H Zomerschool in Terneuzen groter dan ooit met ruim honderd leerlingen De Statie hoeft niet dicht voor verstevigen betonvloeren 7 c Geen vegetarisch alternatief voor het offerfeest De rood-witte ballonnetjes hangen bij de ingang van gebr. Gijzels in Sluis. Het bedrijf is precies honderd jaar oud. ,,Hoe je het als slachterij honderd jaar volhoudt? Blijven ademhalen zeggen ze toch altijd?" Maurice Gijzels drijft de zaak samen met zijn broer Patrick. Patrick is beter in koeien volgens Maurice, die zelf de voorkeur geeft aan schapen. ,,Mijn opa begon op de Markt in Sluis, die heette ook Maurice. Net na de Eerste Wereld oorlog, vlees was nog op de bon. Het begon met een schaap dat ge slacht werd en naar België ging. Een tweede schaap, een derde en zo verder. In die tijd kon je als kleine scharrelaar, slachter of smokkelaar nog goed geld verdie nen. In honderd jaar is het naar dit gegroeid." Hij wijst naar buiten waar schapen op zijn land staan te grazen. Nog wel. ,,De twintigste is het offerfeest, nog een week of twee dus. Dan hebben we het al tijd heel druk." Behalve in Sluis zit Gijzels ook met een slachterij in het Verenigd Koninkrijk. „Vijftig miljoen scha pen hebben ze daar, tegen 500.000 hier in Nederland." Vooral scha pen worden er geslacht in de slachterijen van Gijzels. Omdat een flink deel van het vlees naar is lamitische zaken gaat, wordt er soms ritueel geslacht. ,,Maar we hebben niet alleen schapen hoor, Sebastiaan van Hijfte, opnieuw di recteur van de Zomerschool, is blij dat zo veel kinderen zijn aange meld. ,,Ze vinden het kennelijk leuk om naar de Zomerschool te ko men. Dat is alleen maar goed. En wij kunnen hen helpen in de zo mervakantie bij te blijven en iets extra's te leren, zodat ze met frisse moed het schooljaar in kunnen." De groei van het aantal leerlingen is mede te danken aan een uitbrei ding van de doelgroep. Basisscho lieren uit eind groep twee tot en met groep zeven kunnen meedoen, dat was groep vier tot en met zeven. ,,We bekijken elk jaar wat er beter kan of anders moet", geeft Van Hijfte aan. ,,Vanuit de onderbouw kwam de vraag of wij ook iets kun nen betekenen voor kinderen uit eind groep twee en groep drie. Wij doen dat graag." De Zomerschool die de zevende editie beleeft in Terneuzen, duurt dit jaar wel korter, twee in plaats van drie weken. Hiervoor is geko zen op verzoek van het onderwij- zend personeel, legt Van Hijfte uit, zodat de leerkrachten na de Zomer school nog een paar weken vrij heb ben, voordat de voorbereidingspe riode begint in hun eigen school. In het gebouw van basisschool De Twijn in de Terneuzense wijk Serlippenspolder vindt de Zomer school deze keer voor het eerst plaats. Vijfenvijftig jongere kinde ren krijgen daarnaast in de eigen kinderopvanglocatie extra leerstof aangeboden, spelenderwijs, wat ook het kenmerk is van de Zomer school. Van Hijfte: ,,We geven seri eus les, maar het is ook zomer." - Harmen van der Werf Gebruikers van De Statie in Sas van Gent, waaronder de biblio theek en kinderopvang, kunnen opgelucht adem halen. Het multi functionele centrum (mfc) hoeft in de zomer toch niet dicht voor versteviging van de betonvloeren. Woningcorporatie Woongoed, eigenaresse van De Statie, meldde in mei nog dat de mfc tij delijk gesloten moest worden. Landelijke rekenregels voor de in het gebouw gebruikte breed- plaatvloeren zijn aangescherpt. Bouwvakkers moeten daarom opnieuw aan de slag. Woongoed koos voor de zomer. De belang- rijkste huurder, de basisschool, is dan immers op vakantie. Voor gebruikers die in de zo mer doorgaan, zou elders onder dak worden gezocht. Dat blijkt niet meer nodig. Betonboringen voor de plaatsing van extra an kers kunnen zo worden inge pland dat de geluidsoverlast bin nen de perken kan blijven. In 2017 moest De Statie onver wacht dicht. Een parkeergarage in aanbouw bij vliegveld Eindho ven met vergelijkbare betonvloe- ren was deels ingestort. Na on derzoek mocht De Statie open. - Harmen van der Werf ook geiten, runderen, waterbuffels zelfs, van alles." De vreemde vorm in de koelcel bijvoorbeeld. ,,Een struisvogel", legt hij uit ,,doen we ook. Alleen Ik schreeuwde de hele buurt bij elkaar, 'moordenaars!' riep ik en rende weg varkens slacht ik niet. Kan ook niet. Je kunt niet varkens en scha pen in dezelfde slachterij hebben. Dat zouden de islamitische klan ten niet accepteren." Van een toe name van vegetarisme of vega- nisme merkt hij niet veel. Zeeland is nog veel te gek op een stukje vlees en een vegetarisch alterna tief voor het islamitische offerfeest is er niet. Hoewel Gijzels opgroeide in een slachtersfamilie, zijn eerste ken nismaking met het vak liet be paald een indruk achter. ,,Ik weet nog dat ik als heel klein manneke voor het eerst zag dat er een lam metje geslacht werd. Ik schreeuwde de hele buurt bij el kaar 'moordenaars!' riep ik en rende weg." Toch is hij het familie bedrijf ingegaan, net als zijn broer. Het is een vak. ,,We zijn slachters, geen moordenaars." Vijfde generatie Maurice Gijzels is 65, Gijzels zal wel een familiebedrijf blijven, ook als hij ermee stopt. De vierde ge neratie Gijzels zit al in de zaak. ,,Een van mijn dochters werkt hier, net als een van mijn schoon zonen en een zoon van mijn broer. En dan hebben we sinds vorig jaar alweer een vijfde generatie. Maar hij is pas tien maanden." Het zijn onzekere tijden. Brexit, een krimpende veestapel. Gijzels durft de toekomst niet te voorspel len. ,,Dan kun je honderd jaar be staan, in een week kan het voorbij zijn." Hij refereert aan de slachterij in Epe die gesloten werd nadat de dieren er mishandeld werden. ,,Hoe kan dat nou?" Hij pakt zijn telefoon en toont wat de zestien camera's in zijn slachterij in beeld brengen. ,,Echt alles wordt hier ge filmd. Iedere maand kijkt de NVWA naar de beelden. ,,Ofje vijfduizend of vijf koeien per dag slacht, dat scheelt ook nogal. Mis schien heeft het ook wel zijn voor delen om niet heel groot te zijn." VL VRIJDAG 9 JULI 2021 Gijzels slachten al een eeuw Guido van der Heijden Sluis TERNEUZEN De Zomerschool in Terneuzen wordt deze vakantie groter dan ooit. Ruim honderd scholieren nemen eraan deel van 29 juli tot en met 13 augustus. SAS VAN GENT Maurice Gijzels staat bij net geslachte koeien. foto kelly thans - Maurice Gijzels, Slachterij Gijzels Sluis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 63