826 kilometer, in zeven dagen. Egbert Jan Riethof fietste van Madrid naar Lissabon, langs berg en dal, over asfalt, zand en grind. Op een speed pedelec, dat dan weer wel. Er is veel tijd om de zorgelijke gedachten weg te laten waaien en terug te brengen tot interessante ingevingen als 'leuke vogel' of 'jeuk aan m'n achterste'. Nee, een complex gedachteleven heb ik niet op deze vierde reisdag. Een altijd stralend lachende reisgenoot roept iets onverstaanbaars, ik knik stra lend terug. Zo fietsen we, overweldigd door zon en warmte, wind om het hoofd, urenlang door golvend, verlaten landschap, een soort woestijn, met in de verte bergen die maar niet dichterbij lijken te komen. Dit is Extremadura, een vrij onbekende autonome Spaanse regio. Ooit gold dit gebied als achterlijk. Spanjaarden van elders maken nog steeds onbeta melijke grappen over de bewoners, net als Neder landers en Belgen over elkaar. Overmoedige grappen, die we tegenwoordig zelfs aan de borrel tafel niet meer durven maken. 'Weinig inteelt- hoofden hier,' roept een jolige reisgenoot bij het inhalen. Zijn enorme snelheid laat de woorden vervliegen in de heteluchtstromen, ze zijn nooit gezegd. Maar het klopt, hier zijn alleen wat kurk eiken waarvan de schors tot vaste hoogtes van de stam is weggesneden, olijftomen, gebleekte gras pollen en verbaasde bruine koeien. Enorm is de snelheid, inderdaad, want het zijn geen gewone fietsen waarop het gezelschap van tien Nederlanders zich voortbeweegt door de Spaanse en - vanaf morgen - Portugese binnen landen. Het zijn speed pedelecs, ook wel speedbikes, die maximaal 45 kilometer per uur mogen. Kenteken, speciale helm en rijbewijs verplicht. Oei, ik ben het groepje kwijt, de gebogen ruggen van een paar landgenoten zijn nergens meer te bekennen in het ruime dal waar we nu kronkelend in dalen. En op de smartphone kan ik door de zon de route niet aflezen. Wel zie ik in de diepte een blauw blinkend watervlak, een stuwdam en rim pelingen van opstijgende hete lucht. Onderweg van Madrid naar Lissabon zijn we, in zeven dagen 826 kilometer. Daarin 12.548 hoogte meters - dat zijn alleen de stijgingen, want alles bijeen zullen we zo'n 700 meter dalen, van de Madrileense hoogvlakte naar de Portugese hoofd stad aan de oceaan. Fietsen doen we met stevige elektrische ondersteu ning, en om meteen maar weer een hardnekkig MEZZA 33

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 113