'Daar heb ik dus niets mee, je aangevallen voelen' Ze lopen voortdurend in de soep: onze discussies over belangrijke zaken als vaccineren, gender, #MeToo, discriminatie, noem maar op. Filosoof en theatermaker ELKE WISS (35) hoopt met haar nieuwe boek En ze filosofeerden nog lang en gelukkig te bereiken dat we echt met elkaar in gesprek gaan. 'Gewoon achteroverleunen en vragen stellen, that's it.' 'Ik haal er veel gemoedsrust uit. Als piekeraar verlies ik me in allerlei kwesties: of ik wel een goede vriendin ben, of ik mijn moeder genoeg bel, of ik mijn deadlines wel haal. Of ik maak me druk over klussen die gedaan moeten worden in de tuin. Maar als ik daar, volgens de regels van de filosofie, gediscipli neerd en gestructureerd over ga nadenken blijkt het vaak alle maal mee te vallen. Daarnaast heb ik geleerd dat je nooit een absoluut antwoord krijgt. Mark Rutte zei vorig jaar: we moeten 100 procent van de beslissingen nemen met 50 procent van de kennis. Toen dacht ik: maar dat is altijd zo. Niemand heeft alle kennis tot zijn beschikking. Je denkt zover je kunt en dan maak je keuzes. Alleen lijkt het soms alsof we altijd maar op zoek zijn naar de absolute, in steen gehouwen waarheid en als we die schijnbaar hebben gevonden, komen we er het liefst ook niet meer op terug. Terwijl er zoveel mentale vrijheid schuilt in erkennen dat je meer niet weet dan wel. Of dat je ernaast zat.' 'En dat is dan ook een groot probleem. We hebben in deze maatschappij grote gesprekken te voeren met elkaar, over thema's die ertoe doen. En die gesprekken lopen continu in de soep. Mocht je een voorbeeld zoeken, zet dan een willekeurig debat in de Tweede Kamer aan. Als je dat op de snijtafel van het kritisch denken legt, is het om te huilen. Om het over conversaties op social media maar niet te heb ben. Het lijkt ook alsof dat steeds erger wordt. Alsof we steeds dieper verzanden in 'ja maar dit is mijn waarheid'. En voor ieder perspectief is wel een onderzoekje uit de kast te trekken dat die waarheid ondersteunt. Met de overtuiging dat iets 'nou een maal mijn waarheid is', ontsla je jezelf van kritisch autonoom denken. Dat staan we onszelf niet meer toe, laat staan dat je van mening verandert. Of twijfelt aan wat je zelf denkt. Terwijl dat juist zo leuk is. En heel natuurlijk, want juist de natuur is gestoeld op aanpassen, ontwikkelen, vergaan en loslaten. Alleen zo kan groei ontstaan, maar wij hebben bedacht dat dit een teken van zwakte is. Terwijl er ook nog zoiets is als: oeps, ik had het mis. Probeer het eens, echt, het is heerlijk. En als je dat samen met je gesprekspartner doet, komen er zoveel nieuwe mogelijkheden. Ik zou het mooi vinden als er een tv-programma komt waarin dit gebeurt. Maar goed, ik snap ook wel dat een uur kijken naar socra tisch denken over de vraag wat rechtvaardigheid is, het niet meteen wint van een Netflix-serie.' 'Ja, dat verbaasde mij ook. Maar blijkbaar is er een grote behoefte aan wat samen gestructureerd en gedisciplineerd denken en filosoferen kan brengen: verdieping. In mijn nieuwe boek geef ik uitleg over filosofisch denken en spreken, maar ik heb ook een aantal verhalen geschreven met fictieve personages, soms mensen, soms dieren. Elk verhaal is terug te voeren op een thema, zoals de dood of ijdelheid. Na de verhalen stel ik vragen waarmee je met elkaar tot een verdiepend gesprek kunt komen. Zo zal je misschien niet heel snel out of the blue aan iemand MEZZA 27 Wat betekent filosofie voor jou? Veel mensen zien dat niet als mentale vrijheid. Wel als gezichtsverlies. Toch was Socrates op Sneakers, jouw eerste boek, een bestseller.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 107