Chiellini's lach is hét wapen Op zoek naar de roots en het verhaal van aanvaller W&k 4 EK VOETBAL UEFA klaagt Engeland aan Dat Raheem Sterling (26) opgroeide in de schaduw van Wembley, is stilaan een modern cliché geworden. Maar achter dat cliché schuilt wel een fascinerend en inspirerend levensverhaal. ,,Ik wil niet alleen maar een voorbeeld zijn. Dat is niet genoeg.'' Italiaanse fans Column MIKOS GOUKA In Turijn stond hij tegenover Giorgio Chiel- lini en na één duel wist de spits van Spurs volgens eigen zeggen wat internationaal voetbal inhield. „Chiellini zette een tackle in en ik had zeker vijf minuten geen gevoel meer in mijn been'', zei Kane. Chiellini lachte die hele wedstrijd. Zijn wapen. Killing him softly. Vraag het aan de Spaanse aan voerder Jordi Alba. Die hing deze week iets boven de grond, zijn beentjes leken een beetje te bunge len. In zijn oor hoorde hij die schaterlach. Chiellini had de speler, die zo'n beetje alles won wat er te winnen valt, in een houdgreep. En hij keek naar scheidsrechter Felix Brych. Lachend. Er moest via penalty's nog een plek voor de finale op Wembley worden verdeeld, maar Chiellini deed alsof hij bij het dorpsfeest in Livorno een oud-klasgenoot te gen het lijf was gelopen. Dat moment ging om veel meer dan het winnen van de toss. Het was een masterclass in psycholo gische oorlogsvoering. Volledige Italiaanse con trole tegenover Spaanse radeloosheid. De straf- schoppenserie was eigen lijk al gewonnen voor er één penalty was genomen. Il dottore noemen ze hem. Chiellini behaalde immers een doctoraat in de econo mie aan de universiteit van Turijn. Robin van Persie stapte ooit bij Arsène Wen- ger het kantoor binnen en adviseerde de manager van Arsenal om Chiellini te ko pen. Wenger deed het niet. Dat was een misser. Chiellini speelt in de stijl van Gentile, Collovati, Bergomi, Vierchowod, Nesta, Cannavaro en al die beroemde voorgangers. Hij zei ooit dat het tiki-taka van Pep Guardiola de Italiaanse verdedigers kapot had gemaakt. De ver dedigers wisten sinds Guardiola allemaal precies wat ze met de bal moeten doen, maar hun man uit schakelen, dat waren ze een beetje vergeten. De penalty serie was al gewonnen vooreréén strafschop was genomen SJOERD MOSSOU Londen* a Het is al laat op de woensdagavond, wan neer in de straten rond Wembley een kleur rijk, uitzinnig volks feest losbarst. Letterlijk kleurrijk, in dit geval: in de straten van de deelgemeente Brent komt zo'n beetje de hele wereld samen. Aan Harrow Road zwaaien groepjes Pakistaans-Britse jongens met de vlag van Engeland, zingend dat het voetbal eindelijk thuis komt. Vrolijke gezinnen, stom dronken Engelse mannen, Jamai- caanse vrouwen, Oost-Aziatische jongeren, Afrikanen: het krioelt en danst door elkaar in de straten bij metrostation Wembley Central. Het is typisch Londen, de brui sende, meest internationale me tropool van Europa. Maar de mix is hier rond middernacht nóg wat bonter dan doorgaans. Het publiek dat op Wembley live getuige is ge weest van de historische 2-1 over winning op Denemarken, mengt zich meteen na afloop met de lo kale buurtbewoners in het noord westen van de stad. Dat maakt de contrasten nog wat groter dan ze al waren: kaart jes voor de halve finale waren pe perduur, zeker op de zwarte markt, soms oplopend tot vele honderden ponden per ticket. In Brent en Wembley kunnen de meeste buurtbewoners dat onmo gelijk betalen. De werkloosheids cijfers zijn hoog, de armoede on der jongeren is schrijnend. Juist local hero Raheem Sterling weet dat als geen ander. De foun dation van de Engeland-aanvaller richt zich nadrukkelijk op jonge mensen zoals hijzelf. Op de kinde ren van immigranten, vaak opge groeid in gebroken gezinnen, le vend in kleine sociale huurwonin gen in de arme Londense buiten wijken. De ongelijkheid in de En gelse hoofdstad is gigantisch. ,,Ik wil niet zomaar