II 'Ook mooie Spelen zonder publiek' Femke Bol blikt terug op haar toptijd en kijkt vooruit naar de Spelen 'Vertrouw mijn lichaam weer' Mourinho vraagt geduld 10 Femke Bol moet nog een beetje wennen aan de nieuwe werkelijkheid: namelijk dat ze met haar nieuwe nationale record (52,37) de vierde vrouw aller tijden is op de 400 meter horden. Tegelijkertijd geniet het 21-jarige toptalent ervan. ,,Het is vooral fijn." PIM BIJL Vlak voordat er alweer allerlei j our- nalisten aanschuiven aan de tafel voor haar geeft Femke Bol toe dat ze ietwat vermoeid is. Ze liep na wed strijden in Oslo en Stockholm dins dag in het Hongaarse Szekesfeher- var haar derde race in zeven dagen. De wedstrijden, het vliegen en het vele overstappen hebben erin ge hakt. ,,Maar ik klaag niet, hoor", zegt ze, lachend. ,,Het is lekker druk en daar hou ik wel van." En lekker druk heeft ze het in elk geval op de teampresentatie van de Nederlandse olympische atletiek- equipe. Bol is in razendsnel tempo uitgegroeid tot een van de meest gevraagde sporters uit de ploeg. Voor haar wordt, net als voor Dafne Schippers, Churandy Martina en Nadine Visser, een aparte sessie in gepland om op die manier alles in goede banen te leiden en de meeste verzoeken te honoreren. Hoe an ders was het amper twee jaar gele den, voorafgaand aan de WK in Doha. Hoeveel interviews ze toen had? ,,Één, misschien twee", zegt ze nu, aangekomen bij de zoveelste camera. De aandacht is sinds haar door braak vorig jaar alleen maar toe genomen. Met haar prestatie van zondag is ze nog maar zo'n halve se conde van het wereldrecord verwij derd. Slechts drie vrouwen zijn op de 400 meter horden ooit sneller dan haar 52,37 seconden geweest. Het moet vier dagen later nog altijd enigszins bezinken, zegt ze. ,,Dat duurt denk ik eventjes. Ik heb na die race in Stockholm echt tien minuten gedacht: wow, wat is hier gebeurd? Zelfs mijn coaches hadden deze tijd nu nog niet ver wacht. Ik heb iedereen verbaasd. Maar dat ik twee dagen later in Hongarije met een mindere race weer onder de 53 seconden liep, is voor mij de bevestiging dat ik dit écht kan. Dat het geen uitschieter hoeft te zijn, want daar hou ik niet van. Maar dat ik hiermee de vierde vrouw ooit ben qua tijd, dat is iets bijzonders en misschien dat dat be sef pas aan het einde van het sei zoen komt. Het moet allemaal nog een beetje indalen." Zelfs mijn coaches hadden deze tijden nog niet verwacht. Ik heb iedereen verbaasd Toch probeert ze ervan te genie ten. Zo volgde bij thuiskomst een gezellig etentje met haar familie. Onherroepelijk heeft Bol ook de verwachtingen bij het grote pu bliek richting de Spelen verhoogd. Dat is dan maar zo, straalt ze uit. ,,Het is vooral fijn. Ik vind het mooi dat ik nu met de twee Amerikaanse vrouwen kan en mag strijden." Want het grootste gedeelte van het gat met Sydney McLaughlin en Da- lilah Muhammad is nu gedicht, al kijkt ze nog altijd een beetje tegen hen op. ,,Maar ik dacht met een paar meiden om de plekken 3, 4, 5, 6 en 7 te gaan lopen. Nu heb ik het gevoel dat er meer in zit. Dat ik dichterbij ben gekomen." Maar favoriet? Nee, die status wimpelt ze grinnikend maar gedecideerd af. Het wereldre cord van McLaughlin bij de Ameri kaanse trials was écht bijzonder, zegt ze, en het blijven haar eerste Spelen. Al zorgt dat niet voor een vrijblij vende benadering. Dinsdag loopt ze nog een laatste Diamond Leaguewedstrijd in Gateshead, daarna nog even vlug naar haar ou ders waar haar kleding al klaarligt en dan op donderdag de reis naar Japan. Vol brandende ambities. ,,Want ik ben echt in supervorm. Die heb ik al een tijd en dan wil ik dat ook laten zien in de olympische finale, op het moment dat het moet. Je weet nooit of je diezelfde vorm over drie jaar ook hebt." ATLETIEK ,,Natuurlijk vinden we het jammer maar we waren er wel al op voorbe reid dat er in ieder geval geen Ne derlands publiek zou zijn en dat