II Ook Middelburg biedt groot azc aan LEERKRACHTEN (1,6 FTE) 7 DEMENTIE BEWONERS VAN ALLERLEI PLUIMAGE Nieuw tehuis van Dagelijks Leven verwelkomt bewoners. 'Het is misschien niet echt groot, maar wat ik nodig heb, staat er.' www.obase.nl vrijdag 9 juli 2021 René Hoonhorst Vlissingen Irene van Nielen is eerst wat kritisch over haar nieuwe woonruimte in het Vlissingse Hyacintenhuis. 'Niet bijzon der', oordeelt ze over haar stu dio. ,,Mijn kamer in Ter Reede was groter." De voormalige eigenares van de Middelburgse uitgaansgele genheden dancing Don Quichotte en café Crazy Horse voelt zich als bijna 78-jarige een jonkie in het nieuwe tehuis voor mensen met dementie van Dagelijks Leven. ,,Een mevrouw vierde vorige week haar 99ste verjaardag. Nou, zo oud word ik niet hoor." Na enig heen-en-weer-gepraat met gesprekspartners Kees en Ri- nus ('achternamen hebben familie leden liever niet') gaan ze er alle drie vanuit dat het na een tijdje wennen helemaal goed komt in Het Hyacintenhuis. Dagelijks Le ven wil bewoners die met geheu genverlies kampen zich echt thuis laten voelen. Alle bewoners van Het Hyacintenhuis hebben, net als die in Het Bonedijkehuis in Vlis singen en Het Toorenhuis in Mid delburg, een zit- annex slaapkamer met eigen badkamer. Echtparen hebben een dubbele studio met een zitkamer en aparte slaapkamer. Boontjes doppen ,,Het is misschien niet echt groot, maar wat ik nodig heb, staat er", stellen de mannen en daar kan ook Irene zich in vinden. Want ze heeft wat spullen moeten wegdoen tij met locatiemanager Ineke Streekstra in één van de huiskamers van Het Hyacintenhuis. foto lex de meester Irene van Nielen (l) heeft plezier dens de verhuizing naar de kleinere woonruimte, maar ze is niet ge bonden aan haar eigen studio. Het Hyacintenhuis heeft twee huiska mers waar bewoners koffie of thee drinken, samen spelletjes doen of televisie kijken. Ook zijn er zitjes in de hal en in de tuin en helpen men sen kok Ramon de Blaeij een handje. De chef van de keuken be gon eind vorige week. ,,Enkele da mes kwamen direct langs, omdat ze het leuk vinden om boontjes te doppen of aardappelen te schillen." Rinus, Irene en Kees maakten in twee weken tijd nog niet echt vrienden, maar zijn binnen en kele minuten samen in gesprek. ,,Het klikt natuurlijk niet met ie dereen en sommige mensen zijn liever op zichzelf. Maar met een paar mensen heb ik al contact", meldt Souburger Kees (80). Zijn twee dochters vonden, net als de twee dochters van Rinus en de drie zonen van Irene, dat hij in Het Hya cintenhuis beter uit de voeten kon dan thuis in zijn uppie. Kapitein Rinus snapt dat wel. Zijn dochters woonden in de buurt en brachten dagelijks eten, maar hij is sinds de dood van zijn vrouw al negen jaar alleen. Net als horecavrouw Irene heeft Rinus (87) een bijzonder le ven achter de rug. Als jochie uit Stavenisse bracht hij zijn lagere schooltijd in Duitsland door, om dat zijn vader een paar jaar voor de oorlog een baan als knecht bij een Duitse boer had gevonden. Dat ging ten koste van Rinus' school- Een mevrouw vierde vorige week haar 99ste verjaardag. Nou, zo oud word ik niet hoor - Irene van Nielen, bewoonster carrière. Toch slaagde de analfabeet - 'dat was ik echt' - er in een prach tige loopbaan bij de PSD te vol tooien. ,,Van matroos, via kwartier- meester en stuurman naar kapi tein." Gespreksstof genoeg, constateert locatiemanager