2 Van Gaal droomt van de WK-titel, wel wil hij zeker weten dat in het huidige Oranje De KNVB en Louis van Gaal spraken gisteren lang met elkaar in Portugese Faro. Inzet: het bondscoachschap. De idealist in Van Gaal droomt van nog één ultieme gooi naar de wereldtitel met Oranje. Maar: hij heeft uiteraard ook zijn eisenpakket. ORANJE NIEUWE BONDSCOACH Zeven debutanten 'Louis meldt zich niet af voor Telstar' MAARTEN WIJFFELS De schemering trad al bijna in toen Nico-Jan Hoogma en Eric Gudde gisteravond koers zetten terug naar Nederland. Ze stegen op in Faro, de hoofdstad van de Algarve, na een lange dag van praten met de man die ze hopen te strikken als nieuwe bondscoach. Knopen werden nog niet doorge hakt in het gesprek bij Louis van Gaal thuis in Portugal. Dat zou ook wel héél snel zijn, amper een dag nadat duidelijk was geworden dat hij kandidaat nummer 1 is in Zeist. Maar dSt Van Gaal het duo ont ving, vertelt hoe hij erin staat. Con structief. Ook hij heeft omgekeerd interesse in een rentree, zeven jaar na het bronzen WK van 2014 in Brazilië. Om dat te begrijpen hoefje alleen maar het meest recente boek van Van Gaal erbij te pakken, uit 2019, waarin hij zelfvertelt over keuzes in zijn carrière, over waar hij trots op is en over wat beter kon. Eén hoofdstuk gaat over dat WK in Brazilië. Derde van de wereld, een wereldprestatie. Maar op pa gina 139 zegt Van Gaal: ,,Ik had met het Nederlands elftal wereldkampi oen kunnen worden. Daar ben ik zeker van.'' Hij legt uit: ,,Tegen Duitsland hadden wij in een finale kansen ge- had, omdat Joachim Löw heel aan vallend speelde. Dat was moeilijk geworden tegen ons. Tegenstanders waren bang voor ons, terwijl onze opbouw toch wel te wensen over liet. Maar we waren zó fit. Dat had ook met zelfvertrouwen en de wil om te presteren te maken. Het be wees maar weer dat als je een selec tie zes weken bij elkaar hebt, je heel ver kunt reiken.'' Het is nu zomer 2021. Oranje zit midden in een WK-kwalificatie. Opnieuw denkt Van Gaal aan in stappen. Hij ziet dus kansen. En spelers en een team met perspec- tief, in weerwil van een mislukt EK. Oké, er is nu geen Arjen Robben en ook geen Robin van Persie. Maar er is ook veel wél. Stefan de Vrij was in 2014 nog een jonge eredivisiespeler van Feyenoord. Nu is hij de beste verdediger van de Serie A. Georgi- nio Wijnaldum? Destijds midden velder die met PSV nog voor het eerst kampioen moest worden. Nu is Wijnaldum Champions League winnaar en wereldkampioen. Fren- kie de Jong? Ryan Gravenberch? Die potentie was niet voorhanden voor het middenveld in 2014. Geld? Je hoeft niet bij het gesprek van gisteren geweest te zijn om te weten dat dit voor Van Gaal geen thema is. Wel stelt hij hoge eisen aan de invulling van zaken als staf en randvoorwaarden om te preste ren. Klik En er is die simpele, maar wezen lijke vraag: een klik met spelers zo als in 2014, kan die er nu nog steeds zijn? Van Gaal wordt in augustus 70. De tiener Gravenberch is net 19. Ze ven jaar is sowieso een lange tijd in topvoetbal en vorig jaar waren er geluiden dat sommige dragende spelers niet zaten te wachten op Van Gaal als bondscoach na het tus sentijdse vertrek van Ronald Koe man. Met Memphis Depay heeft hij een verleden van ups en downs bij Manchester United. Virgil van Dijk viel in 2014 buiten de boot voor het WK. Spelers bepalen niet alles, maar natuurlijk zal Van Gaal wel zeker willen weten: gaan ook in de hui dige selectie alle kopstukken voor goud met mij? En zoals gezegd: zijn staf, die moet in zijn ogen top bemand zijn. vrijdag 9 juli 2021 GO 54 Oranje speelt over 54 dagen al de cruciale WK-kwalificatie- wedstrijd uit tegen het Noor wegen van Martin 0degaard (l) en Erling Haaland. Zeven internationals die deel uit maakten van de EK-selectie debu teerden onder Van Gaal in Oranje: De Vrij, Blind, Depay, Veltman, Van Aanholt, Promes en Klaassen. Ook als Van Gaal bondscoach wordt, zit hij op vrijdag 24 septem ber op de bank bij Telstar, verwacht directeur Pieter de Waard. Van Gaal heeft voor het goede doel toegezegd één competitie duel als hoofdtrainer te willen fungeren. ,,En Louis kennende gaat hij zich hier niet voor afmelden'', zegt De Waard. @m_wijffelsAD Rotterdam/Faro Interesse? Ja. Maar ook vragen en eisen FOTO PIM RAS Van Gaal en zijn vrouw Truus waren begin juni op uitnodiging van KNVB-directeur Eric Gudde (r) te gast bij de oefeninterland van Oranje tegen Schotland. foto anp Louis van Gaal neemt in oktober 2013 Memphis Depay even apart tijdens de training van het Neder lands elftal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 46