Claim om vergoeding van borstimplantaten Vele plagen teisteren 10-jarig Zuid-Soedan NIEUWS 13 Etnische confrontaties, honger en corona De organisatie voert rechtszaken voor de verbetering van de positie van vrouwen. Ze roept vrouwen die de implantaten hebben of hebben gehad op zich te melden voor een collectieve gang naar de rechter. Allergan is de producent van zo genoemde getextureerde borstim plantaten, genaamd Biocell. Deze zijn sinds 2018 niet meer te koop in Europa, omdat ze een zeldzame vorm van lymfeklierkanker zouden kunnen veroorzaken. Volgens Bu reau Clara Wichmann hebben in Nederland meer dan 60.000 vrou wen tot en met 2018 de implantaten gekregen. Van 52 Nederlandse vrouwen met borstimplantaten is bekend dat ze de zeldzame vorm van lymfeklierkanker ontwikkel den, 70 procent van hen had de im plantaten van Allergan. ,,De gevolgen zijn verschrikkelijk voor vrouwen die hierdoor lymfe klierkanker kregen", zegt Marga van Amersfoort, voorzitter van Stichting SVS, die onder meer klachten verzamelt van vrouwen met siliconenimplantaten. De stichting steunt de oproep van Bu reau Clara Wichmann. Er komen volgens de organisaties hoge kosten kijken bij het verwij deren van implantaten en borstre- constructies. Vrouwen draaien daar nu grotendeels zelf voor op. Ze wil len dat Allergan betaalt voor deze kosten, maar de organisaties eisen ook 'financiële compensatie voor de pijn, het leed en de angst die hieruit voortkomen'. Weinig Zuid-Soedanezen zijn be kender dan emeritus-bisschop Pa- ride Taban (85). Drie jaar geleden was hij in Nederland en wilde hij vooral hoop uitstralen. Taban ont ving toen de prestigieuze Roos evelt Four Freedoms Award. Ko ning Willem-Alexander, koningin Maxima en prinses Beatrix waren daarbij aanwezig, wat iets zegt over de status van de innemende Afrikaanse geestelijke. In zijn altijd vrolijke manier van doen had hij een net iets oudere broer kunnen zijn van de beroemde Zuid-Afri kaanse bisschop Desmond Tutu. Terwijl Zuid-Soedan vandaag zijn tiende verjaardag viert in wei nig feestelijke omstandigheden (politieke spanningen, honger en corona) blijft de bisschop glimla chen. Gesteund door de Neder landse vredesorganisatie PAX be nadrukt hij graag lichtpuntjes in een toch somber verhaal. Er zijn regio's in het land waar het wel goed gaat, er zijn veel mensen die wel van goede wil zijn en de rol in de politiek van vrouwen groeit. Ja, er blijven veel 'uitdagingen' ('heel, heel veel uitdagingen') maar de si tuatie is in ieder geval beter dan een jaar of vijf geleden toen een burgeroorlog het land aan de rand van de afgrond bracht, zegt hij aan de telefoon. Geen slaven De onafhankelijkheid van Zuid- Soedan is gerealiseerd en dat gaat boven alles, aldus Taban. ,,Het is beter om zelfstandig te zijn dan dat je slaaf bent. En vrijheid is soms belangrijker dan eten. De wereld weet nu dat wij als land en volk be- staan en de wereld kan ons te hulp komen. We zijn geen slaven meer.'' De balans na tien jaar onaf hankelijkheid is niettemin zorg wekkend: veel van de meer dan zestig verschillende etnische groe pen die het land bewonen, voelen zich onveilig. Miljoenen vluchte lingen zitten in buurlanden en ke ren nog steeds niet terug. Daarbij kwamen overstromingen, dreigt een hongersnood en zit het land met corona. En volgend jaar zijn er in principe presidentsverkiezin gen die ook al hun schaduw voor uit werpen. Dialoog Wat Taban pijn moet doen, is de internationale gemeenschap die langzaamaan het vertrouwen in Zuid-Soedan verliest. Terwijl PAX en andere organisaties blijven ijveren voor een dialoog, lijken de buurlanden die het moeizaam ver kregen vredesakkoord van 2018 ondersteunen hun aandacht te verleggen naar hun eigen proble men. Zuid-Soedan wordt gerund door opstandelingen en clans die tegen het islamitische noorden hebben gevochten voor onafhan kelijkheid, maar die niet weten hoe ze een land moeten runnen. Beter opgeleide mensen zouden het moeten overnemen. Taban hoopt in dat verband op vrouwen. ,,Een haan eet alles op wat voor zijn snavel komt. Een hen zorgt eerst voor de kuikens", zegt Taban. Vrouwen geven misschien meer om dialoog en opbouw dan man nen, wil hij ermee zeggen. ,,De vrouwen die ik ken denken ook niet aan zichzelf, ze denken aan hun familie aan hun kinderen. In Zuid-Soedan krijgen ze geen er kenning voor hun belangrijke rol. De rol van vrouwen wordt zeker belangrijker voor onze toekomst." Taban heeft ook op hoge leeftijd nog een bijzondere rol in zijn land. Hij is een icoon van de onafhanke lijkheid. Vaak wordt hij erbij ge roepen als de spanningen in een bepaalde regio oplopen, maar daarover wil hij niet uitweiden. De president luistert minder naar hem dan vroeger, wil hij er wel over kwijt. „Economisch gaat het slecht. De voedselprijzen zijn erg hoog op dit moment en het arbeidsloon erg laag", zegt de man die in 2013 een belangrijke prijs kreeg van de Ver enigde Naties voor zijn verzoe nende werk. ,,Daar is corona nog eens bij gekomen. Vorig jaar waren er ook veel overstromingen. De oogsten zijn weggespoeld. De arme mensen lijden daaronder. Het is een groot probleem, Zuid- Soedan heeft veel hulp nodig." Zuid-Soedan verwierf onafhan kelijkheid na de langste burgeroor log in de Afrikaanse geschiedenis: van 1956 tot 1972 en daarna weer van 1983 tot aan de onafhankelijk heid in 2011. De hoop op langdu rige vrede bleek van korte duur. Salva Kiir Mayardit van de Dinka- stam werd president. Hij ontsloeg vicepresident Riek Machar van de rivaliserende Nuer-stam omdat die een complot tegen hem zou beramen. Zo begonnen eindeloze en wrede gevechten tussen de grootste bevolkingsstammen. zaterdag 10 juli 2021 Vrouwenrechtenorganisatie Bu reau Clara Wichmann wil dat Al- lergan, een producent van borst- implantaten, gaat betalen voor de schade die vrouwen hebben geleden door onveilige implan taten. ANP Amsterdam reddot winner 2020 Bekroond met meerdere erkende fiets- en design awards QWIC e-bikes al 15 jaar innovatie, design kwaliteit uit Nederland Vluchtelingen uit Zuid-Soedan in een kamp bij Khartoem in het buurland Soedan. foto afp Zuid-Soedan bestaat vandaag tien jaar. Het jongste lid van de Verenigde Naties staat er ech ter beroerd voor, ondanks de hoge verwachtingen bij de ge boorte van het Afrikaanse land. Bob van Huët Rotterdam/Djoeba Bisschop Paride Taban en koningin Maxima bij de prijsuit reiking 2018. FOTO ANP □LUIC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13