Epke Zonderland twijfelt over vorm voor Olympische Spelen Zussen Wevers zwijgen, tegenslag Deurloo 9 Van den Assem niet naar Tokio Schippers dubt over afstanden Mark Caljouw: Sai Praneeth Het had een droomafscheid moeten worden van een sporticoon. Maar Epke Zonderland (35) kwakkelt naar het einde. ,,Als ik in Tokio de finale haal, zou dat heel bijzonder zijn." RIK SPEKENBRINK De ochtend nadat in Tokio de olympische vlam wordt ontstoken, begint Epke Zonderland in het Ari- ake turnstadion aan zijn kwalifica tiewedstrijd. Het kan zomaar zo zijn dat Nederland die zaterdagoch tend wakker wordt met het nieuws dat de laatste wedstrijd van de po pulaire Nederlandse atleet op een domper is uitgelopen. Er moet een klein wonder gebeuren de ko mende twee weken wil Zonder land zich in Japan plaatsen voor de finale, zo vertelde hij gisteren op een persmiddag van de turnbond. ,,Het lichaam is een beetje op, of zo", bekende de olympisch kampi oen van 2012 met nasale stem en een kop thee voor zijn neus. ,,Het voelt als tegen een muur oplopen." Tot februari van dit jaar ging het juist heel goed. Daarna begon het 'kwakkelen'. ,,Ik ben vaker niet fit dan wel fit", zegt de Fries. ,,Soms denk ik: nu ben ik er weer. En dan komt er weer een tegenslag. Ik weet ook niet precies wat er aan de hand is. Maar ik ben te vaak ziek. Nu ben ik ook weer verkouden." Als het niet de Olympische Spelen was ge weest, had hij misschien al lang een streep door deelname gezet. Maar Tokio, een passend einde van een prachtige loopbaan, dat was juist waar hij het de laatste jaren nog voor deed. ,,Zo'n mooie wedstrijd aan het einde van je carrière. Daar wil je graag bij zijn. Alleen wil je TURNEN dan wel in vorm zijn. Het is jammer dat ik dat niet ben." Zorgen Nu schiet af en toe door zijn hoofd om niet eens af te reizen, zegt hij in eerste instantie. Maar dan, even la ter: ,,Nee, ik zal niet snel hier ach terblijven. Maar ik heb nu niet het niveau mee te doen, het is niet goed genoeg. Doordat ik af en toe een op leving heb, geloof ik echt dat ik nog een keer boven mezelf kan uitstij gen. Maar het perspectief is anders. Ik moet me zorgen maken over de kwalificatie. Als ik de finale haal, zou dat al heel bijzonder zijn." Vroeger, zegt Zonderland, kon hij trainen wat hij wilde. ,,Hoe ouder ik word, hoe moeizamer het gaat. Het lichaam werkt niet meer mee." In het jaar voor de oorspronkelijke Spelen van Tokio was hij nog fit en in vorm. Het uitstel van een jaar kon hij er niet bij hebben. Toch is deze situatie ergens ook een geruststelling. ,,Er komt een keer een einde aan je carrière. Het is nu duidelijk dat het mooi is ge weest. Was ik een paar jaar geleden gestopt, had ik mezelf altijd afge vraagd of ik nóg een mooie titel had kunnen pakken. Nu weet ik dat die kans klein is. Toen ik me dat reali seerde, ging de druk eraf. Het is ook goed zo. Alleen: ik hou juist wel van een beetje druk." Het zit nog in hem - ergens. Het kan nog, zegt Zonderland. ,,Hope- lijk zit het een beetje mee. Kan ik een goede wedstrijd turnen. Dan heb ik het niet eens over een finale, maar gewoon een goede oefening neerzetten. Dat is wat ik wil." llPfl. illlil vrijdag 9 juli 2021 SPELEN Verdedigster Ireen van den Assem van Den Bosch mist door een spierblessure de Olympi sche Spelen. Clubgenote Sanne Koolen is door bondscoach Alyson Annan aangewezen als vervanger in de olympische selectie van zestien speelsters. Stella van Gils (Pinoké) ver vangt op haar beurt Koolen als reservespeelster. Van den Assem, goed voor 79 interlands, raakte tij dens het afgelopen sei zoen geblesseerd. Koolen heeft 49 interlands op haar naam staan. SPELEN Dafne Schippers (foto) is er nog niet over uit aan welke afstand(en) ze op de Olympische Spelen meedoet. De Utrechtse at lete zei gisteren die keuze binnenkort pas te maken. Ze mag meedoen aan de 100 meter, 200 meter en 4 x 100 meter estafette. De vorm is bij de winnaar van olympisch zilver in Rio de Janeiro (200 meter) nog ver te zoeken. Schippers heeft last van haar rug en komt nog niet in de buurt van haar toptijden toen ze in 2015 en 2017 wereld kampioene op de 200 meter werd. SPELEN Badmintonner Mark Caljouw moet het bij de Olympische Spelen in Tokio in de groepswedstrij den opnemen tegen Sai Praneeth uit India, de num mer vijftien op de wereld ranglijst. Zijn andere tegen stander is Misha Zilberman uit Israël. Hij staat 47e op de wereldranglijst. Caljouw staat zelf 29e. In het vrou- wendubbel spelen Selena Piek en Cheryl Seinen tegen het als derde ge plaatste Japanse dubbel Mayu Matsumoto/Wakana Nagahara. Verder is het Nederlandse duo gekop peld aan Rachel Honderic en Kristen Tsai uit Canada en de Egyptische vrouwen Doha Hany en Hadia Hosny. 'Het lichaam is een beetje op, of zo' $0 @rikspekenbrink Rotterdam De Nederlandse turnploeg gaat, los van het verhaal van Zonder land, vol zorgen naar Tokio. Bij de vrouwenploeg hangt het dos sier van de misstanden als een donkere wolk boven de Olympi sche Spelen. Op de mediamid- dag ontbraken Sanne en Lieke Wevers. Zij zitten met de pijn van het feit dat hun coach en vader Vincent door turnbond KNGU niet wordt afgevaardigd naar Tokio. ,,De teleurstelling na de gerechtelijke uitspraak was ste- vig. Ze hebben een paar dagen nodig gehad, maar ik zie ze op de training weer op scherp staan", zei bondscoach Bram van Bokho ven. Toch had hij de tweeling toe stemming gegeven de bijeen komst over te slaan. ,,Zij vinden het lastig en willen zich focussen op de Spelen. Daar heb ik res pect voor." De uit Amerika overgekomen turntrainer Aimee Boorman moet straks in Tokio met de vrouwen- ploeg werken, maar vertelde nog niet met Sanne, regerend olym pisch kampioen, te hebben ge traind. ,,Er is geen overdracht ge weest, maar we hebben wel een persoonlijke band opgebouwd." En dan was er nog Bart Deurloo, ook specialist op de rekstok. Die kende aanvankelijk als enige een optimale olympische voorberei ding, maar viel vorige week hard op zijn rug, nadat de leertjes af braken; een botkneuzing. Deurloo zelf zei dat het inmiddels al een stuk beter gaat. Of olympisch kampioen Zon derland straks zo soepel aan de rekstok hangt? De wil is er, al leen het lichaam werkt niet altijd meer mee. FOTO EPA 'M:M ."v.-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 53