II 5 Xanne heeft lachbuien op gepaste, maar ook op ongepaste momenten. Een speciale ingreep in Londen moet uitkomst bieden. REVOLUTIONAIR XANNE GEOPEREERD IN LONDEN ▲Xanne van Ham in het ziekenhuis. foto sheila de waal Bij thuiskomst is het hele huis versierd. foto sheila de waal Moeder Sheila, Xanne, Tobi en Michel. foto camile schelstraete Xanne van Ham (13) uit Terneuzen weet niet anders dan dat ze lachbuien heeft. Ze kan er niets aan doen. Ze worden veroorzaakt door een hamartoom in haar hersenen. Door een revolutionaire behande ling die ze onlangs in Londen kreeg, moet het spontaan lachen over een halfjaar verleden tijd zijn. ,,Ik heb er alle vertrouwen in dat het goed komt." Op de keukentafel van Xanne staan nog drie boeketten bloemen. Een mand op het dressoir is volge stouwd met kaarten. ,,Ik denk dat ik wel honderd kaartjes heb ge had", zegt Xanne. ,,En eten, heel veel eten. Vooral chocolade. Die is voorlopig nog niet op." Het zijn cadeaus die ze heeft gekregen na haar zware operatie in een Lon- dens ziekenhuis. Vrolijke baby Aanvankelijk lijkt er niets met haar aan de hand. Xanne is op het oog gewoon een heel vrolijke baby. Zo vaak lacht ze. Ze lacht zo veel, dat ze in groep drie op haar kop krijgt van de juf. ,,Xanne lachte zonder aanleiding", vertelt haar moeder Sheila de Waal. De Terneuzense wordt daarom on derzocht en de dokters stellen vast dat het lachen wordt veroorzaakt door spasme. Dat is nog niet alles. Vanaf groep zeven krijgt Xanne af en toe 'wegvallers'. ,,Het is alsof ik een black out krijg. Meestal duren die twee minuten. Daarna kan ik me er niets van herinneren." Epilepsie, luidt de diagnose in de Kempenhaeghe-kliniek, het academisch centrum voor epilep sie. Op de MRI-scan zien de dok ters bovendien iets vreemds in de hersenen. Het blijkt een hamar- toom, een goedaardige weefselaf wijking die lijkt op een tumor. Die ontstaat door een overmatige groei van normale cellen. De hamar- toom, slechts een paar millimeter groot, veroorzaakt Xanne's epilep tische en spastische aanvallen. Het goede nieuws: de hamartoom is te behandelen. ,,Maar niet in Neder land", vertelt Sheila. Oversteek Of er zou worden behandeld, is geen vraag. Zo doorgaan is voor Xanne geen optie. Eind vorig jaar krijgt de familie goed nieuws. Xanne kan worden behandeld in Londen. Op 19 mei vertrekt het ge zin met de auto en boot naar Enge land. Xanne slaapt tijdens de over- steek en dat is maar goed ook. ,,De boottocht was vreselijk", zegt Sheila. ,,Het stormde zo hard dat sleepboten ons de haven van Do ver in hebben geleid." Aangekomen in Maidenhead, vlakbij Londen, moet de familie tien dagen in quarantaine. Op dag acht mogen ze eindelijk naar bui ten. ,,We hebben gewandeld in het park, want het was warm weer. We zijn ook naar de speeltuin ge weest", zegt Xanne. Daarna ver trekken ze naar Londen, waar ze een appartement in het centrum krijgen. Alsof er niets aan de hand is, volgt Xanne die dagen gewoon online les, tussen de onderzoeken in het ziekenhuis door. ,,Dat ging heel goed, al was een leraar ook eens vergeten dat ik er was. Maar ik ben over naar volgend jaar en hoef niets in te halen." De familie telt intussen de da gen af naar zaterdag 12 juni, de dag van de operatie. Het is zenuwslo pend. ,,Woensdag was spannend, donderdag nog spannender en op vrijdag heb ik niet geslapen", zegt Sheila. De operatie is dan ook niet zonder risico's. Via een gaatje in Xanne's schedel gaat een canule naar de hamartoom. Die wordt De lachbuien zijn minder, het is nu meer als giechelen met een laser weggebrand. Van 08.00 uur tot 15.30 uur ligt Xanne op de operatiekamer. Sheila: ,,In de tussentijd hebben we zitten wach ten. Ik kon wel terug naar het ap partement gaan, maar dat zag ik niet zitten. Ik was heel blij toen de dokter vertelde dat alles goed was." Half jaar Wanneer het gezin terug in Ter- neuzen is, is heel het huis versierd. Familieleden brengen allerlei ca deaus. En met Xanne gaat het goed. De kaalgeschoren plek op haar hoofd verdwijnt al. ,,Af en toe ben ik snel moe. De lachbuien zijn minder, het is nu meer als gieche len. Na een half jaar moet het hele maal weg zijn. Ik moet nu rustig mijn medicatie afbouwen." De leerling van 2-vwo gaat in middels ook weer naar school. ,,Dat is echt heel fijn. Ik ben nog nooit zo graag naar school gegaan als nu. Ik ben heel blij mijn vrien den weer te zien." Xanne is hoop vol dat de epileptische en spasti sche aanvallen nooit meer terug komen. ,,Ik denk dat het gaat luk ken." zaterdag 10 juli 2021 GO Last van spontane lachbuien Bob Maes Terneuzen Xanne van Ham (13) onderging een revolutionaire behandeling in Londen aan een hamartoom in haar hersenen. foto camile schelstraete - Xanne van Ham

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29