de stadions maximaal half gevuld zou den worden. De sporters van TeamNL hebben het afgelopen jaar al heel vaak laten zien dat zij zich snel en goed aanpassen aan de om- standigheden. We zijn goed voor bereid op meerdere scenario's. En we weten dat in Nederland onze fans ons steunen. Dat is ook een hele prettige gedachte." Eerder werd al bekend dat buitenlandse sportliefhebbers niet welkom waren in To kio. Omdat de corona besmettingen de afgelo pen dagen weer zijn opgelo pen, heeft het organisatiecomité in overleg met de Japanse overheid en het Internationaal Olympisch Co mité (IOC) besloten dat ook de Ja panners thuis moeten blijven. ,,Het is vooral ook voor onze Japanse gastheren een teleurstelling", stelt Van den Hoogenband. ,,Zij zullen de Spelen nu via de tv moeten vol gen. Toch blijven we Japan dank baar dat ze in deze tijden de Spelen organiseren. Wij zullen er alles aan doen om het mooie Spelen te laten worden. Ook voor Japan." Sommige Neder landse sporters zullen wel voor publiek om de medailles kunnen strij den. In de stadions buiten de regio 'Groot-Tokio' zijn nog wel toeschouwers welkom. Dat geldt bijvoorbeeld voor twee groepsduels van de Nederlandse voetbalsters. Ook de olympische locaties in Fu- kushima, Shizuoka en Ibaraki mo gen sportliefhebbers naar binnen laten. vrijdag 9 juli 2021 Vol brandende ambitie naar Tokio @pimbijl «S3 r* Papendal WËF - Femke Bol (21) Femke Bol behoort nu al bij de vier snelste vrou wen ooit op de 400 meter. ,,Ik heb het gevoel dat er meer in zit.' FOTO PIM RAS PAPENDAL Een scheurtje in haar hamstring was voor Nadine Visser een flinke tegenslag op weg naar de Olympische Spelen. Maar inmiddels ziet de 26-jarige atlete, in principe een van de medaillekanshebbers op de 100 meter horden, het weer zonnig in. Ondanks weinig specifieke snelheidstrainingen. ,,Ik vertrouw mijn lichaam weer en heb ook het vertrouwen dat ik in Tokio goed kan zijn. Het doel blijft het zelfde. Het klinkt misschien gek, ik heb een andere voorbereiding en dat is niet de perfecte, maar het is zeker niet onmogelijk om goed te presteren. Dat is met een ook een mooie uitdaging." Wat haar meteen hoop heeft ge geven, is het feit dat ze al snel via allerlei alternatieve trainingen aan de slag kon. Veel krachtoe feningen, flink in het zuur op de fiets, stapjes over steeds iets hogere hekjes. ,,Ik wil nog altijd sneller dan ooit lopen in de finale'', aldus Visser. ,,En waar dat mij dan brengt, zien we wel." ROME Coach José Mourinho heeft tijdens zijn presentatie bij AS Roma geprobeerd de hoge verwachtingen bij de achterban een beetje te tem peren. ,,De club wil geen succes van daag en problemen morgen", betoogde de 58-jarige Portu gees gisteren. ,,Het bestuur wil een duurzaam project voor de toekomst. Dat is de belangrijk ste reden dat ik hier nu ben. Het is tijd om aan de slag te gaan. Ik ben niet naar Rome gekomen om vakantie te vie ren." Mourinho werd in april ontsla gen bij Tottenham Hotspur. Begin mei bereikte hij een ak koord over een contract tot medio 2024 bij AS Roma. De Italiaanse club eindigde in het afgelopen seizoen als zevende in de Serie A en wacht al der tien jaar op een prijs. ,,We kunnen er niet omheen dat deze club de afgelopen tijd niet veel heeft gewonnen", gaf Mourinho toe. ,,Maar we gaan bouwen aan nieuwe succes sen. In het voetbal heb je vaak weinig tijd om iets neer te zet ten, maar bij AS Roma krijg ik die ruimte wel. Daardoor kan ik bij deze club een fundament gaan leggen voor de komende jaren." PAPENDAL De mededeling uit Japan dat er bij de Olympische Spelen in Tokio geen publiek in de stadions wordt toegelaten, is voor de Nederlandse olympi sche ploeg een teleurstelling. Maar volgens chef de mission Pieter van den Hoogenband (foto) zijn de sporters goed voorbereid op verschillende scenario's en kunnen ze zich goed aanpassen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54