'Fabio is de snelste van allemaal Milieubewust? Nee, hypocrie Ie Tour, dat dankt hij aan perfect ploegenspel 7 De voorspelling: Mark Cavendish r Schelling trots op ploeggenoot m Sprintersbal? gene ben die de etappes wint. De laatste jaren voelt het winnen met het team als mijn eigen zeges. Ik weet dat het niet in de statistieken staat maar als ik 's avonds naar bed ga, voelt het alsof ik gewonnen heb. Dan tellen die statistieken niet.'' Hoewel, één statistiek houdt M0rk0v toch wel bijzonder bezig: die 34 ritzeges van Merckx. M0rk0v: ,,Het record is binnen bereik en dat is natuurlijk interessant voor ieder een. Maar als we met Mark maar één etappe hadden gewonnen, was de Tour ook geweldig geweest. Ik ben er vooral trots op dat wij een le gende als Cav terug hebben ge bracht naar de top.'' LOF VAN M0RK0V B 7 Podium Geel fllt COLUMN THIJS ZONNEVELD Wasmiddel. Pennen. Goldbaren. Folders. Koekjes. Nootjes. Poncho's. Groene petjes. Gele petjes. Rode petjes. Tassen. Tasjes. Nog meer folders. T-shirts. Kapotte zonnebrillen. Armband jes. Oftewel: meuk. De berm langs de kant van de Tour wordt er al jaren mee volgeplempt. De reclamekaravaan die voor de renners uit rijdt, braakt een spoor van plastic door het land. De helft van de meuk wordt opgeraapt door toeschouwers, de andere helft blijft langs de weg liggen. Niemand die het opruimt. Van de week werd ik tijdens een fietstochtje over het parkoers langs de kant gezet om de reclameka ravaan te laten passeren. Twintig minuten lang re gende het zooi die over me werd uitgestort door meisjes en jongens met verveelde blikken. Behalve met de Haribo-banaantjes wist ik niet wat ik er mee aan moest. Uit pure armoede heb ik maar zo veel mogelijk ik mijn achterzakken gepropt om het in een prullenbak in het dichtstbijzijnde dorp te gooien, maar het was dweilen met de kraan open. In de volgende bocht lag nog twee keer zoveel. Uit pure armoede heb ik zoveel mogelijk in mijn zakken gepropt De karavaan is een rij dende kassa. Al die bedrij ven betalen grof geld om troep in de berm te mogen smijten, om zich de offici ële koekjes- of worstspon sor van de Tour te mogen noemen. Om Frankrijk vol met plastic te storten. De ASO vindt het best: zolang er maar dik wordt betaald. Ondertussen deelt de wedstrijdjury vrijwel elke dag straffen uit aan renners die hun bidon op de verkeerde plaats weggooien. Het is het gevolg van een nieuwe regel die renners verbiedt om afval weg te gooien buiten speciaal daarvoor aangeduide zones. Michael Schar werd er al eens voor uit de Ronde van Vlaanderen gezet, in de Tour gaat het vooralsnog om boetes en aftrek van UCI-punten. Maar bij herhaalde overtredingen kan de jury ren ners uit de Tour smijten. dat renners hun gelletjes en de wikkels van hun mueslirepen terug in hun zak stoppen. En dat ze drie seconden nadenken waar ze hun bidons weggooien. (Het liefst bij een klein jochie, zoals Mathieu van der Poel afgelopen zaterdag.) En ja, natüürlijk moet het wielrennen ook duurzamer worden. Elektrische ploegleiderswagens, minder afval, verplaatsingen per trein. Maar het is zo type rend voor de UCI, de jury en de ASO dat ze zich fo cussen op de renners en hun kop in het zand ste ken voor het echte probleem. Een verkeerd weggegooid bidonnetje bestraffen in een wedstrijd waar een reclamekaravaan de berm volstort met plastic meuk, dat is niet milieu bewust of duurzaam. Dat is hypocriet. vrijdag 9 juli 2021 GO 108STEEDITIE TOT EN MET 18 JULI TVNPO 1/SPORZA/EUROSPORT Mark Cavendish kwam gisteren in NTmes niet aan sprinten toe. Vandaag zal zijn ploeg Deceuninck-Quikstep er op weg naar Carcas sonne wel in slagen een massasprint af te dwingen. Daar gaat 'Cav' het record van 34 rit- zeges in de Tour van Eddy Merckx evenaren. Zes keer eerder ein digde de Tour in Car cassonne. Nooit werd het een massaprint. Nu lijkt de route ech ter iets minder zwaar. record Merckx Cavendish is perfect gelan ceerd door zijn ploeg en wint in Valence, één van zijn drie zeges in deze Tour. foto reuters Ide Schelling is trots op ploeggenoot Nils Politt die gisteren een etappezege pakte. De Nederlander van Bora-hansgrohe kreeg alle info op zijn oortje mee vanuit de ploegleiderswagen. „Politt maakt het verschrikkelijk goed af", zei Schelling tegen de NOS. „Eerst was hij met vier man en toen was hij in zijn eentje vooruit. Hij pakte 30 seconden en daarna volgde al snel: Niels wint." y @thijszonneveld 1. Politt (Dui/Boh) 2. Erviti (Spa/Mov) 3. Sweeny (Aus/LTS) 1. Pogacar (Slv/UAD) 2. Uran (Col/Edu) 3. Vingegaard (Den/TJV) NIMES Twee jaar geleden bij de Tourstart in Brussel fantaseerde Fabio Jakob- sen er al over hoe het zou zijn om in de sprints Mi chael M0rk0v als vaste lead-out te hebben. De liefde is wederzijds, vertelt M0rk0v. „Onze relatie is goed. Ik heb al gewonnen met Fabio. Bij allebei zijn zeges in de Scheldeprijs was ik zijn lead-out. Ik hoop in de toekomst met hem te werken, misschien al volgend jaar.'' Jakobsen werd vorig jaar Fabio Jakobsen van Deceuninck. foto cor vos in de Ronde van Polen door Dylan Groenewegen de hekken in gereden, crashte ongekend hard en vreesde zelfs voor zijn leven. Na een maanden lange revalidatie keerde Jakobsen afgelopen april terug in het peloton. M0r- k0v ziet zijn ploeggenoot terugkeren aan de top. „Fabio is in mijn ogen een pure sprinter. Waarschijn lijk is hij de snelste van ie dereen. Met een goed team, als hij goed wordt af gezet, zal het moeilijk zijn om hem in de toekomst te verslaan.'' Sleutelhangers. Worstjes. Zakjes olijfolie. Begrijp me goed: het is een uitstekend idee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 51