Bestrijd armoede )ii de ouders IRENE VAN DEN BERG 16 ECONOMIE 1^ Chinese webgigant ziet nog De verhoudingen tussen het Westen en China staan op scherp. Alibaba zoekt Nederlandse bedrijven die hun waar naar China willen exporteren. ,,We bemoeien ons niet met politiek, we willen zakendoen.'' Succesvolle pionier Het leek zo'n sympathiek proefballonnetje dat de PvdA en de ChristenUnie deze week samen oplieten: het kabinet moet bij wet verplicht worden om de komende jaren de armoede on der kinderen te halveren. Dat schrijven de twee partijen in een wetsvoorstel, waarvan ze denken dat een meerderheid van de Tweede Kamer zich erbij aansluit. Dat zal best, alleen zijn arme kinde ren er meer mee geholpen als poli tici het lef zouden hebben om de armoede onder hun ouders met hand en tand te bestrijden. De weerstand tegen kinderar- moede staat los van politieke kleur: want wie wil nu dat er kinderen in Nederland met honger naar bed gaan of geen verjaardagsfeestje kunnen vieren? Bovendien hoeft de schuldvraag niet te worden gesteld: een kind kan er sowieso niets aan doen dat het arm is. Je boos maken over kinderarmoede doet het dan ook goed voor de bühne. Tegelijker tijd wordt het probleem niet opge lost: al decennialang leeft ongeveer een op de tien Nederlandse kinde ren in armoede. „Voorgaande kabinetten hebben veel gedaan en veel geprobeerd, maar er is echt een afdwingbare nieuwe norm nodig'', zei PvdA- Tweede Kamerlid Gijs van Dijk, een van de opstellers van het wetsvoor stel. Dat wekt de indruk dat politici geld noch moeite sparen om het le ven van arme kinderen te verbete ren, maar dat het bestrijden van kinderarmoede nu eenmaal hogere wiskunde is. De overheid heeft het echter zelf ingewikkeld gemaakt door alleen kinderen te willen hel pen, zonder dat hun ouders daar van profiteren. En dus zijn er potjes voor verjaar dagscadeautjes en de contributie van sportclubs. In Rotterdam kun nen meisjes voortaan maandver band, tampons en inlegkruisjes aanschaffen met geld van de ge meente. Maar ondertussen is de grootste partij van Nederland tegen verhoging van de bijstand, waar door er structureel meer geld zou overblijven voor arme kinderen. De bittere realiteit is dat de vrees om volwassenen met een uitkering en/of schulden onterecht te be voordelen groter is dan de zorg voor de kinderen die onder armoede lij den. Waarom kiezen we ervoor om al leen armoede onder kinderen te verbieden? vraag ik me af. Alsof je de situatie van ouders en hun kroost los kunt koppelen. Kinderen lijden niet alleen onder een gebrek aan geld en spullen maar ook, en misschien wel vooral, door de stress van hun ouders. Als een kind na een gesubsidieerd kinderfeestje in zijn bedje ligt en zijn ouders hoort ruziën over onbetaalde rekeningen, dan is dat nog steeds armoede. Ik vraag me ook af wat het over ons zegt dat we alleen maar com- Al decennialang leeft ongeveer 1 op de 10 Nederlandse kinderen in armoede passie kunnen opbrengen voor kin deren die arm zijn. Stopt die empa thie zodra iemand zijn 18de verjaar dag viert? ChristenUnie-Kamerlid Don Ceder zei deze week: ,,Ar- moede mogen we nooit normaal gaan vinden. In ons land zijn nog steeds kinderen die zonder avond eten naar bed moeten, geen warm water thuis hebben of geen goede schoolspullen hebben.'' Dat wil ik graag aanvullen. In ons land zijn nog steeds volwassenen die met een knorrende maag in bed liggen, geen warm water thuis hebben of een computer om op te werken. Is dat zoveel minder erg? Arcelor Mittal Prosus Justeat Takeaway Het verhaal wil dat koning Wil- lem-Alexander zes jaar geleden een onderhoud had met Alibaba- oprichter Jack Ma en hem over tuigde voor Nederland te kiezen. De Chinese webreus (in ons land bekend van webshop AliExpress) opende vijf jaar geleden een kan toor in Amsterdam. Het probeert Nederlandse ondernemers over de streep te trekken door via de ver koopplatforms van Alibaba (marktplaatsen Tmall en Tmall Global) producten