Verrek, Roze Maandag is best wel divers Het vet spoot van alle kanten uit de worst, over mijn eerder die dag nog zo kraakwitte hemd. Mijn gast stond erop in attracties te gaan. En dat deden we: in die botsautootjes, het reuzenrad (de hooggaatie op z'n Tilburgs), in de spin. Af en toe riep hij iets naar mij, niet duidelijk wat: de 90's househits stonden zo hard dat het praktisch onmogelijk was elkaar te verstaan. Af en toe werd zo'n hitje onderbroken door een meneer die Attenzione riep. Of ik er toen niet genoeg van had? Nou, nee. De avond was al gevallen: de stad was door al die kleurige lichtjes en dat lawaai veranderd in een soort openluchtdisco. Ik kende mijn eigen woonplaats niet meer. Alsof ik toch nog een beetje op vakantie was. We sloten de avond af op de Korte Heuvel, een straat met aan weerszijde kroegen. Nu, op deze avond, was die hele straat één kroeg met aan beide kanten barren. Goed, dat lauwe bier uit plastic glazen was niet echt lekker, maar verder: prima feestje. Waarom had ik dat niet eerder ontdekt? Daags na mijn bezoek ging ik googelen en kwam ik erachter dat de kermis al zo'n 450 jaar wordt gehouden. Cultureel erfgoed, zou je kunnen zeggen. En dat er speciale dagen waren: voor autisten, voor gehandicapten en ook voor lhbt-ers, de Roze Maandag. En ver rek, nu ik eraan terugdacht: het was best wel divers die dag op de kermis. Blijkbaar bindt dit onbekommerde platte vermaak verschillende generaties, kleuren en sociale klassen. Sinds die eerste keer kijk ik er de laatste twee weken van juli - of eigenlijk de hele maand juli - steevast naar uit. De mannetjes in hun scootmobielen die naar de opbouw van de attracties kijken, de roze invasie, de 'het-is-allemaal-wel-duur-hè-ge- sprekken' met buren - het hoort er allemaal bij. Ook de lucht: een mengeling van haring, oliebollen en zweet. En hoewel in Tilburg het geluid klinkt dat de kermis steeds meer een horecafeest is geworden en inmiddels ook hipsters rond het evenement festivalletjes organiseren, is het toch dat platte, zorgeloze vermaak dat de Tilburgse kermis zo aantrekkelijk maakt. Gewoon lol maken. Kortom: je moet het zelf een keer beleefd hebben. Net als kamperen waarschijnlijk. Misschien dat ik dat ook maar eens moet proberen. MEZZA 31 DE TILBURGSE KERMIS wordt elk jaar in de tweede helft van juli gehou den en duurt tien dagen. Het festijn trekt meer dan een miljoen bezoekers en is daarmee een van de best bezochte evenementen van ons land. Normaal zijn op de kermis zo'n 250 aftracties te vinden. Na lang wikken en wegen besloot de gemeente Til burg vorige maand dat de 2021-editie mag doorgaan, zij het met 'slechts' 140 aftracties. De grootste kermis van de Benelux wordt dit jaar gehou den van 16 tot en met 25 juli.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 111