Raheem Sterling, ster van Engeland <5^ EUR02020 'De VAR heeft Makkelie in de steek gelaten' II 5 Lineker wil dat Kane hem overtreft Officieel: Kuipers fluit finale Rusland zoekt nieuwe coach Spinazzola mee met Italië Minuten Martinez wil door bij België Topscorers Assists STRAFSCHOP Het leidde tot grote discussies over de Engelse sportjournalistiek - en over sluimerend racisme in het algemeen. Toen daarna ook de Black Lives Matter-beweging op kwam na de dood van de Ameri kaan George Floyd, toonde Ster ling zich een voorbeeldig boeg beeld. De voetballer was openhar tig over zijn eigen jeugd - en vlijmscherp over de Britse samen leving in het algemeen. Foundation Hij richtte prompt een foundation op om de daad bij het woord te voegen, inmiddels goed voor vele miljoenen ponden per jaar. Ster ling betrok al zijn sponsors bij zijn projecten. Hij initieerde betaal bare opleidingen en stages voor jongeren in Brent en ver daarbui ten, probeert alleenstaande moe ders aan banen te helpen. Het maakt hem niet alleen tot een voetbalheld in de klassieke zin van het woord, maar ook tot een rolmodel voor het Engeland van 2021. Sterling is niet per se een held van de traditionele Britse ar beidersklasse, maar vooral voor de honderdduizenden immigranten en hun kinderen. Woensdagavond dansten ze massaal op straat in Londen, midden in de buurt waar de sterspeler opgroeide. ,,Al kan ik maar één iemand op weg helpen'', zei de voetballer on langs nog. ,,Niet alleen door een goed voorbeeld te zijn. Voor mij is dat niet genoeg. Wij voetballers hebben een groot podium, heel veel geld en een groot bereik. Een miljoen meer of minder maakt me niet gelukkig. Ik ben pas tevreden als jonge mensen méér kansen krijgen in het leven. Dat ze een uitweg vinden uit hun afgesloten wereld vol beperkingen." van een jong voetballertje dat dro merig naar Wembley kijkt met een bal onder zijn arm. Een jon gensdroom in inkt gevangen. Die tatoeage komt inmiddels aardig in de buurt van de werke lijkheid - en meer dan dat. De grootste droom van allemaal kan zondag uitkomen: Sterling is nog één wedstrijd verwijderd van eeu wige glorie. De eerste Engelse hoofdprijs sinds 1966 is binnen handbereik, uitgerekend op Wem bley. Het zou Sterling acuut tot een nationale volksheld maken. Geldwolf In breder perspectief is dat een klein wonder. Het is nog maar een paar jaar geleden dat Sterling in de Engelse tabloids steevast werd af geschilderd als een geldwolf, als een wereldvreemd stuk tuig. Vooral The Sun en The Daily Mail voerden een hetze waar geen maat meer op stond. Of Sterling nu ging winkelen in de voordeelwinkel Poundland, of juist een mooi huis kocht voor zijn moeder Nadine: al les werd omgedraaid tot een vuige beschuldiging. De ene krantenkop was nog valser dan de andere. Dat kantelde pas toen Sterling zich zelf wat meer ging uitspre ken. Op zijn sociale media plaatste hij krantenartikelen over twee collega-voetballers, de ene wit (Phil Foden) en de andere donker Ik ben echt pas tevreden als jonge mensen méér kansen krijgen in het leven vrijdag 9 juli 2021 GO Gary Lineker mocht zich lang topscorer aller tijden van Engeland op EK's en WK's noemen, maar hij wil zijn record zo snel mogelijk kwijtraken. ,,Ik zou heel graag zien dat Kane in de finale het record alleen in handen krijgt'', aldus Lineker, die tien doelpunten op eindtoernooien maakte. Kane kwam op tien treffers na zijn winnende treffer in de halve finale (2-1). Italië heeft dit EK nog geen enkele minuut op achterstand gestaan. De UEFA heeft bevestigd dat Bjorn Kuipers zon dag de finale fluit. Nog nooit had een Nederlandse scheidsrechter de leiding over de eindstrijd van een EK of WK. Kuipers leidde in 2013 wel de finale van het toernooi om de Confederations Cup. rolmodel geworden Stanislav Tsjertsjesov is ontslagen als bondscoach van Rusland. De Russen werden al in de groepsfase uitgeschakeld, na een ne derlaag tegen België (3-0), een zege op Finland (1-0) en een nederlaag tegen Denemarken (4-1). De Russische bond zoekt een trainer die de ploeg naar het WK van 2022 in Qatar kan leiden. Roberto Martinez wil zijn contract als bondscoach van België uitdienen. ,,Pas als ik het gevoel heb dat ik niets meer kan bijdragen, vertrek ik'', zei Martinez, die tot en met het WK van 2022 vastligt. ,,De teleur stelling na de verloren kwartfinale tegen Italië was groot, maar de focus ligt al op de WK-kwalificatiewed- strijden van september.'' Leonardo Spinazzola reist ondanks zijn blessure toch met de Italiaanse ploeg af voor de EK-finale. De links back haakte tegen België af met een achillespees blessure, waar hij inmiddels succesvol aan geopereerd is. Hij zal ook 'gewoon' in het spelershotel slapen. 1. Schick (Tsjechië) Ronaldo (Portugal) 5 3. Kane (Engeland) Benzema (Frankrijk) Lukaku (België) Forsberg (Zweden) 1. Zuber (Zwitserland) 4 2. Shaw (Engeland) H0jbjerg (Denemarken) 3 Olmo (Spanje) LONDEN Volgens velen ging Danny Makkelie in de fout, toen hij Engeland tijdens de verlenging van de halve finale tegen Denemarken een strafschop toekende. Zelfs de analytici op de Engelse televisie konden het niet geloven. ,,Het was geen penalty. Dit was erg, erg makkelijk gegeven'', stelde Roy Keane bij ITV Voormalig teamgenoot Gary Neville steunde de oud-middenvelder van onder meer Manchester United. ,,Als we eerlijk zijn, elk land zou helemaal kapot zijn als je verliest door zo'n penalty.'' José Mourinho was bij het Engelse programma talkSPORT helder. „Denemarken is bedrogen. Dit was absoluut geen strafschop. Nooit. Deze beslis sing van de scheidsrechter, op dit niveau, ik begrijp er niets van.'' Arsène Wenger, oud-trainer van Arsenal, sloot zich daarbij aan. ,,Ik begrijp niet waarom de VAR in situa ties als deze de scheidsrechter niet naar het scherm roept. Op zo'n moment moet de arbiter ab soluut zeker van zijn beslissing zijn, voor honderd procent. Nu heeft de VAR zijn collega en landge noot in de steek gelaten.'' (Tosin Adarabioyo). Allebei had den zij een huis voor hun moeder gekocht, maar de insteek van de tabloids was rigoureus anders. Fo- den was een held, Adarabioyo een zakkenvuller. Sterling verovert de harten van de fans op Wembley. FOTO AP - Raheem Sterling

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49