21 4,6 of 8 dagen Thüringen ontdekken en doordeweekse avond in Hilversum. In een statig pand worden op dichtbe volkte bureau's twee laptops opengeklapt. Uit een karak teristieke blauwe De Slimste Mens-mok walmt de geur van koffie op. Notitieblokken en pennen lig gen gereed. In de hoek van de kamer staat een bord met foto's van de mensen die de tekst in spreken die hoort bij de vraag: wat weet u van? Het zijn niet de minsten: van Louis van Gaal en rapper Snelle tot 'gravinfluencer' Eloise en Olcay Gulsen. Harm Jan Kinkhorst zit achter het bureau. Als op zijn laptop- schermen gezichten tevoorschijn komen, zegt hij: ,,Hallo, ik ben Harm Jan, al jaren eindredacteur van De Slimste Mens. Dat doe ik met heel veel plezier. Wie zijn jullie?'' We zijn in het fraaie kantoor van Skyhigh TV, de producent van De Slimste Mens, dat zonder overdrijven de populairste kennis quiz van Nederland genoemd mag worden. Hier worden gedurende een avondje ant woorden uitgetest op de bedachte vragen voor diverse onderdelen. Want dat is het is mooie aan de makers: ze pretenderen niet het allemaal uitgevonden te hebben. Drie vragenronden komen voorbij: De galerij, het collectieve geheugenspel en de finalevragen: wat weet u van? Bij de laatste moeten de kandidaten antwoorden geven over één spe cifiek onderwerp. Dat kan van alles zijn. Van de stad Washington DC en Spaanse pepers tot kunstenaar Andy Warhol en marsepein. ,,De kandidaat moet dan vijf antwoorden ge ven'', legt Kinkhorst verder uit. ,,Wij beden ken die vooraf wel, maar we kunnen er na tuurlijk altijd eentje vergeten. Of we hebben een antwoord bedacht dat we vanuit onze bubbel zelf heel grappig vinden, maar waar niemand mee bezig is. Daarom hebben we testpanels ingesteld.'' Voor de testpanels kan iedereen zich op geven. Jarenlang kwamen gegadigden van heinde en ver naar Hilversum. Was het een drukte van jewelste bij Skyhigh TV. „Som mige testers kwamen zelfs uit Leeuwarden. Zaten vijf uur in de trein, heen en weer. On gelooflijk", glimlacht Kinkhorst. De eindre dacteur is vanavond niet alleen: vanuit huis doet Hugo Müller het collectieve geheugen- spel en een kamer verderop zit Tobias Post, die de galerijronde voor zijn rekening neemt. Alle drie zoomen ze met een groepje van vijf testers. Als Kinkhorst zich heeft voorgesteld, ver tellen zij wie ze zijn, wat ze doen en waar ze vandaan komen. Het zijn Arnold (38), een data-analist uit Rijswijk, Utrechter Jeroen (48), 'werkzaam bij het moederbedrijf van Douwe Egberts', studente Emma (23) uit Rotterdam, Marijke (32) in dienst bij een van de marktleiders op het gebied van roomli- keuren (Harm Jan: 'Lekker') en Thea (61) die in de letselschadebranche werkte en een enorme quizfanataat is ,,Ik heb zelf meege daan aan Met het Mes op Tafel, Get the Picture, That's the Question, quizzen voor onbekende Nederlanders.'' Als Harm Jan Kinkhorst het onderwerp noemt, klimmen de vijf vlijtig in de pen. ,,Jullie krijgen een minuutje, dan noemen jullie een voor een de antwoorden op. En spieken mag niet'', benadrukt de eindredacteur. ,,Ja, je gelooft het bijna niet, maar het komt echt voor dat testkandidaten dat doen. We zijn aan het zoomen, dus het kan gemakkelijk.'' Een uur lang vuurt Kinkhorst de onder werpen op de kandidaten af: wat weten ze van karton? Van Maleisië? Van kabeljauw? ,,Ik had zelf levertraan bij kabeljauw, maar dat heeft niemand. Nou, die doen we dan niet. Misschien ook een beetje ouderwets woord hè.'' In de kamer ernaast neemt Tobias de gale- rijvragen door. Voor de niet-ingewijden: de kandidaten krijgen stuk voor stuk acht plaatjes te zien, waarbij ze de link moeten leggen en antwoorden moeten geven. Een voorbeeld: provinciesteden in Frankrijk. Op de plaatjes zie je dan alleen een stip op de Na de middelbare school heb je vaak kennis in te halen kaart. ,,Frankrijk hebben we gedaan, Italië is dan alweer lastig. Als