NIEUWS 15 'Overleg over wapenstilstand' RUIMTEVAART MILJARDAIRS Hij vertelt het vaak en hij vertelt het graag: ,,Mijn moeder heeft me geleerd om nooit op te geven en naar de sterren te reiken." Dat klinkt wat krom in de Neder landse vertaling, maar de kleine Richard Branson nam het heel erg letterlijk. De schatrijke Brit (70) vliegt morgen in zijn eigen raket naar de sterren. Of in elk geval in de richting. Hiermee is hij de twee andere 'space-miljardairs' voorbijge streefd, hoewel ze alle drie blijven volhouden dat het écht geen wed strijd is. Branson, Jeff Bezos en Elon Musk zijn elk al jaren bezig met hun eigen ruimtevaartproject. Op het eerste gezicht lijkt het een speeltje voor extreem rijke men sen. Branson, topman van de Vir gin Group, is met een geschat ver mogen van 6,6 miljard euro nog de armste van het stel. Tesla-eigenaar Musk staat met 197 miljard een stapje hoger, maar ook hij moet het afleggen tegen Jeff Bezos, de oprichter van Amazon. Hij is met 239 miljard euro de rijkste man ter wereld. Ze willen allen dus dolgraag naar boven, maar niet op dezelfde manier. Branson vertrekt morgen in zijn VSS Unity, een raket die op 15 kilometer hoogte wordt gelan ceerd vanaf de buik van een vlieg tuig (de WhiteKnight2). Dan gaat hij met drie keer de snelheid van het geluid naar een hoogte van 80 kilometer, waar de passagiers vervolgens 6 minuten lang ge wichtloos zijn. En dan gaat het weer naar beneden. De hele reis duurt zo'n 2,5 uur. Kniesoren, ruimtevaarders en Musk en Bezos zeggen dat 80 kilometer eigenlijk niet echt de ruimte is. De grens tussen de aarde en de ruimte, de zogenaamde Karman-lijn, ligt op 100 kilometer. Gewichtloos Dat is wellicht ook de reden waarom Jeff Bezos en zijn raket New Shepard (vernoemd naar Alan Shepard, de eerste Ameri kaan in de ruimte) tot zo'n 105 ki lometer gaan stijgen. Bezos droomt naar eigen zeggen al sinds zijn vijfde van reizen in de ruimte. Op 20 juli, de datum van de eerste maanlanding (in 1969), waagt hij Uiteindelijk heeft Richard Branson gewonnen, al wil hij dat zelf zo niet noemen. Hij gaat morgen als eerste van de drie 'space- miljardairs' de ruimte in. Is dit een hobby van stinkend rijke mannen, of speelt er meer? zich met drie anderen aan een vlucht die alles bij elkaar 10 minu ten duurt: 3 minuten omhoog, 3 minuten gewichtloos rondzwe ven in de cabine, en dan weer om laag. Zijn broer Mark is bij hem, net als Mary Wallace Funk (82), een vrouw die in de jaren 60 werd opgeleid als astronaut, maar nooit mee mocht omdat ze een vrouw is. De vierde passagier is nog een on bekende. Hij/zij heeft voor 28 mil joen dollar een ticket gekocht op een speciale veiling. Elon Musk heeft andere plan nen. Hij is met zijn SpaceX-project al langer bezig in de ruimte. Zijn raketten vervoerden astronauten naar het Internationaal Ruimte station ISS, maar er gingen nog nooit burgers mee. Eind van dit jaar vliegt zijn raket vier dagen lang in een baan om de aarde. Het is niet zeker of Musk zelf ook mee gaat. Wel aan boord is zakenman Jared Isaacman, die alle vier de passagiersstoelen heeft opgekocht. Twee daarvan gaat hij veilen ten bate van een kinderziekenhuis. Het gaat natuurlijk over jon gensdromen, geld, ego's, maar er zit ook een serieuze kant aan alle ruimteplannen. Van Jeff Bezos weten we dat hij erg geïnteres seerd is in de ruimte tussen de aarde en de maan. Wat hem be- treft, verplaatsen we in de toe komst onze zware industrie naar dat gebied, ver weg van onze pla neet. Zo kunnen we de aarde reor ganiseren en geschikt maken voor lichte industrie en