I Pil Telkens weer nieuwe ontroering 7 IC ■wm Lang wilde Christiaan van der Kamp, burgemeester van Bodegraven- Reeuwijk, weinig kwijt over de strijd die zijn gemeente voert tegen complotdenkers. Nu het gevecht in de rechtszaal gewonnen is, blikt hij terug. ,,Dit heeft zoveel mensen pijn gedaan.'' Bodegraven Wat gebeurt hier?, denkt Christi aan van der Kamp als er in februari opeens dagenlang tientallen mensen naar begraafplaats Vredehof in zijn ge meente komen. Ze komen er niet om een graf van een familielid te bezoeken, maar om bloemen te leggen 'ter nagedachtenis aan de vermoorde kinderen'. Met 'verbazing en afgrijzen' kijkt de burgemeester dan al een paar weken naar de krochten van het internet. Daar springt video na video online waarin Bodegra ven (19.000 inwoners) wordt af geschilderd als middelpunt van een pedofielennetwerk. Er zou den in de jaren 80 en 90 kinderen ritueel zijn misbruikt en ver moord. Avond na avond brengt een groepje complotdenkers het verhaal online onder de aandacht. ,,Je hoopt dat het ergens in een hoekje van het internet blijft. Maar het maakte de sprong van internet de echte wereld in. En in de video's werden ook steeds meer namen van mensen ge noemd.'' Namen van inwoners van de gemeente én die van Jaap van Dis sel, de directeur van het RIVM. Ook hij zou betrokken zijn ge weest bij het misbruik. Bewijzen worden er niet gegeven in de vi deo's, de beschuldigingen zijn ge baseerd op de 'hervonden herin neringen' van een van de makers en voormalig inwoner van Bode graven, Joost Knevel. ,,Het kreeg een steeds grotere impact op de gemeente'', vertelt Van der Kamp in een online-in terview, waarbij ook de advocaat van de gemeente, Cees van de Sanden, aanschuift. Van der Kamp: ,,We waren nog nooit met zoiets geconfronteerd. Ik ben met mensen gaan praten die in de video's worden ge noemd, als vermeend dader of als nabestaande. Toen werd me dui delijk hoe zeer dit hen raakte. Ik sprak een vader wiens zoon op Vredehof ligt. Wildvreemden kwamen bloemen leggen bij het graf van zijn kind. Als de vader uitlegde dat het complot niet be stond, wilden ze dat niet geloven. Die man wilde de grafrust terug voor zijn zoon, maar dat lukte niet. Toen besefte ik dat de ge meente het moest overnemen. Je zult je kind maar verliezen en an deren gaan ermee aan de haal. Het deed veel inwoners van Bodegra ven heel veel pijn.'' ,,Als je naar die video's kijkt, zie je veel dingen die heel onwaar schijnlijk zijn. Heel praktisch: er zou sprake zijn van een geheime tunnel tussen een school en een huis. Dat kan helemaal niet in de bodem hier: twee keer een schop in de grond en je zit in het wa ter. Ook speelt mee wie die ver halen verspreidt. Joost Knevel staat in Bodegraven breed bekend vanwege drugsgebruik en politie contacten. Natuurlijk heb ik di rect aan politie en Openbaar Mi nisterie gevraagd: hebben jullie iets? Dat hadden ze niet. Ook zeg gen de nabestaanden van perso nen die worden genoemd: er klopt echt niets van.'' De gemeente stelde een nood- We waren nog nooit met zoiets geconfronteerd. Het kreeg een steeds grotere impact op de gemeente mbam» kCiëH verordening in voor de begraaf plaats, alleen nabestaanden mochten er nog komen. Het bracht de rust terug. Daarna daagde Bodegraven de drie voor naamste complotverspreiders voor de rechter. De rechtbank stelde de gemeente vorige week in het gelijk. De drie moeten, op straffe van een dwangsom van maximaal twee ton of zelfs gijze ling, alle video's van het web ver wijderen. De gemeente heeft be slag laten leggen op hun bankre keningen. Advocaat Van de Sanden: ,,Een noodverordening is tijdelijk. Als we de stroom video's wilden aan pakken, moesten we naar de bron toe: de mensen die de verhalen verspreiden.'' Van der Kamp: ,,In Arnhem is vorig jaar een man doodgeslagen tijdens een zogenoemde 'pedo- jacht'. Ik wilde niet dat hier ie mand van zoiets het slachtoffer zou worden.'' Van der Kamp: ,,Over veiligheids maatregelen kan ik niets zeggen. Ik heb die bedreigingen niet on der mijn huid laten komen. Het gaf mij en anderen hier op het ge meentehuis alleen maar meer motivatie.'' Van der Kamp: ,,We hebben het maar met humor benaderd: