8 NIEUWS 'Op terrassen hield ook bijna niemand voldoende afstand' 'Ook in het hotel 'Door corona reis hebben ze nergens je minder impulsief naar gevraagd' en onbevangen' CORONA OP REIS vrijdag 9 juli 2021 Morgen begint de schoolvakantie voor een deel van Nederland. Op de paklijst voor 2021 staan naast zonnebrand en de e-reader, ook een sneltest en een QR-vaccinatiecode. Maar landgenoten die al op vakantie zijn, zeggen dat de soep niet zo heet wordt gegeten: ,,Er heeft de afgelopen twee weken nog niemand gevraagd naar welk bewijs dan ook." SPANJE Kleurcode: oranje en geel. Nodig: vaccinatiebewijs of PCR-test, niet ouder dan 48 uur* Urenlang zocht EVA REMMITS UIT DREU- MEL op internet naar dé regels die gel den om Spanje binnen te komen. Maar ze vond overal andere toelatingseisen en kleurcodes. Ze belde de GGD en de Spaanse ambassade. Ze kreeg overal een ander ant woord. ,,Dus hebben we het maar gedaan zoals we dachten dat het zou moeten. Ik vond het best spannend toen we naar het vliegveld gingen." Eva en haar nichtje vertrokken eind juni vanaf Eindhoven Airport naar Mallorca, voor een weekje in de Spaanse zon. Eva is dubbel gevaccineerd en had haar gele boekje mét Covid-stempel bij zich. Haar nichtje heeft van tevoren een sneltest laten afnemen. Allebei hadden ze een geprinte gezondheidsverklaring bij zich. ,,Op het vliegveld liepen we zo naar de gate toe. We hoefden nergens te laten zien dat we nega tief getest of gevaccineerd waren. Toen we bij de gate kwamen, zeiden we nog tegen elkaar: zijn we ons ergens vergeten te mel den of zo?" Bij aankomst in Spanje dan? ,,In de aan komsthal hing een bordje dat een negatieve testuitslag verplicht was. Ik dacht: oh, daar sta ik dan met mijn gele boekje. Maar nie mand vroeg ergens naar." Tot stomme ver bazing van de twee nichten lopen ze zo het vliegveld uit. ,,Dat gaat toch helemaal ner gens over? Het leek net of corona niet be stond." Dat bleef de hele week zo. Ook in restaurants en hotels vroeg niemand om een test- of vaccinatiebewijs. ,,Op terrassen hield ook bijna niemand afstand." Het was een heerlijke vakantieweek. Met een vervelende nasleep. ,,Na terugkeer kre gen we een telefoontje van een man die we op het eiland hadden leren kennen. Hij was positief getest. Mijn nicht bleek ook posi tief. Dus ik wil graag zeggen: de controle op de coronamaatregelen moet echt beter. Ook op de terugweg naar Eindhoven." Cyril Rosman Rotterdam Bent u er al gek van geworden? Van de zoektocht naar prik- afspraken, antigene sneltesten en beno digde QR-codes om straks succesvol op vakantie te kunnen. Al een boze droom gehad van die ene stikchagrijnige Zwit serse douanier die uw gele boekje geïr riteerd wegwuift en u dringend verzoekt 'zurück nach hause' te gaan? Of van het moment dat u op Kreta het vliegtuig uitkomt en uw tele foon op zwart slaat, waarmee die zwaar bevochten QR-code opeens in het niets verdwijnt? Stop met piekeren en goo- gelen. Dit is wat de mensen die u voor gingen, vertellen. FRANKRIJK ARMENIË ^7 Kleurcode: geel. Kleurcode: geel en rood. Nodig: vaccinatiebewijs of Nodig: negatieve PCR-test, niet PCR-test* ouder dan 72 uur. ,,Dit is een vakantie zoals altijd", zegt TEUN VASTENHOUW UIT ZANDVOORT vanuit de voortent bij zijn caravan in Frankrijk. Ja, de coronapandemie is er nog, maar op de vakantie van Teun en Greet (foto rechts) heeft hij nauwelijks in vloed. „Je moet hier nog een mondkapje op in de supermarkt, maar dat is het wel." Dubbel gevaccineerd en met allebei hun gele boekje mee trokken Teun en Greet twee weken geleden vanuit Noord Holland naar Frankrijk. Waar sommige vakantiegangers melden aan de Franse grens wel degelijk te worden gecontro leerd, was er onderweg geen grensbewa ker die interesse had in de vaccinatiebewij zen van de Vastenhouws. ,,Ook in het hotel waar we hebben overnacht, hebben ze ner gens naar gevraagd. Ach weet je: als je die papieren bij je hebt, dan wil je dat ze ernaar vragen. Heb je ze niet, dan ben je blij dat ze het niet doen." Nu staat het echtpaar op camping Chan- tegril in het dorpje Liginiac in Midden Frankrijk. Een kleine camping met Neder landse eigenaren. De meeste gasten zijn deze dag op een vistripje. ,,We zijn de afge lopen dagen ook nog langs wat kastelen hier in de buurt geweest, dat gaat allemaal prima. Alles gaat soepel, de Fransen doen hun best, de camping is heel goed. Je merkt weinig van de coronamaatregelen." Kortom: een vakantie zoals ze gehoopt hadden. Meerdere keren hebben SASKIA WIJDOO- GEN UIT BREDA en haar gezin zich inmid dels moeten laten testen op corona. Niet omdat ze klachten hadden, maar omdat ze wéér een grens over gingen. „Ik moet van de jon gens zeggen dat ze die testen héél vervelend vin den." Begin mei ver trokken Saskia, ZT*"—haar man Sjef, hun zoons Hank (12) en Binne (10) en hun twee honden uit Breda met hun Land Rover voor hun droomreis: over land naar de Zwarte Zee en terug. Vier maanden hebben ze ervoor uitgetrokken. Ze lieten zich niet weerhouden door de coronapan demie. ,,Als je een droom hebt, moet je die niet uitstellen", zeiden ze bij vertrek. Nu ze ruim twee maanden onderweg zijn, stelt Saskia: ,,Ja, corona heeft invloed. Je reist minder onbevangen en impulsief. Maar we zijn blij dat we zijn gegaan, we hebben een fantastische tijd." Zoals tijdens het raften in Turkije (foto onder). Om Kroa tië, Servië en Turkije binnen te komen moeten ze testbewijzen laten zien. „Bulga rije vroeg dan weer nergens naar. Bij Duits land, Oostenrijk en Slovenië werden we bij de grens ook niet gecontroleerd." In Turkije deden ze een coronatest om Georgië en Ar menië binnen te komen. „In al die landen zijn mondkapjes en afstand houden ver plicht. Wat vooral verschilt, is hoe mensen zich aan de regels houden. In Armenië heeft bijna niemand een mondkapje op, bij de douane droeg bijna niemand er een." Plus punt: het is heel rustig op toeristische plek ken. „Zelfs de bazaar in Istanboel was uitge storven. Een marktkoopman zei: 'Kom bin nen, we hebben alles. Behalve klanten.' GO Honderd uur googelen naar de reisregels en dan vraagt niemand naar dat testbewijs Informatie uit reisadvies van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken. De CoronaCheck-app wordt in Armenië niet geaccepteerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8