Ineke Streekstra van Het Hyacintenhuis tevreden. Zij zag de afgelopen weken dat nieuwe bewoners langzaam hun plek vinden in hun nieuwe woon huis. ,,We hebben al een aantal vrijwilligers die binnenshuis koffie schenken en mensen gezelschap houden. Het zou fijn zijn als zich ook nog wat mensen aanmelden, die er één op één met bewoners op uit willen. Sommige bewoners la ten groepsactiviteiten aan zich voorbijgaan, maar willen wel graag bootjes kijken aan de kust of in de haven, een keer gaan vissen of naar de markt of de bibliotheek." Na Goes en Terneuzen biedt ook Middelburg zich aan als thuishaven voor een groot asielzoekerscentrum voor maximaal 330 vluchtelingen. Middelburg heeft al zo'n groot azc, maar dat moet uiterlijk in juni 2025 dicht. Ook daarna is opvang nodig en de gemeente raad wil dat mogelijk maken. Maurits Sep Middelburg Dat is woensdagavond besloten. Alle Zeeuwse gemeenten is ge vraagd te helpen bij de opvang van asielzoekers voor de korte (417 mensen) of de lange termijn (470 vluchtelingen). Het college van Middelburg liet als eerste in Zee land weten een permanent groot azc mogelijk te willen maken. Maar de gemeenteraad moest dat nog wel goedkeuren. Dat is nu gebeurd. LPM, VVD, Fractie Onderdijk en CDA-raadslid Bert Kollen stemden tegen. Niet omdat zij geen asielzoe kers willen opvangen, maar omdat zij vanwege het draagvlak onder in woners niet op voorhand al 330 plaatsen willen aanbieden. LPM, Fractie Onderdijk en Kollen wilden niet verder gaan dan 180. Ruimte in harten De VVD had vooral moeite met de volgorde. De partij wilde niet op voorhand al ja zeggen tegen een groot azc, zonder dat bekend is of dat ook nodig is, waar dat moet ko men en of er wel voldoende ruimte voor is. Fractievoorzitter Wilfried Boonman vergeleek het met de zoektocht naar ruimte voor zonne panelen; ook die blijkt erg beperkt in Middelburg, zei hij. Die opmer king viel verkeerd bij Willemien Treurniet van de christenunie. ,,Maak alstublieft geen vergelijking tussen asielzoekers en zonnepane len. Kijk niet naar de vierkante me ters, maar naar de ruimte in onze harten. Ze kreeg bijval van een grote meerderheid van de raad. Middelburg laat met dit besluit alleen nog maar weten dat zij bereid is een nieuw, groot azc mogelijk te maken, benadrukte wethouder Chris Dekker. ,,Het is een principe besluit. Of het ook nodig is en waar het dan moet komen, daar moeten we het later nog over hebben, als Zeeland een plan klaar heeft en het Centraal Orgaan opvang Asielzoe kers een besluit heeft genomen." Stichting Obase zoekt per schooljaar '2i/'22 voor SBO de Meie e Meie is een speciale school voor basisonderwijs en maakt onderdeel uit van Stichting Obase. De Meie vangt kinderen op die niet verder kunnen op de gewone basisschool. Hier doen ze alle dingen die ze op een 'gewone' basisschool ook doen, maar dan afgestemd op hun zorgbehoefte. Zo krijgt elk kind de speciale zorg die het nodig heeft om zich te ontwikkelen. SBO de Meie is uitgebreid met een kleuterobservatiegroep. MEER? Op www.obase.nl/vacature vind je alle informatie over deze vacatures. Heb je vragen? Bel naar Maartje de Viet, directeur SBO de Meie, 0111412762 of 0613364056. Reageren kan tot en met 11 juli. OBASE Openbaar basisonderwijs op Schouwen-Duiveland obase Iedereen thuis in Het Hyacintenhuis t 0111418888

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 31