Helft van bedrijven moet steun vaste lasten terugbetalen vergelijk energieprijzen en bespaar 1 HÉ m K ECONOMIE 17 maar weinig Nederlandse bedrijven komen buteur regelen voor Nederlandse ondernemingen. ,,Je hoeft het wiel niet opnieuw uit te vinden, we ken nen de weg en het is makkelijker via een platform te verkopen. De bedrij ven die met ons werken, behaalden in 2020 een gemiddelde omzetgroei van 21 procent.'' Niet alleen de Chinese markt kan volgens Peters worden bereikt via Alibaba. ,,Sinds kort kun je je pro ducten ook verkopen in Spanje. Via AliExpress. Dat is een proefproject. Nederlandse ondernemingen als Easytoys (van de seksspeeltjes, red.) en B&S Retail hebben die markt al ontdekt. Dit systeem willen we ook in Frankrijk en Italië optuigen.'' Brancheorganisatie MKB-Neder- land merkt dat de gespannen relatie gevolgen heeft voor het zakendoen. ,,Bedrijven zijn terughoudend. De Chinese overheid hanteert strenge regels voor ondernemingen uit de EU. Haar grip op de Chinese econo mie was altijd al groot, maar gezien de maatregelen richting techbedrij- ven als Alibaba en recent ook taxibe drijf Didi wordt de controle nog gro ter. Dat soort acties wakkert het en thousiasme onder mkb'ers niet be paald aan'', zegt Marhijn Visser van MKB-Nederland. In de Chinese goederenimport fluctueert het Nederlandse aandeel tussen 0,4 en 0,8 procent. China im porteert hightechmachines en voe dingsmiddelen. Van alle door China ingevoerde voedingsmiddelen, waar ook voeding voor baby's en jonge kinderen onder valt, kwam bijna een kwart uit Nederland. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. Het gaat om de TVL- regeling voor mkb-bedrij- ven. Een bedrijf dat min stens 30 procent omzetver lies maakte kon een beroep doen op de regeling om (een deel van) de lasten, bijvoor beeld huur van een bedrijfs pand, vergoed te krijgen. De eerste regeling gold van mei tot september 2020. Zo'n 40.000 mkb-bedrijven vroegen de steun aan. In to taal keerde de overheid 549 miljoen euro aan tegemoet komingen uit. Voor veel be drijven was de regeling van levensbelang. Inmiddels is 80 procent van de bedrijven die TVL aanvroegen gecontroleerd. En nu blijkt dat een op de twee bedrijven minder om zetverlies heeft gemaakt dan van tevoren werd geschat. In de horeca betreft dat voor namelijk hotels en restau rants. Aan de andere kant heeft 12 procent van de bedrijven het omzetverlies juist te laag ingeschat. Zij krijgen alsnog een hogere uitkering dan aangevraagd. Het gaat dan om ict-bedrijven en overige zakelijke dienstverlening zo als uitzend- en reisbureaus. Dat bedrijven moeten te rugbetalen of juist meer krijgen, is niet vreemd. De steunmaatregelen werden vorig jaar in grote haast op getuigd, om te voorkomen dat bedrijven om zouden vallen door de coronapande- mie. Zeker in het begin van de crisis was het voor bedrij ven moeilijk in te schatten hoe groot de impact op hun activiteit zou zijn. Restaurants schakelden massaal over op afhaalmaal tijden en konden zo een deel van de omzet behouden. Winkeliers begonnen een webshop om klanten te kun nen blijven bedienen. Daar door viel het omzetverlies achteraf nog mee voor een deel van de bedrijven. Eerder werd al duidelijk dat de overheid ook bij de NOW-steun te ruimhartig is geweest. De NOW vergoedt een deel van de loonkosten voor bedrijven die minstens 30 procent omzetverlies hebben geleden. Dankzij die steun hielden bedrijven de mensen in vaste dienst. Het ministerie van Financiën be rekende dat waarschijnlijk ruim 4 miljard van de ruim 18 miljard aan NOW-steun moet worden terugbetaald door bedrijven. Van die rege ling maakten 140.000 be drijven gebruik. welkom bij iindepender zaterdag 10 juli 2021 trekt nog niet A Koning Willem-Alexander in gezel schap van Jack Ma tijdens het staats bezoek in 2015. Foto boven: Jack Pe ters, helemaal boven het hoofdkwar tier van Alibaba in Sjanghai. FOTO ANP, ALIBABA, EPA Van de bedrijven die tij dens de coronacrisis een beroep deden op de tege moetkoming vaste lasten (TVL) moet de helft die steun geheel of deels te rugbetalen. Vooral in de horeca en de dienstverle ning - zoals kappers en schoonheidssalons - kre gen bedrijven te veel uitge keerd. Peet Vogels Den Haag Na het controleren van 80 procent van de bedrij ven die TVL-steun hebben aangevraagd, is gebleken dat de helft van hen een deel van de uitkering moe ten terugstorten. We lijken soms best veel op elkaar. Toch zijn we allemaal net een tikje anders. Ook elke energieleverancier is anders. Wij vinden er een die haarfijn bij jouw doucheverslaving past. Ga naar independer.nl en bespaar gemiddeld 258 euro per jaar!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17