wat geld ge ven, of alleen een voetbalveldje aanleggen - en dat is het dan'', ver telde Sterling daar vorig jaar zelf over in een interview in The Times. ,,Ik wil kansen vergroten. De kan sen voor jongeren, voor alleen staande moeders zoals de mijne. Mensen realiseren zich vaak niet hoe moeilijk het is om een cirkel van armoede en achterstand te doorbreken.'' Sterling groeide als klein kind op in het St. Raphael's Estate, op grofweg een kilometer van Wembley. Het is een verzameling desolate huizenblokken zoals Engeland er velen kent, gebouwd in de jaren 70 en 80, veelal onder de vlag van Iron Lady Margaret Thatcher. Het merendeel van de bevolking is er van origine Caraïbisch of Afrikaans. Op straat krioelt het van de kleine Raheem Sterlings, niet zelden met een bal onder de arm. Vuilnisbakken staan stin kend in de kleine voortuinen. Mannen hangen doelloos op straat. Schietincident Het jeugdverhaal van de voetballer is al vaak verteld. Zijn vader werd vermoord bij een schietincident in Kingston, Jamaica. Moeder Nadine trok daarop naar Engeland, op zoek naar een betere toekomst voor haar twee kinderen. Raheem en zijn zusje bleven drie jaar bij oma wonen in Jamaica, om daarna samen naar Londen te verhuizen. Sterlings moeder werkte er in die jaren als schoonmaakster in een hotel. Raheem en zijn zusje moesten vaak mee in alle vroegte, bij gebrek aan een oppas. Ze hiel pen mee bij het poetsen en de bedden opdekken. Als ontbijt kregen ze een Bounty-reep uit de snoepautomaat. Pas jaren later verhuisde de familie Sterling naar de woning waar zo vaak aan wordt gerefe reerd op televisie en in kranten verhalen. Moeder Nadine had zich inmiddels opgewerkt tot verpleeg ster, waardoor het gezin eindelijk in een wat ooglijker huis kon gaan wonen. De kleine Raheem ver diende zelf ook wat geld bij voor het gezin, door schaafijs-drankjes te verkopen bij scholen. Dat wat ruimere huis ligt aan Neeld Crescent, letterlijk om de hoek van Wembley Stadium. Tus sen de plek waar Sterling woens dagavond neerging in de wedstrijd tegen Denemarken (resulterend in de beslissende strafschop) en dat huis, ligt grofweg slechts driehon derd meter. Het is zó dichtbij, dat je het stadion vanuit alle hoeken van Neeld Crescent ziet opdoe men. Sterling heeft de kern van dat verhaal laten afbeelden op zijn on derarm. Daar prijkt een tatoeage Maar hij niet. En hij heeft één wapen dat zijn voor gangers nimmer hanteerden. Die lach. Kort dek ken is één, maar figuurlijk doodknuffelen en weg lachen iets anders. Harry Kane weet het al sinds 2015 en zijn vuurdoop in Turijn. ,,Ik kan me dat duel met Kane in 2015 eigenlijk niet herinneren'', zei Chiellini toen hem werd gevraagd naar zijn strijd met de spits van En geland. „Was het in Turijn?" Alsof Kane niet belangrijk ge noeg was en is. Mocht het zondag avond op Wembley op strafschoppen aankomen, weet Kane wat hij moet doen bij het tossen van Björn Kuipers: afstand houden van Chiellini. Voor je het weet tilt hij je opeens op en bungel je boven de grond. Dan heb je al verloren voor de eerste penalty is genomen. En hoor je al leen de lach van II dottore vrijdag 9 juli 2021 De UEFA heeft drie aanklachten opgesteld tegen de En gelse bond. Zo kreeg de Deense keeper Kasper Schmei- chel (foto) bij de penalty van Harry Kane een laserpen op zich gericht. Fans staken tijdens ook vuurwerk af en ver stoorden voor de aftrap met gefluit het Deense volkslied. Zo'n 1000 fans reizen zondag vanuit Italië naar Engeland. Zij mogen na een negatieve test 12 uur in Londen blijven. Het was maart 2015 en Harry Kane maakte zijn debuut als basisspeler voor Engeland. Nationale pispaal is $0 @sjoerdmossou Wembley Stadium Raheem Sterling woonde als kind tot twee keer toe dicht bij Wembley, waar hij zondag geschiedenis wil schrijven met Engeland. FOTO AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 48