Monumentale boerenschuur bij Kloetinge afgebrand Dorpsraad Waarde: wacht niet langer met uitbreiding 6 Geen arbeidsmigranten Michiel Bouwman 's-Heerenhoek De eerste zes huizen gaan naar ver wachting dit najaar al in verkoop, verwacht Martijn van Sabben van bouwbedrijf Fraanje. Die komen in een rij op de hoek van de Cingeldijk en de Prins Hendrikstraat waar de Oude Smidse stond. Maar ook de rest van het terrein is serieus in beeld om er te bouwen. ,,Er is grote vraag op het ogenblik", zegt Van Sabben. ,,Dus is het heel logisch dat we gaan nadenken over de verdere invulling van dat terrein met een ander type woningbouw." Weerstand Het plan om er huizen te bouwen is niet helemaal nieuw. Grondeige naar Cingelveste (een samenwer king tussen Fraanje en Sagro) wilde dat eerder al, maar dat bleek een jaar of vijf geleden nog niet haalbaar. Daardoor kwam huisvesting voor arbeidsmigranten in beeld. Na veel protest van omwonenden werd dat tot twee keer toe afgeschoten: de eerste keer in 2016, de tweede keer donderdagavond. Toen bleek dat Prior Group de stekker uit het plan trok om er 48 arbeidsmigranten on der te brengen. Enerzijds vanwege de weerstand, legt Prior-directeur Bram van Stel uit. ,,Die neem je niet zo makkelijk weg." Maar ook het permanente toezicht dat er zou komen, zou or ganisatorisch en financieel een grote belasting vormen. Van Stel: ,,Het zou niet zo zijn dat er een locatie zou komen en dat we er niet naar hoefden om te kij ken." Niet beconcurreren Toch zal het nog wel even duren voordat er meer dan de zes ge noemde woningen op het terrein verrijzen. Eerst moet immers nieuwbouwwijk De Blikken, aan de andere kant van het dorp, vol zijn. De eerste fase (elf huizen) is zo goed als verkocht, de verkoop van de andere elf woningen moet nog beginnen. Óf Cingelveste moet huizen bouwen uit een ander seg ment, zodat de plannen elkaar niet beconcurreren. Regels en cijfers Maar dan nog zijn er provinciale re gels die opspelen, legt wethouder Kees Weststrate uit. ,,Op basis van prognoses zijn aantallen te bouwen woningen toegekend. Die hebben wij verdeeld over de bestaande be stemmingsplannen. Dat biedt geen ruimte om nog meer woningen toe te voegen op dit moment." Als er nieuwe prognoses zijn, worden die aantallen aangepast. Wanneer dat is, is nog niet duidelijk. Overigens is bebouwing op de locatie van de Oude Smidse al opgenomen in een ouder bestemmingsplan en daar door al meegerekend. Amac was een bekende produ cent van landbouwmachines, met name voor de aardappel- en uien- teelt. Na het faillissement in 2005 duurde het nog jaren voor de oude fabriekshallen gesloopt werden. Toen dat gebeurd was, werd het omgevormd tot park. Kort na vier uur moet het vuur ontdekt zijn. Bij aankomst van de eerste brandweerwagens tegen kwart over vier stond de schuur al volledig in brand en werd opge schaald naar 'zeer grote brand'. Van alle kanten rukte de brandweer met materieel aan, maar de houten, gepotdekselde schuur was niet meer te redden. In de wijde omtrek was een vuurzee te zien, met een grote rookwolk er boven die door de stille wind hoog optrok richting het noorden. Paarden naar buiten In de schuur stonden paarden. Die zijn op tijd naar buiten gebracht. De Veiligheidsregio meldde even na vijf uur dat de brandweer kon voorkomen dat de brand uit breidde naar achtergelegen schu ren. Ook de felheid van de brand nam omstreeks die tijd sterk af. De afgebrande schuur stamt uit 1890 en is een rijksmonument, er naast staat een even oud monu mentaal woonhuis dat nog niet zo lang geleden volledig is opgeknapt. De brandweer heeft dit veiligge steld. De Kapelseweg, een voor fietsers belangrijke verbindings weg tussen Kapelle en Kloetinge, was in elk geval tijdens de blus werkzaamheden afgesloten voor alle verkeer. 