bewoning. En Elon Musk wil eigenlijk naar Mars. In zijn dromen ziet hij over 25 jaar een bewoonde kolonie op de rode planeet, omdat hij denkt dat de menselijke soort anders niet kan overleven. Als het meezit, wil hij over drie jaar de eerste bemande vlucht naar Mars sturen. Opgetogen Ruimtevaartdeskundigen zijn sceptisch, maar tegelijkertijd ook opgetogen. Zij zien dat er een nieuw tijdperk is aangebroken: dat van de commerciële ruimtevaart. En dat opent een wereld aan (fi nanciële) mogelijkheden. Richard Branson wil al snel meerdere ke ren per jaar (rijke) toeristen een 'volledige cabine-ervaring' aanbie den, met uitzicht op 'de ronding van de aarde'. Er zouden al ruim zeshonderd kaartjes verkocht zijn, naar verluidt aan onder anderen Angelina Jolie, Tom Hanks, Justin Bieber en Leonardo DiCaprio. En het is nu nog ver weg, maar waarom zouden we in onze jacht op grondstoffen geen asteroïden gaan ontginnen, of de maan? De taliban zijn met de Afghaanse regering in overleg over een staakt-het-vuren. De groepering zegt inmiddels 85 procent van Afghanistan in handen te heb ben. Gisteren werd ook bekend dat de taliban een belangrijke grensoversteekplaats tussen Af ghanistan en Iran hebben ver overd. Volgens het Russische mi nisterie van Buitenlandse Zaken controleren de moslimstrijders al ruim 60 procent van de grens met Tadzjikistan. De taliban zijn bezig met een grote opmars door Afghanistan. Twee decennia lang werd de Afghaanse regering door interna tionale legermachten geholpen in de strijd tegen de moslimgroe pering, maar die trekken zich nu terug. Vorige week droeg de VS zijn belangrijkste basis over aan de Afghaanse regering. Viering 25 jaar Pride uitgesteld Skydivevliegtuig neergestort Leden Bandidos veroordeeld Bevolking EU is gekrompen zaterdag 10 juli 2021 GO Mark van Assen Rotterdam £3* <2 De ploeg die morgen met Richard Branson (derde van rechts) meevliegt. De VSS Unity wordt op 15 kilometer hoogte gelanceerd vanaf de buik van de WhiteKnight2 (foto linksonder). fotos epa, reuters In nieuwe ruimterace botsen geld, ego's en jeugddromen Jeff Bezos onthulde in 2019 zijn ruimtedroom. foto reuters, afp KABOEL Regeringstroepen verliezen terrein aan de taliban. reuters AMSTERDAM De grote feestelijke viering van het 25- jarig jubileum van Pride Amsterdam wordt vanwege co rona een jaar uitge steld. De meeste straat- en pleinfees ten die plaatsvinden kunnen niet doorgaan door alle beperkingen en risico's, zoals de opmars van de delta variant, geeft de orga nisatie aan. Eerder werd al bekend dat de botenparade niet doorgaat. ÖREBRÖ Bij een vliegtuigcrash in het Zweedse Öre- brö zijn alle negen inzittenden om het leven gekomen. Het gaat om een piloot en acht parachutisten. Het toestel werd ge bruikt voor skydiven. MAASTRICHT De rechtbank in Maastricht heeft twaalf oud-leden van de Bandidos, veroor deeld voor hun lid maatschap van deze criminele organisatie. Volgens de rechter had de motorclub als oogmerk het bedrei gen van anderen en het plegen van ge weld tegen concur rent Hells Angels. En kele Bandidos moeten als schadevergoeding vele tonnen terugbe talen aan de staat. LUXEMBURG Voor het eerst sinds het begin van deze eeuw is de bevolking in de Europese Unie in 2020 afgenomen. De bevolking kromp van 447,3 miljoen naar 447,0 miljoen. Volgens het Europees Bureau voor de Statistiek is de breuk in de jaar lijkse bevolkingsgroei mede te wijten aan de coronapandemie. De Europese bevolking blijft overigens verou deren, aldus de reken meesters.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15