v <\V/ Nog eentje maar... QQ Mark Cavendish kan Belgische legende vandaag evenaren met 34ste ritzege in a**. 6 WIELRENNEN TOUR DE FRANCE 2021 /T^" /!Yc rBORL I Vos boekt dertigste zege in Giro Mark Cavendish (36) kan vandaag het rittenrecord van Eddy Merckx in de Tour de France evenaren. Zonder de sprinttrein van Deceuninck - Quick Step, met afstand de beste ter wereld, was de legendarische Belg nooit in zicht gekomen. Merckx Cavendish DAAN HAKKENBERG Alleskunner Wout van Aert zat drie dagen terug in de blauwe sprint trein van Deceuninck - Quick Step met als laatste stop Valence. Van Aert, koning van de Mont Ventoux en vorig jaar nog tweevoudig sprintwinnaar in de Tour, had een kaartje eerste klas en kwam ogen te kort toen hij uit het raam keek. Zo zag hij Mark Cavendish zijn derde etappe deze Tour winnen, zijn 33ste in totaal. ,,Ik zat achter Cavendish, het wiel dat iedereen beoogt deze Tour. Maar die trein maakt zoveel indruk. Iedereen wil daar in te zit ten en niemand probeert er eigen lijk nog langs te komen. Ze zijn heel sterk en dwingen het ook af. Daardoor is Cavendish de enige sprinter die in een zetel naar de fi nish gaat. Een grote luxe, want de rest zit te knokken om uit de wind te blijven. En Cavendish is een klas- bak om het elke keer af te ronden.'' Dat Cavendish (33 ritzeges) recordhouder Eddy Merckx (34) is genaderd, dankt hij boven alles aan zijn sprinttrein. Ploegmanager Pa trick Lefevere pikte hem afgelopen winter op terwijl de wielrenner Ca vendish op sterven na dood was. Zijn zegeteller stond op 146, maar de laatste overwinning dateerde van 8 februari 2018. Dat Cavendish de laatste drie jaar bij Dimension Data amper en bij Bahrein totaal niet aan winnen toe kwam, had een aantal oorzaken. De voornaamste: het ontbreken van een degelijke sprintrein. Knuffels Vandaar dat Cavendish na de drie etappezeges in deze Tour knuffels tekort komt om zijn ploegmaten te bedanken. Hij voelt zich bevoor recht dat wereldkampioen Julian Alaphilippe in zijn regenboogtrui de sprinttrein door het peloton loodst in de laatste chaotische kilo meters. Daarna komen ook nog Kasper Asgreen - winnaar Ronde van Vlaanderen - en Davide Balle- rini - winnaar Omloop Het Nieuwsblad - en Michael M0rk0v. Voor de buitenwacht is M0rk0v wellicht een onbekende, maar de Deen is de belangrijkste man voor Cavendish en de machinist van de Quick Step-trein. In en buiten het peloton wordt M0rk0v gezien als de beste lead-out ter wereld. M0rk0v geniet van de compli menten die hem ten deel vallen. ,,Maar in onze sprintrein zitten al lemaal buitengewone renners. De trein in Valence was dé perfecte lead-out. Beter dan dat wordt het niet. Alle acht renners deden mee. Zelfs ik hoefde niet veel te doen.'' Het opzetten van een sprinttrein is geen sinecure. Het vergt opoffe ringsgezindheid, eendracht en ren ners met enorme kracht en snel heid. En één baas en dat is M0rk0v. ,,Ik heb snelheid omdat ik veel op de baan heb gereden, ben goed in het peloton en kan vechten voor mijn positie. Door mijn ervaring hebben sprinters met wie ik rij ver trouwen in mij. De laatste drie jaar hebben ik Tourritten gewonnen met drie sprinters. Drie jaar geleden één met Elia Viviani, vorig jaar twee met Sam Bennett en nu drie met Cav. Als ik aanwijzingen geef, wor den die opgevolgd. Dat maakt dit team tot een eenheid.'' Als ik aanwijzigen geef, worden die opgevolgd. Dit team is echt een eenheid M0rk0v neemt zijn werk serieus, zijn parkoerskennis is van universi- tair niveau. Van alle sprintaankom sten deze Tour kent hij elke bocht en rotonde. ,,We hebben daarvoor een goed programma. VeloViewer, daar zit Google Maps in. Ik besteed veel aandacht aan het voorbereiden van een wedstrijd, dat hoort bij professional zijn. Ik probeer zo veel mogelijk kennis te hebben van het parkoers, maar ook van de tegen standers. Zo waren er in begin van de Tour meer sprinters. De teams worden minder sterk omdat ze in de bergetappes renners hebben ver loren. Dus etappe 13 vraagt een an der benadering dan etappe 3.'' Dat hij zelf niet wint, deert hem niet. De zeges van Cavendish voe len in het team en voor M0rk0v in het bijzonder als zijn eigen over winningen. ,,Ik wil net zo graag winnen als hij. Ik ben ook een win naar, maar accepteer dat ik niet de- 13e etappe vrijdag 9 juli 2021 GO J Peter Sagan (31, foto) is gisteren niet meer gestart. De Slowaak, zeven keer win naar van de groene trui, liep bij een val in de derde rit een knieblessure op. I tu-JjU-liïjO Marianne Vos (foto) heeft de zevende etappe gewonnen in de Giro d'Italia Femminile, de Ronde van Italië voor vrouwen. De Brabantse van Jumbo-Visma klopte na 109 kilometer in Puegnago Del Garda de Italiaanse Elisa Longo Borghini en Anna van der Breggen. Van der Breggen blijft wel leider in de Giro. Voor Vos (34) was het de tweede ritzege in deze ronde. In totaal staat ze op 30 etappezeges in de Giro. Sprinttrein dendert naar $0 @daanhakkenberg FENOMENEN NTmes Eddy Merckx won 34 Tour etappes in de periode 1969 1975. Het record van de Belg leek lang onaantastbaar. De nummer 2 op de lijst is Mark Cavendish. Die stond voordat de huidige Tour begon op 30 ritzeges, maar de laatste daar van dateerde alweer uit 2016 en de afgelopen jaren won de Brit nauwelijks nog koersen. Hij ging bovendien pas op het laatste moment mee naar de Tour. Dus de verwachtingen waren laag. Maar inmiddels won Cavendish al drie etap pes. Vandaag kan hij Merckx evenaren. En misschien zit er komende week nog wel meer in voor de herboren sprinter. - Michael M0rk0v 9 juli - 219,9 km FRANKRIJK Gignac 80kn Nimes Minerve 173km 104km Gazedarnes 141km Middellandse Carcassonne ^ee 219,9km 2^ hoogteverschil en moeilijkheidsgraad Pic St-Loup Cazedarnes 303m 149m Minerve 190m 0km 219,9km

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50