's Middags rond 13.00 uur kwam de brandweer nog korte tijd terug om wat nabluswerk- zaamheden te verrichten. Dat was toen de brandweerlieden 's och tends waren vertrokken overigens al aangekondigd. Volgens de dienst Monumen- tentoezicht breken er per drie we ken gemiddeld twee branden uit in Rijksmonumenten. Na zo'n brand wordt altijd bekeken of het pand nog (deels) te herstellen is. Dat is vaak het geval. Maar het komt ook regelmatig voor dat een brand zoveel schade heeft aange richt dat een monument als verlo ren moet worden beschouwd. In die gevallen wordt het monument uitgeschreven uit het monumen- tenregister. De eigenaar van de afgebrande schuur wilde gistermiddag niet reageren op het voorval. Aanleiding is de nieuwe vertra ging die de ontwikkeling van An- nahof (het voormalige terrein van Traas Metaalbewerking) oploopt. Onlangs is duidelijk geworden dat daar een nieuw bestemmingsplan voor moet worden gemaakt. Die procedure duurt al snel een jaar. ,,Heel spijtig", vindt wethouder Maarten Both, maar volgens hem is er geen andere optie om de nieuwe plannen (zes levensloop- bestendige huizen en twee gescha kelde woningen) van de project ontwikkelaar mogelijk te maken. Geen vijfjarenplan Door de nieuwe opzet gaat volgens Both de kwaliteit van het hofje er op vooruit. Ander voordeel is dat de nieuwbouw in de toekomst kan worden doorgetrokken naar het aangrenzende terrein waar nu nog garages staan. De oproep om ook alvast te beginnen met uitbreiding van Dorpszicht, neemt hij ter harte. ,,Dat moet geen vijfjaren plan worden." Maar Both wil wel vasthouden aan de volgorde: eerst inbreiding, dan uitbreiding. ,,De voorbereidingen voor Dorpszicht kunnen beginnen, maar we moeten wel reëel zijn: Annahof zal eerst gebouwd en op geleverd gaan worden voordat de kavels kunnen worden uitgegeven in Dorpszicht." Topprioriteit Both onderstreept dat deze volg orde landelijk en provinciaal wordt gedicteerd. ,,We kunnen nu wel heel stoer zeggen: we gaan eerst kavels in Dorpszicht uitgeven, maar dan voorzie ik wel dat andere overheden daar iets van gaan vin den. Zeker omdat we al goed bezig zijn met Annahof. Daarom heeft dat nu echt onze topprioriteit." zaterdag 10 juli 2021 Woningen op terrein van Amac Die 48 arbeidsmigranten komen er niet te wonen, maar het oude Amac-terrein in 's-Heerenhoek is wél (weer) in beeld om er wo ningen te gaan bouwen. Een felle brand heeft gisteroch tend vroeg een monumentale boerenschuur aan de Kapelse- weg tussen Kloetinge en Ka- pelle in de as gelegd. Rob Paardekam en Harmen van der Werf Kloetinge De monu mentale boe renschuur aan de Kapelse- weg tussen Kloetinge en Kapelle is ver loren. Kijk op de site bij /video s Felle brand verwoest schuur in Kloetinge Wacht niet tot inbreidingspro- ject Annahof eindelijk van de grond komt, maar begin nu al vast met uitbreidingswijk Dorps- zicht II. Die oproep doet de dorpsraad van Waarde in een deze week gepubliceerde open brief aan de Reimerswaalse poli tiek. Joeri Wisse Waarde Kees Goud van de dorpsraad Waarde voor de inbreidingslocatie Annahof. In het midden van de foto de drie geschakelde woningen die al gebouwd zijn. archieffoto johan van der heijden De schuur bij Kloetinge is volledig in de as gelegd. foto s harmen van der werf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 131