we gaan door de vipingang. Een ver bale confrontatie met de mensen bij de voordeur leek ons niet nut tig.'' Van de Sanden: ,,Het is een uniek vonnis dat we stap voor stap gaan uitvoeren. Een vonnis waardoor een gemeente ook online versto ringen kan aanpakken. We gaan nu naar YouTube met het verzoek video's te laten verwijderen.'' Van der Kamp: ,,We houden alles in de gaten en als het nodig is la ten we de lijfsdwang (gijzeling, red) uitvoeren. De les is dat we weerbaarder moeten worden te gen dit soort uitlatingen online. Want het gaat dus niet alleen om een internationaal complotver- haal over een misbruikkelder on der een pizzeria in New York (Pizzagate, red.). Maar het kan ook gewoon hier in Bodegraven of el ders in Nederland gebeuren.'' IN QUARANTAINE DAG 482 Tot de mooiste momenten van een dag hoort als ik, naar beneden lopend van de trap, m'n 6-jarige dochter aan de eettafel de Donald Duck hoor lezen. Want dat gaat hardop. Soms blijf ik even stilstaan, om goed te luisteren. Maar eigenlijk wil ik haar vooral niet storen. Het mag eeuwig door gaan voor mij, dat hardop lezen. Zo'n hoog meisjesstemmetje, maar met een tikkie vastberadenheid erin. Ze leest de Do-nald! De toewijding is maximaal. Duc- kie opengeklapt op tafel, stoel goed aangeschoven, hoofd er kort boven hangend. Het tempo is nog niet he lemaal zoals je 't zelf zou doen of zoals haar oudere zus al leest. Maar trots is vooral wat naar boven komt. Het gaat zo snel, de ontwik keling van die kleintjes. Soms te snel. Je zou elk stadium willen vastleggen. Stoppen zelfs. Niet ver der dan zó, zo is ze op haar schat- tigst. Maar ja, dat gaat niet en bo vendien blijkt na elke schattige pe riode waarvan je denkt dat het echt niet beter wordt, toch weer een nieuwe roerende ontwikkelings fase te bestaan. De ontwikkeling van hun her sens gaat zo rap, het lezen kan het nauwelijks bijbenen. Ze heeft al wel twee echte leesboekjes uit en leest natuurlijk alles wat los en vastzit in de binnen- en buitenwe reld, maar de voorkeur gaat nu uit naar de strips. Ze zegt zelf: 'Ik ben in m'n Donald Duck-fase, papa.' Als ik dan toch maar naar bene den ben gelopen, zie ik hoe haar oudere zus van 8 op de kussens van de bank hangt en een spelletje op de Wii speelt. 'Hoe zit het met je maximum schermtijd?' vraag ik. Ik krijg een duimpje en een uitda gend spottend glimlachje terug. Meer heb ik niet nodig om te zien dat het goed gaat en te besef fen dat onze kinderen het prima voor elkaar hebben. Dat wij geluks vogels zijn met hen, maar zij na tuurlijk ook met de situatie. Altijd aandacht, altijd op tijd ontbijt en avondeten, lunch mee naar school, vriendjes en vriendinnetjes mee naar huis. Zelfs nu, aan het eind van bijna anderhalf jaar corona, de meest in grijpende gebeurtenis in hun le ven, kunnen we constateren dat ze daar wel wat ervaringen rijker, maar geen leerachterstand armer uit komen. Maandenlang thuison- derwijs, niks aan de hand. Geluks kinderen, ik weet het. Zoveel ande ren, zelfs in dit kleine land, kunnen hun dat niet nazeggen. vrijdag 9 juli 2021 GO 'Als het nodig is, gijzelen we de complotverspreiders' Cyril Rosman Stijn Tielemans Wat was het moment dat jullie dachten: nu is het klaar, nu tre den we op! Een kracht van dit soort com plottheorieën is dat je denkt: zou er misschien iets van waar zijn? Hebben jullie zelf onder zoek gedaan? - Christiaan van der Kamp Op een begraafplaats in Bodegraven werden bloe men neergelegd 'ter nage dachtenis aan vermoorde kinderen'. foto ricardo smit Christiaan van der Kamp, bur gemeester van Bodegraven- Reeuwijk: ,,De les is dat we weerbaarder moeten worden tegen dit soort uitlatingen on line.'' FOTO MARLIES WESSELS Waarom besloten jullie naar de rechter te stappen? Nadat de gemeente in actie kwam, werden jullie bedreigd. Wat deed dat met jullie? Jullie moesten door een achter ingang de rechtbank in, bij de voordeur stonden sympathisan ten van de complotdenkers. Knevel plaatst nog steeds vi deo's over 'satanisch misbruik in Bodegraven' op internet. Wat is er dan gewonnen? Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens co rona. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7