijgt. Begin deze week sloot de SGP/CU zich daarbij aan. Tot verrassing meldde Sylvia Sparreboom (coali tiepartij DTV) donderdag, een paar uur voor de raadsvergadering waarin gesproken werd over het beleid voor 2022, dat zij dat ook vindt. Tijdens het daaropvolgende debat bleek die aankondiging toch iets minder hard. Ze wilde name lijk niet zo ver gaan dat standpunt ook via een motie vast te leggen. Zonnige stranddagen Ook de partij van Wisse vindt aanpassingen gewenst. De eind tijd van het betaald parkeren moe ten worden vervroegd zodat in- De laatste weken sorteren partijen voor op de verkiezingen woners die 's avonds naar het strand willen, niet moeten beta len. De VVD heeft er nooit een ge heim van gemaakt dat dit beleid in de ogen van deze oppositiepartij werkt met te hoge tarieven en in woners te weinig ontziet. Alleen coalitiepartij PvdA/GL liet don derdag horen redelijk tevreden te zijn met het ingezette beleid en wacht de evaluatie dit najaar af om te bepalen of bijstelling nodig is. In de tussentijd is het wachten op zonnige stranddagen om te weten te komen wat bezoekers doen. Betalen ze en blijven ze te rugkomen of wijken ze uit. Een munt die het heden met het verleden verbindt. Die woorden gebruikte Ivo van Beekhuizen van museum Het Polderhuis in Westkapelle gis teren bij de onthulling van een speciale munt die herinnert aan de Slag om de Schelde en de inzet van Nederlandse com mando's van No2 Dutch Troop bij de bevrijding van Walcheren. 4 De beide zijden van de munt van de Commando vereniging. Emile Calon Westkapelle De munt is gemaakt in opdracht van de Commandovereniging Zeeland en verwijst volgens oud commando Menno Weber naar een oude Amerikaanse militaire traditie. ,,Ieder legeronderdeel, tot op compagnieniveau heeft daar een eigen logo. De commandant van zijn onderdeel liet vaak een munt maken voor zijn manschap pen, om daarmee het saamhorig heidsgevoel van zijn compagnie te versterken. Al gauw volgden on derdelen van marine en lucht macht. Langzamerhand ontstond de traditie dat iedereen altijd zijn munt bij zich had als teken van verbondenheid met zijn onder deel. Andere eenheden gingen dat ook doen en zo groeide het ge bruik." De munt van de Zeeuwse Com mandovereniging is voorzien van afbeeldingen die herinneren aan de Slag om de Schelde. Ivo van Beekhuizen zei dan ook dat de commando's van nu zich verbon den voelen met de commando's van toen, die in 1944 de Duitsers uit Westkapelle verdreven en het dorp bevrijdden. ,,Hier aan de an- dere kant van de dijk is het ge beurd. Een geallieerde landing in de Tweede Wereldoorlog. Vele commando's stormden hier de dijk over om Westkapelle te be vrijden." Na de onthulling in Westkapelle gingen de leden van de Comman dovereniging naar het Bevrij dingsmuseum in Nieuwdorp waar ook werd stilgestaan bij de Slag om de Schelde en de inzet van de com mando's. De speciale munt is in beide musea te zien en te koop. De onthulling van de munt van de Commando Vereniging van het Korps Commandotroepen met vlnr: burgemeester Rob van de Zwaag, Co Baas, Bram Steijn, Ivo van Beekhuizen, Menno Weber en Ellie de Jonge. foto's lex de meester ,,Dat niemand eerder op dat idee kwam. Gaaf hoor!" De naam Wall Street voor het nieuwe café in de Walstraat, is door Vlissingers al met gejuich ontvangen. René Hoonhorst Vlissingen Café Wall Street opende gistermid dag klokslag twaalf uur zijn deuren. Vijf minuten later zat de eerste klant met 'een Bud' (de Europese naam voor het Amerikaanse Bud- weiser) op het terras. ,,Wij hebben speciaal voor Bud als tappils geko zen, omdat dat biertje op maar één andere plek op Walcheren wordt geschonken", zegt cafébazin Saskia Bergmans. Met haar man Benjamin van Geersdaele en zakenpartner Chiel Deij heeft Saskia het voormalige café Conny's Place, dat al bijna twee jaar dicht was, overgenomen. De mannen - wier 'jongensdroom' het was ooit nog eens kroegbaas te zijn - hebben nog een andere baan, zo dat Saskia als barvrouw het belang rijkste gezicht van Wall Street zal zijn. Als het aan Saskia ligt, verwel komt ze gasten van allerlei plui mage 'zo lang ze zich een beetje Door een interne verbouwing hebben we aardig wat ruimte - Saskia Bergmans, eigenaar café Wall Street normaal gedragen'. Echte kroegtij gers die niet kunnen wachten tot het tijd is om goudgeel en ander gerstenat uit de tapkraan te laten stromen en toevallige passanten met trek in een kop koffie; ouderen die even rustig willen neerstrijken na het winkelen en studenten die het leven vieren. ,,Iedereen moet zich hier thuis voelen." Ook dochter Guusje (13) wil af en toe helpen. ,,Ik mag geen bier bren gen, maar wel twee uur per dag gla zen ophalen en koffie en fris bren gen." Half augustus komt er in elk geval extra hulp, omdat Wall Street dan vanaf het ochtendgloren (6.00 uur!) ontbijt gaat serveren. Wall Street is deze zomer elke dag tussen 12.00 en 22.00 uur open. Op website cafewallstreet.nl is die informatie binnenkort ook te vinden. Saskia Bergmans met dochter Guusje en man Benjamin van Geersdaele voor de bar van café Wall Street. foto lex de meester Commandovereniging Zeeland 1991 - 2021 Commandovereniging Zeeland 1931 - 2021

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 30