Zwarte zaterdagen trekken zich niets aan van corona NIEUWS 3 CORONA ZIEK PERSONEEL 1» Voor de Groningse horeconderne- mer Marcel Levee is het een hard gelag. Dacht hij ruim twee weken geleden nog te gaan knallen, nu is het alweer uit met de pret. Tijdelijk dan. Uit voorzorg sluit hij zijn vijf horecatenten in Groningen, waar onder Feestcafé Klein, Shooters en Twister. ,,We zitten in een roller coaster", vertelt hij. ,,Tot maandag leek alles goed te gaan, maar sinds die tijd test het ene na het andere personeelslid positief." Ook hijzelf is positief getest. Hij houdt nu maar de deuren van zijn zaken uit voorzorg gesloten, in de hoop dat het over anderhalve week weer 'rustiger is'. ,,Het is een com binatie van het waarborgen van de veiligheid van personeel en bezoe kers en het tekort aan personeel." Johan de Vos, vicevoorzitter van de afdeling Breda van Koninklijke Horeca Nederland, hoort ook van andere ondernemers dat hun per- soneel corona heeft opgelopen. ,,Dit is echt een trend. In de horeca wer ken veel jonge mensen en zij zijn de afgelopen tijd naar festivals gegaan en aan het feesten geweest. Het was al lastig om aan mensen te komen en als dan de helft van je personeel opeens positief test, kun je niet an ders dan tijdelijk de deuren slui ten." Trend In Amsterdam houden Club Nyx en café Exit de deuren dit weekend gesloten. Datzelfde geldt voor club 1841 in Sneek en Bon Bini Veen- dam. Hoeveel horecazaken precies dicht blijven, durft Koninklijke Ho reca Nederland niet te zeggen. Het gaat om hooguit 'enkele tenten', klinkt het. Volgens de brancheorga nisatie is er 'zeker geen sprake van een trend'. Edwin Vlek van FNV Horeca be grijpt de keuze van de onderne mers en vindt het een heel verstan dige: zij moeten een veilige omge ving voor hun bezoekers en perso neel kunnen bieden. Vlek denkt dat bij verschillende horeca de contro les het eerste weekend onvol doende waren, maar wijst erop dat het systeem ook niet waterdicht was. Bovendien vindt hij dat het ka binet na de uitglijder met 'dansen met Janssen' niet alle schuld in de schoenen moet schuiven van de horeca. Zwarte zaterdagen kunnen zomaar erger worden dan in het verleden. Vliegvakanties naar verre landen zijn nauwelijks mogelijk wat groene landen als Frankrijk en Italië voor automobilisten nóg aanlokkelijker maakt. Arnoud Broekhuis van de Ver- keerscentrale ANWB twijfelt geen moment: ,,Het wordt min stens zo druk op de weg als vóór corona. Zo niet drukker. Ook in eigen land gaan mensen op pad. Dat zien we afgelopen tijd al met bijzonder drukke vrijdagen'', zegt de kenner van het Europese wegennet. De eigen auto is komende zo mer hét vervoermiddel om op vakantie te gaan, voorspelt Broekhuis. ,,Hoe minder we vliegen, hoe meer we met de auto gaan. Met de auto ben je ei gen baas. Als het met corona er gens fout gaat en je voelt je daar niet lekker bij, pak je de auto en rijd je naar huis. Als een vlucht wordt geschrapt, zit je vast.'' Het wordt daardoor komende weken heel druk op de Europese wegen. Vooral Italië, Frankrijk, Duitsland en Oostenrijk kun nen hordes toeristen verwach ten omdat in die landen nauwe lijks nog restricties zijn. Popu laire vakantielanden als Spanje en Portugal zijn minder in trek vanwege de coronabesmettin gen en beperkingen. In delen van Portugal geldt bijvoor beeld weer een avondklok. En Spanje is grotendeels 'oranje', vanwege het besmet tingsgevaar worden niet-nood- zakelijke reizen afgeraden. Vakantie in de Verenigde Sta ten, Australië of Azië? Vergeet het maar. ,,In Spanje horen we dat er restricties zijn in disco theken. De avondklok is terug. Nederlanders willen dat gedoe niet. Die gaan voor de groene landen of blijven in Nederland.'' Vakantiefiles De alarmcentrale van de ANWB is op de sterkte van 2019 en ook het aantal wegenwachten in het buitenland - zeventien auto's - is evenveel als in de zomers vóór corona. Morgen beginnen de lange vakantiefiles in het bui tenland al. De Franse wegen richting het zuiden zullen zeer druk worden, voorspelt de ANWB. Voor de Gotthardtunnel richting Chiasso moeten vakan tiegangers dit weekeinde op een wachttijd van een uur rekenen. Maar dit is allemaal nog niets vergeleken met zaterdag 31 juli en zaterdag 7 augustus; dat wor den de twee 'zwarte zaterdagen' in Frankrijk, want dan gaan de Fransen zelf op vakantie. Er wordt zowel richting het zuiden als het noorden topdrukte ver wacht. De ANWB voorziet die dagen ruim 800 kilometer file in Frankrijk. Zaterdag 31 juli wordt ook een 'zwarte zaterdag' op de Italiaanse snelwegen, zowel naar het noorden als naar het zuiden. Niet alleen in het noorden van Nederland beginnen vandaag de vakanties. Ook in delen van Oostenrijk en Duitsland sluiten de scholen. Op de Duitse wegen wordt het komende weekend al druk, temeer omdat de Duitsers deze zomer op achthonderd plekken aan de Autobahn wer ken. Broekhuis: „Massale controles op coronatesten en vaccinatiebe wijzen aan de grenzen verwach ten we niet op de drukke dagen. Dat was afgelopen jaar immers nergens. Incidenteel zullen er steekproeven zijn, maar het kan niet om iedereen aan de grens te controleren en zo ellenlange fi les te creëren.'' Niet verstandig Zonder test of vaccinatiebewijs de grens oversteken, is niet ver standig. Want de hotels en pen sions vragen er wél naar. ,,En die test is maar beperkt geldig. Als je eerst een rondrit door Frankrijk maakt dan kom je erachter dat je test te oud is en dus niet meer geldig. Dat moet je goed bereke nen en per gebied uitzoeken wat de eisen en restricties zijn. Dat kan per gemeente anders zijn. En zorg ervoor dat je nog mond kapjes bij je hebt. In Nederland is het niet verplicht, maar op sommige plaatsen in het buiten land wel, dus zorg dat je voorbe reid bent.'' De drukte vermijden wordt lastig deze zomer. Eén dag later vertrekken en op zondag aanko men was altijd een goed alterna tief om de drukte te vermijden, maar de ANWB vermoedt dat dit jaar de zondagen eveneens druk worden. Later op de dag vertrekken om zo achter de files aan te rijden kan helpen, maar biedt geen zekerheid. vrijdag 9 juli 2021 GO Horeca sluit zelf al de deuren Verschillende ondernemers gooien tijdelijk hun horecatent dicht. Zij zien zich daartoe ge noodzaakt vanwege het oplo pend aantal besmettingen, ook onder het eigen personeel. ,,Als de helft van je personeel posi tief is getest, kun je niet an ders." Natasja de Groot Rotterdam Johan de Vos van Koninklijke Horeca Nederland. foto anp Ton Voermans Den Haag De ANWB verwacht op de zaterdagen 31 juli en 7 augus tus ruim 800 kilometer file in Frankrijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3