te exporteren. Nederlanders staan niet te pope len om zaken te doen met de volksrepubliek (1,4 miljard inwo ners). Slechts een paar honderd hebben de blik naar het oosten ver legd. Een gemiste kans als we Jack Peters van Alibaba in Noord-Eu ropa mogen geloven. Hij staat te trappelen om vooral het midden- en kleinbedrijf zover te krijgen om die gigantische afzetmarkt te ver overen. Peters ontvangt zijn gasten in stijl. Zijn kantoor is gevestigd in een 17de-eeuws pand aan de He rengracht. Deze week ging het voor het eerst sinds de corona-uit braak in maart 2020 weer open. ,,Fijn om hier weer te zijn, China zelf zit er voorlopig niet in. Dan moet je als buitenlander twee we- Wij zijn er om Nederlandse bedrijven te helpen zaken te doen in China ken in quarantaine en kun je de deur niet uit. Dat heeft geen zin.'' Hoeveel Nederlandse bedrijven precies via Alibaba producten aan de Chinese man/vrouw brengen, wil Peters niet zeggen ('honder den'). Uit onderzoek onder mid den- en kleinbedrijf blijkt dat er weinig animo is om te investeren in China. Gezien de economische sancties die zowel door de EU als China worden opgelegd, alsook de politieke gevoeligheden (de onder drukking van de Oeigoeren), wordt de situatie er niet beter op. Peters kent uiteraard de gevoe ligheden, maar praat er liever niet over. ,,Wij krijgen vanuit het be drijfsleven tot nu toe geen vragen over de politieke situatie. Daar zijn In ons land kent bijna nie mand het merk Crème de la Cream. Dat ligt in China an ders. Het Zaanse bedrijf ver koopt onder meer melkpoe der en havermoutproducten. ,,Acht jaar geleden zijn we be gonnen in China. Sinds onze aanwezigheid op de verkoop platforms van Alibaba gaat het snel. 20 procent van onze omzet halen we nu uit China en die groei zet door'', vertelt mede-eigenaar Jean-Pierre Bienfait. Hij zegt dat de groei mogelijkheden enorm zijn. ,,Ze houden echt van Neder landse waar, daar kunnen mkb'ers van profiteren. En Alibaba Nederland is wat ons betreft echt een meerwaarde om daar de weg te vinden.'' wij ook niet voor. Wij zijn er om Nederlandse bedrijven te helpen zaken te doen in China. Uit ons on derzoek blijkt dat slechts 7 procent van het Nederlandse MKB naar China exporteert. Hiermee laten ze de kans liggen om te groeien, want Chinezen zijn dol op Nederlandse producten. Vooral op het gebied van eten, drinken en gezondheid is de vraag groot.'' Terwijl Alibaba zelf ook wordt geraakt door de toenemende con troledrift van het regime in Peking, (het bedrijf kreeg in april een mil jardenboete voor monopolieprak tijken en legde Jack Ma het zwijgen op) blijft Jack Peters optimistisch. ,,De meeste vragen die we krijgen, gaan over kosten van transport en de lokale regelgeving. Bedrijven die niks met China te maken willen hebben, melden zich niet bij ons.'' Hij is van mening dat het een misvatting is dat exporteren naar China alleen aantrekkelijk is voor grote bedrijven. ,,Dankzij de digita lisering zijn de mogelijkheden ge groeid voor het mkb. Chinese con sumenten hebben meer te beste den en zijn op zoek naar Europese producten. Die staan symbool voor kwaliteit en betrouwbaarheid. Door de opkomst van e-commerce is het makkelijker geworden om Nederlandse spullen online te ver kopen. Alibaba heeft in China bijna 1 miljard gebruikers, dat willen we laten groeien tot 2 miljard wereld wijd in 2036.'' Alibaba kan een Chinese distri- ^0 @ivandenberg Irene van den Berg is journalist en columnist, gespecialiseerd in financiële psychologie. Zij probeert ons economische gedrag te verklaren. O zaterdag 10 juli 2021 GO De staalreus profiteert van de hogere staalprijzen. De bank gaat geen cryptomun- ten aanbieden. De techinves- teerder maakte het verlies van donderdag een beetje goed. -1% De koers van de maaltijdbezorg dienst ligt een stuk lager dan begin dit jaar. o E o Alibaba Sanne Schelfaut Amsterdam - Jack Peters, Alibaba

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16