de testers niet verder komen dan Rome en Milaan, houdt het op'', aldus Post, student Nederlands en commu nicatiewetenschappen. Hij was drie jaar ge leden zelf ooit tester, werd vervolgens ge vraagd als stagiair en bleef hangen. Inmid dels bedenkt hij de vragen voor de galerij ronde. Een droombaan, zegt hij, ,,al kan ik in het werkelijke leven bijna niets meer zien waarbij ik denk: hé, zijn daar nog zeven an dere dingen van die hierop lijken? Kom ik een verkeersbord tegen, denk ik meteen: kunnen we daar iets mee?'' Acht plaatjes met een gemene deler, ze hebben er al zóveel bedacht: van artiesten, nagebouwd in lego ('Ed Sheeran bleek toen best moeilijk') en Amerikaanse presidenten vermomd als vrouw tot zandsculpturen van bekende gebouwen. Post: ,,Zie je op internet een plaatje van het Sydney Opera House, dan zoek je verder: zijn er ook zandsculptu ren van het Louvre, Rijksmuseum, Colos seum? Je zoekt een balans tussen moeilijk en makkelijk. Zelf hou ik heel erg van woord combinaties. Dat je een plaatje ziet van een vos in een niet opgeruimde kamer: slodder vos. En dan nog zeven van die typeringen. Superleuk om te bedenken. Al komen som mige items niet uit de verf, zoals cryptische hoofdsteden. Een boeddha en een pestdok- ter moest Boedapest zijn. Werkte niet.'' Natuurlijk komt het voor dat ze zich afvra gen: hebben we deze vraag al gehad? Dan is daar de database. ,,Daar staan nu 23.230 vra gen in. Dat is vrij essentieel, want niemand heeft de volledige geschiedenis in zijn hoofd'', stelt Kinkhorst. Discussie over de vragen is er altijd. ,,De ene kandidaat kent het periodiek systeem der chemische elementen uit zijn hoofd, maar kan Kim Kardashian niet van een presi dentsvrouw onderscheiden. Deze quiz gaat over een brede algemene kennis. Als je die hebt, kom je ver. Daarom is de minimum leeftijd 24. Na de middelbare school heb je vaak kennis in te halen. Je moet ook weten wie Wim Kok was of wie Ruud Gullit is.'' Drie uur lang nemen ze de vragen door. Kinkhorst tovert een grote glimlach op zijn gezicht als de antwoorden binnenko men op de vraag: wat weet u van Jan de Hoop? Presentator komt voorbij, net als nieuwslezer, bloopers en RTL-ochtend- nieuws. De jonge Emma schudt op het scherm het hoofd. ,,Hier ben ik te jong voor'', zegt ze, ,,dus dacht ik aan acteur, poli ticus, voetballer of zanger. Heb ik er mis schien toch eentje goed.'' Kinkhorst, la chend: ,,Niet ééntje en da's ook knap.'' Hotel Rodebachmühle in Georgenthal Het voordeel zaterdag 10 juli 2021 PC s<- ff. //ftv£Zu/fc. ft i Harm Jan Kinkhorst en Tobias Post testen de vragen: essentieel voor De Slimste Mens. FOTO'S MARLIES WESSELS 44 —Harm Jan Kinkhorst De Slimste Mens, vanaf maandag elke doordeweekse avond bij KRO-NCRV om 20.40 uur, op NPO 2 Omdat het weer kan! Én omdat Thüringen zo vertrouwd en zo verras send anders is. Het hotel ligt midden in het Thüringer Woud, een waar wandel- en fietsparadijs. En op nog geen uur rijden, liggen Eisenach, Erfurt en Weimar. Geniet van dit more inclusive arrangement met ein deloos veel natuur en cultuur. Trekje wandelschoenen maar vast aan! Inhoud arrangement: 3, 5 of 7x overnachting ontbijt 3, 5 of 7x 3-gangendiner of buffet wandeling met de boswachter gratis wifi, parkeren en nog meer Prijzen p.p. per arrangement: 4dagen-van 99,-tot €129,- 6 dagen - van 159,- tot 199, 8 dagen - van 219,- tot 269,- kinderen t/m 6jaar: gratis Het arrangement omvat nog meer, zie website. Prijzen zijn obv. een 2-pk en excl. 20 boekingskosten en toeristenbelasting van 1,00 pppn. ToesL. 1-pk en kinderkorting, zie website. Bij oranje reisadvies gratis an nuleren tot 35 dgn voor aankomst binnen die tijd omboeken zonder wijz-kosten. Afstand is vanaf Utrecht. Grijp nu nog je kans en boek op pzc.nl/vt2120 of bel Videotrips op 06-24937937 (ma t/m vr van 9-17 uur)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21