81, Burgemeester: 'Houd je ogen en oren open in buitengebied Rilland' LEERKRACHTEN"6™ 1 1 7 CIRCUS BOEMERANG NATUUR Huh? Wat doen die zeven gedichten daar in het Klimbos in Westenschouwen? Waartoe dienen ze en wie heeft ze er neergezet? www.obase.nl Het antwoord op de laatste vraag geven we u: Erna Jurg. Alle an dere vragen over de manifestatie Circus Boemerang zal zij zelf beantwoor den. De zorgvuldige wijze waarop Erna Jurg haar woorden kiest, duidt op haar enorme bevlogen heid. Zij heeft de zeven gedichten weliswaar zelf geschreven, maar beschouwt dat slechts als het be gin van Circus Boemerang. ,,Deze manifestatie is ontwikkeld door twee mensen en dat zijn Jeroen en Erna. Jeroen van 't Leven en ik zijn al 36 jaar buurtgenoten en hebben al vaker samengewerkt. Dit keer staat dit initiatief helemaal op zichzelf en heeft het helemaal niks te maken met mijn galerie of met Jeroens bedrijf Life Design, beide in de Poststraat in Zierikzee'', al dus Jurg. Zij legt uit wat het dan allemaal wel is en hoe het zo is ge komen. Haar toelichting begint bij de uitnodiging die zij kreeg van De Kunstschouw om samen met twee beeldend kunstenaars een presen tatie te maken voor een binnenlo- catie in Ellemeet. Bomen stonden centraal in het werk van beide kunstenaars en Jurg zag een mooie uitdaging om met haar natuurge dichten daar verbinding tussen te leggen. ,,Bij de uitwerking van dat idee had ik behoefte aan de mede werking van Jeroen. We zijn bei- WM $0m den scheppende mensen en dat pakte ook meteen goed uit. Maar toen ging De Kunstschouw we gens corona niet door.'' Het wordt een heel circus De keus tussen uitstellen tot vol gend jaar of er samen een eigen manifestatie van maken, was voor Jurg niet zo moeilijk. ,,Ik leef nou eenmaal graag in het nu'', zegt de 76-jarige dichteres. Zo is het geko men dat er gekozen werd voor het presenteren van de zeven gedich ten in de open lucht en dat daar een weerbestendige manier voor We zijn beiden scheppende mensen en dat pakte ook meteen goed uit bedacht moest worden. Het resul taat werd zuilen die doen denken aan boomstammen waarop de poëtische teksten zijn bevestigd. Die gedichten op 'boomstammen' staan nu sinds kort in een cirkel- vorm opgesteld bij het Klimbos in Westenschouwen. Jurg: ,,Het wordt een heel circus, vonden Je roen en ik. En zo is ook de naam Circus Boemerang ontstaan. Het Klimbos geldt als eerste locatie voor deze gedichten, maar na zes weken zullen ze steeds van locatie wisselen. Jeroen heeft daar allerlei ideeën over, maar via jeroen@life- design.nl kunnen mensen die ook een geschikte plaats weten zich melden. Het is de bedoeling dat deze manifestatie een reis over het eiland gaat maken.'' Jurg gebruikte in het verleden eerder al gedichten om haar mening over zaken ken baar te maken. Zo maakte zij zich destijds op poëtische wijze ook sterk voor behoud van monumen tale pandjes in de Maarstraat in Zierikzee. Met Circus Boemerang hoopt zij dat mensen zelf gaan na denken over het behoud van de schoonheid en de kracht van na tuur, met de nadruk op bomen. Over het omstreden behoud van de bomen langs de Oude Haven in Zierikzee schreef ze het gedicht Tegenwicht. Volgens Jurg geldt dat gedicht als prelude voor de Circus Boemerang manifestatie. Een team van zo'n twintig contro- leurs trok dinsdag door de polders ten oosten van Rilland. ,,Niet om gelijk boetes uit te delen, maar vooral om het gesprek aan te gaan", zegt Van Egmond. De boodschap aan bewoners: houd je oren en ogen open. En zie je iets vreemds? Schroom dan vooral niet om het te melden. Het doel is ook om men sen weerbaarder te maken. ,,Denk goed na voordat j e wordt benaderd om je schuur te verhuren." Ook professionals kunnen veel be ter samenwerken om de polders zo onaantrekkelijk mogelijk te maken voor criminaliteit, merkt de burge meester. Door samen op pad te gaan zijn belangrijke stappen ge zet. Zo ontdekten controleurs van verschillende instanties dat rijspo ren langs het water onmogelijk door een van de gebiedsbeheerders konden worden veroorzaakt. Een teken dat hier waarschijnlijk stro pers actief zijn. ,,En er is bijvoor beeld een whatsappgroep aange maakt waarmee ze signalen aan el kaar door kunnen geven." De actiedag is de eerste stap naar een breder plan om het buitenge bied weer 'schoon, heel en veilig' te maken. De gemeente Reimerswaal is initiatiefnemer. Ook Rijkswater staat, RUD Zeeland, Waterschap Scheldestromen, Politie Zeeland West-Brabant, Staatsbosbeheer en de Brabantse natuurhandhavers zijn bij het project betrokken. Stichting Obase zoekt per schooljaar '2i/'22 voor SBO de Meie e Meie is een speciale school voor basisonderwijs en maakt onderdeel uit van Stichting Obase. De Meie vangt kinderen op die niet verder kunnen op de gewone basisschool Hier doen ze alle dingen die ze op een 'gewone' basisschool ook doen, maar dan afgestemd op hun zorgbehoefte. Zo krijgt elk kind de speciale zorg die het nodig heeft om zich te ontwikkelen. SBO de Meie is uitgebreid met een kleuterobservatiegroep. MEER? Op www.obase.nl/vacature vind je alle informatie over deze vacatures. Heb je vragen? Bel naar Maartje de Viet, directeur SBO de Meie, 0111412762 of 0613364056. Reageren kan tot en met 11 juli. Openbaar basisonderwijs op Schouwen-Duiveland obase vrijdag 9 juli 2021 SD Gedichten op reis over Schouwen Ali Pankow Zierikzee wl£a 1 xfi-i •'•S!ss '«"Wasa Erna Jurg in touw met een van haar gedichten in het kader van de manifestatie Circus Boemerang. foto marieke mandemaker - Erna Jurg (76) Een drugslab in een schuurtje, een vrachtwagen bomvol xtc- pillen en tal van gevaarlijke af- valdumpingen. Criminelen maakten de afgelopen jaren dankbaar misbruik van de uit gestrektheid en anonimiteit van de polders op de grens van Zeeland en Brabant. Met een grote controleactie geeft bur gemeester José van Egmond deze week het startsein voor een aanvalsplan om misdaad de kop in te drukken. Joeri Wisse Rilland OBASE t 0111418888

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 58